Լալա Շահինյան. «Սփյուռքում ամեն ինչ անում ենք, որ երեխաները մայրենի լեզուն չմոռանան…»
Նիդեռլանդների Ալմելո քաղաքի Հայ Առաքելական Եկեղեցու «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի և Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի մինչև համագործակցության համաձայնագիր է կնքվել:
Այս ամենի մասին «Հայերն Այսօրը» զրուցեց Ալմելոյի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի Լալա Շահինյանի և Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Իռեն Հակոբյանի հետ:
–Տիկի՛ն Շահինյան, պատմեք խնդրում եմ, Ալմելոյի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի մասին…
– Կրթօջախն արդեն տասը տարվա պատմություն ունի: Այստեղ աշխատանքերը կենտրոնացված են օտարության մեջ գտնվող հայ երեխաներին հայոց լեզուն սովորեցնելու ուղղությամբ: Մեր աշխատակազմի գլխավոր նպատակը նրանց հայեցի դաստիարակություն տալն է, որի մի մասն է կազմում սեփական լեզվին տիրապետելը: Սփյուռքում ամեն ինչ անում ենք, որ երեխաները մայրենի լեզուն չմոռանան: Բարձր դասարաններում նաև Հայոց պատմություն և Հայ Եկեղեցու պատմություն են սովորում: Նիդեռլանդներում կարելի է ասել՝ ամենօրյա պայքարի մեջ ենք, որպեսզի հնարավորինս շատ երեխաներ ընդգրկենք դպրոցում. հայտարարություններ ենք տարածում, շրջայցեր կատարում հայ ընտանիքներում, զրուցում ծնողների հետ, որպեսզի իրենց երեխաներին բերեն հայերենը սերտելու: Պետք է ասեմ, որ այս ամենի մեջ մեծ ավանդ ունեն Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վարչությունը և հոգևոր հովիվ Տ. Մաշտոց քահանա Բաղդասարյանը: Նա նույնպես այցելում է ընտանիքներ և քարոզում ծնողներին, որ իրենց երեխաների ինքնությունը պահպանելու համար նրանց հայկական դպրոց տանեն: Այսօր արդեն համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մեր դպրոցը 200 աշակերտ ունի՝ վեց դասարաններով:
Այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր դպրոցի տնօրենին՝ Մանուկ Մկրտչյանին, ով բոլոր հարցերում միշտ մեր կողքին է և ոչինչ չի խնայում դպրոցի զարգացման ու բարելավման համար։
Դասարանները անվանակոչել ենք հայկական պատմական տարբեր հերոսների անուններով՝ Սասունցի Դավիթ, Տիգրան Մեծ և այլն: Այս միջոցով նույնպես ցանկանում ենք նրանց ծանոթացնել հայոց պատմությանը և ճանաչելի դարձնել այդ անուններին:
–Տիկի՛ն Հակոբյան, ինչպե՞ս ծնվեց համագործակցության գաղափարը, և կնքված համաձայնագիրը փոխադարձ պարտավորությունների ի՞նչ կետեր է ներառում իր մեջ:
-Համաձայնագիրը կնքվել է այս տարվա ամռանը: Մեզ համար մեծ պատիվ էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից առաջարկը ստանալու և Ալմելոյի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի հետ համագործակցելու համար: Այսօր արդեն ուսումնական հաստատությունները քույր դպրոցներ են համարվում: Համաձայանգիրը հետևյալ կետերն է ներառում. համատեղ ուսումնական, կրթական ծրագրերի իրականացում, որտեղ պետք է կատարվեն փորձի փոխանակումներ Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի կողմից: Բացի այդ, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության շրջանակներում կրթական, մշակութային տեղեկատվությունների փոխանցումներ կկատարվեն: Հաջորդիվ աշակերտների, ուսուցիչների ծանոթությունների նպատակով փոխայցելություններ կլինեն, որոնց իրագործման համար ծրագրեր են մշակվում: Կարևորում եմ հայոց լեզվի, հայ գրականության, հայոց պատմության, հայ մշակույթի առարկայական դասընթացների ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, քանի որ սփյուռքում