Երուսաղեմի հայկական թաղամասի պահպանության համար աճուրդի են հանվել Էլիա Գահվեջյանի աշխատանքները
Երուսաղեմի հայկական թողամասի պահպանությանը նվիրված Save the ArQ նախաձեռնության կողմից Չիկագոյում կազմակերպված դրամահավաք-միջոցառմանը աճուրդի են հանվել Երուսաղեմցի լուսանկարիչ, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Էլիա Գահվեջյանի
աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` աճուրդին ներկայացված լուսանկարները եղել են հայտնի լուսանկարչի 3 հազար աշխատանքներից բաղկացած
հավաքածուից: Դրանց մի մասը նվիրաբերվել էր մեծանուն լուսանկարչի որդու ` Գևորդ Գահվեջյանի կողմից:
«Այս միջոցառումը մեզ հիշեցրեց, որ հայկական ինքնությունը կապված չէ միայն մեր համայնքի կամ Հայաստանի հետ, այն նշանակում է լինել վերազգային մշակութային միության մի մասը: Եվ Երուսաղեմի հայկական համայնքը դրա մի մասնիկն է, իրականում` շատ կարևոր մասնիկը: Հայերը Երուսաղեմում ապրել են 1500 տարուց ավելի և շարունակում են կարևոր դեր խաղալ քաղաքում: Բոլոր հայերը պետք է հպարտ լինեն այդ ժառանգության համար: Եվ որպես հայեր, որպես քրիստոնյաներ` մենք պետք է ուղիներ գտնենք այս կամ այն կերպ մեզ նվիրելու Երուսաղեմի հայկական թաղամասի պահպանման և վերականգման գործին»,- նշել է միջոցառման մասնակիցներից պրոֆեսոր Ռեյչել Գոշգարյանը:
Երուսաղեմցի հայազգի հայտնի լուսանկարիչ Էլիա Գահվեջյանը ծնվել է 1910 թվականին, Ուրֆա քաղաքում: Հայոց ցեղասպանության ժամանակ սպանվել են փոքրիկ Էլիայի ծնողները և որբուկին փրկել է Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցը և տեղավորել Նազարեթի հայկական որբանոցում: Երուսաղեմի որբանոց ուղարկվելուց հետո Գահվեջյանը խորը հետաքրքրություն է ցուցաբերում լուսանկարչության հանդեպ: Տարիների ընթացքում յուրօրինակ արվեստագիտական ոճ է զարգացնում, որի շնորհիվ էլ դառնում է Բրիտանական մանդատի տակ գտնվող Պաղեստինի ամենակարևոր լուսանկարիչը:
Գահվեջյանի առանձնահատկությունը կայանում է Պաղեստինի առօրյա կյանքի սրտառուչ պահերն որսալու կարողության մեջ:

Для сохранения армянского квартала �?ерусалима выставлены на аукцион работы Элии Гахведжяна
На состоявшемся в Чикаго мероприятии по сбору средств для сохранения армянского квартала �?ерусалима, организованном инициативой Save the ArQ, на аукцион были выставлены работы иерусалимского фотографа  Элии Гахведжяна, пережившего Геноцид армян.
Как сообщает «Арменпресс», большую часть из представленных на аукцион 3 тысяч работ из коллекции фотографа подарил сын известного фотографа Геворг Гахведжян.
«Это мероприятие напомнило нам, что армянская идентичность не связана исключительно с нашей общиной или Арменией, а означает быть частицей наднационального культурного союза. �? �?ерусалимская армянская община является его частицей, в действительности – очень важной частицей. Армения проживали в �?ерусалиме свыше 1500 лет и продолжают играть важную роль в городе. Все армяне должны гордиться этим наследием. �? как армяне, и как христиане, мы должны изыскать пути тем или иным образом посвятить себя делу сохранения и восстановления армянского квартала �?ерусалима», – сказала одна из участников мероприятия, профессор Рейчел Гошгарян.
�?звестный армянский фотограф из �?ерусалима Элиа Гахведжян родился в 1910 году в городе Урфа. Во время Геноцида армян были убиты родители маленького Элиа, и сироту спасла организация, помогавшая пережившим Геноцид – он был переправлен   в армянский приют города Назарет. Здесь Гахведжян проявил большой интерес к фотоделу, с годами развил своеобразный художественный стиль, благодаря чему стал самым важным фотографом Палестины, находившейся под Британским мандатом.
Своеобразие Гахведжяна заключалось в способности уловить волнующие моменты обыденной жизни Палестины.