այդ ամենի կարիքը շատ է զգացվում: Նշեմ, որ համաձայնագրի մեջ ունենք կետեր, որոնք պահանջում են ուսուցիչների վերապատրաստում առցանց հեռահաղորդակցության միջոցով,ինչպես նաև հեռավար բաց դասեր, թեմատիկ տեսաժողովներ, կլոր սեղան քննարկումներ: Իսկ աշակերտների շփումը իրար հետ նույնպես կազմակերպվելու է համացանցի միջոցով: Մեր քույր դպրոցին արդեն տրամադրել ենք մեթոդական ձեռնարկներ, տետրեր, միջոցառումների պատրաստման սցենարներ: Պետք է ապահովենք այս դպրոցի աշակերտների ակտիվ մասնակցությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին, ինչպիսիք են «Արի տուն»-ը, «Սփյուռք» ամառային դպրոցը և մյուսները:
Առհասարակ, կարծում եմ՝ օգտակար և անհրաժեշտ է այս համագործակցությունը: Մենք պարտավոր ենք օգնության ձեռք մեկնել մեր հայրենակիցներին, խթանել, ոգևորել հայապահպանությանն ուղղված նրանց բոլոր ձեռնարկները: Այս գործում անուրանալի է ՀՀ սփյուռքի նախարարության դերը:
Տեսնելով այս գերատեսչության սրտացավ վերաբերմունքը հայապահպանության խնդրին՝ ինքս ոգևորվում եմ և ցանկանում այդ գործի մասնակիցը դառնալ: Այդպես, արդեն «Արի տուն» ծրագրի տարբեր տարիներից յոթ սփյուռքահայ երեխա եմ հյուրընկալել իմ տանը: Շատ ջերմ հարաբերություններ ձևավորեցինք միմյանց հետ և կապն առ այսօր շարունակում ենք պահպանել:
Շատ ուրախ եմ, որ Ալմելոյի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի հետ այս համագործակցությունը կայացավ և հիմա ընթացքի մեջ է:
-Տիկի՛ն Շահինյան, որևէ խոսք ունե՞ք ավելացնելու այս ամենի հետ կապված:
-Ասեմ, որ մինչ համաձայնագրի կնքումը Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի մասին գովասանքի բազում խոսքեր էինք լսել:Գիտեինք՝ պատմական մեծ անցյալ ունեցող դպրոց է, որտեղ Խաչատուր Աբովյանը կազմավորման առաջին տարիներին դպրոցի տեսուչն է եղել: Գալով դպրոց, տեսնելով տնօրեն-ուսուցիչ-աշակերտ ջերմ հարաբերությունը՝ համոզվեցի այդ հարցում: Հիմա վստահ կարող եմ ասել, որ շատ բան կսովորենք այս դպրոցից: Շնորհակալ ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին մեր հանդեպ ունեցած ուշադրության համար, միշտ զգացել ենք նրա հոգատարությունը: Երբ 2012թվականին ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության կողմից կազմակերպվող ամենամյա մրցանակաբաշխությանը «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2-րդ կարգի մրցանակ ստացանք, շատ ոգևորվեցինք և սկսեցինք դրական լիցքերով շարունակել մեր աշխատանքը:
Վերջում մի հետաքրքիր պատմություն եմ ուզում պատմել. մեր դպրոցի աշակերտներից մեկը հայերեն սովորելուց հետո դադարեցրեց դասընթացների հաճախումը: Հետո նա եկավ Հայաստան՝ «Արի տուն » ծրագրին մասնակցելու համար: Վերադառնալով Ալմելո՝ հայրենասիրությամբ լցված որոշեց շարունակել հայերենի դասերը, և իր հետ դպրոցում սովորելու նպատակով երեք հայ ընկերներին էր բերել: Տպավորված եմ շատ այս պատմությունից…

Лала ШАГ�?НЯН: «В Диаспоре мы делаем все, чтобы дети не забывали родной язык…»
Между воскресной школой «Св.Месроп Маштоц » Армянской Апостольской церкви  Нидерландского города Алмело и Ереванской основной школой №2 им. Хачатура Абовяна заключено соглашение о сотрудничестве.
Об этом корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал с преподавательницей армянского языка воскресной школы «Св.Месроп Маштоц » Лалой Шагинян и директором Ереванской основной школы №2 им. Хачатура Абовяна �?рен Акопян.
– Госпожа Шагинян, расскажите, пожалуйста о воскресной школе Алмело «Св.Месроп Маштоц».
– Очаг образования насчитывает уже 10-летнюю историю. Работа здесь сконцентрирована на том, чтобы научить армянскому языку армянских детей, находящихся на чужбине. Наша главная цель – их армянское воспитание,   часть которого составляет и владение родным языком. В Диаспоре мы делаем все, чтобы дети не забывали родной язык. В старших классах проходят также армянскую историю и историю Армянской Церкви. В Нидерландах мы, можно сказать, находимся в каждодневной борьбе за то, чтобы привлечь в школу по возможности больше детей: распространяем объявления, посещаем армянские семьи, беседуем с родителями, чтобы привели своих детей учить армянский. Должна заметить, что большой вклад во всем этом имеют правление церкви Григор Лусаворич и духовный пастырь, иерей Маштоц Багдасарян. Он также посещает семьи и убеждает родителей, что для сохранения идентичности их детей нужно учиться в армянской школе. Сегодня уже, благодаря совместной работе,  наша школа насчитывает 200 учащихся, функционируют 6 классов.
Классные комнаты назвали именами армянских исторических героев – Давид Сасунский, Тигран Великий и т. д. Посредством этого также стремимся познакомить детей с армянской историей, сделать узнаваемыми эти имена.
– Госпожа Акопян, как родилась идея сотрудничества и какие пункты взаимных обязательств включает в себя заключенное соглашение?
– Соглашение заключено летом нынешнего года. Для нас было большой честью предложение Министерства Диаспоры РА сотрудничать с воскресной школой «Св.Месроп Маштоц» Алмело. Сегодня учебные заведения считаются уже школами-побратимами. Соглашение включает следующие пункты: осуществление совместных учебных, образовательных программ, в рамках которых должен осуществляться обмен опытом школой №2 им. Хачатура Абовяна.  Кроме того, в рамках взаимодействия Армения-Диаспора будет осуществляться обмен образовательной, культурной информацией. С целью знакомства учащихся, педагогов будут осуществляться взаимные визиты, для осуществления которых разрабатываются программы. Особую важность придаю работе по предметным курсам по армянскому языку, литературе, истории, культуре, поскольку в Диаспоре нужда во всем этом ощущается остро. Отмечу, что в соглашении имеются пункты, требующие переподготовки учителей посредством он-лайн, а также открытые дистанционные уроки, тематические видеоконференции, «круглые столы»-обсуждения. А общение учеников между собой также будет организовано посредством �?нтернета. Нашей школе-побратиму уже предоставили методические пособия, тетради, сценарии подготовки мероприятий. Должны обеспечить активное участие учащихся этой школы в программах, осуществляемых Министерством Диаспоры РА – таких, как «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк» и других.
Вообще, считаю это сотрудничество полезным и необходимым. Мы обязаны протянуть руку помощи нашим соотечественникам, воодушевлять любые их инициативы, направленные на сохранение армянства. В этом деле незаменима роль Министерства Диаспоры РА.
Видя сердобольное отношение этого ведомства к проблеме сохранения армянства, я и сама воодушевляюсь и хочу стать участником этого дела. Так, в разные годы принимала в своем доме семерых участников программы «Ари тун», с которыми сложились теплые отношения, которые продолжаются по сей день.
Очень рада, что это сотрудничество с воскресной школой «Св.Месроп Маштоц» Алмело состоялось и ныне находится в процессе.
– Госпожа Шагинян, хотите добавить что-либо к сказанному?
– Скажу, что до заключения соглашения слышала много лестного о Ереванской основной школе №2 им. Хачатура Абовяна. Знали, что это школа с богатым историческим прошлым – в первые годы формирования сам Хачатур Абовян был здесь школьным инспектором. Посетив школу, увидев теплые взаимоотношения между директором, педагогами и учениками, я убедилась в этом. Сейчас с уверенностью могу сказать, что у этой школы нам предстоит многому научиться.
Благодарны Министерству Диаспоры РА, особенно министру Грануш Акопян, за внимание к нам,   мы всегда ощущали ее заботу. Когда в 2012 году получили приз 2 степени «За значительный вклад в дело сохранения армянства» ежегодного конкурса Министерства Диаспоры РА, Всемирного армянского конгресса и Союза армян России –  очень воодушевились и с положительным зарядом продолжили нашу работу.
В заключение хочу рассказать любопытную историю: один из наших учащихся, выучив армянский язык, перестал ходить на занятия. Потом по программе «Ари тун» побывал в Армении, и по возвращении в Алмело, преисполненный патриотизма, решил продолжить курсы армянского языка, приведя с собой в школу троих армянских друзей. Я весьма впечатлена этой историей…