Սանկտ-Պետերբուրգում բացվեց ցուցահանդես՝ նվիրված Պատվական Գրիգորյանցի ծննդյան 115-ամյակին
Հոկտեմբերի 9-ին Սանկտ-Պետերբուրգի Մոսկովյան շրջանի ցուցասրահում տեղի ունեցավ լենինգրադյան ականավոր գծանկարիչ Պատվական Գրիգորյանցի (1899-1986) աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է «Պետերբուրգի հայերի լրաբեր»-ը:
Միջոցառման սկզբում Սանկտ–Պետերբուրգի նկարիչների միության վարչության անդամ,նկարիչ Աշոտ Խաչատրյանն արտահայտեց իր կարծիքը ներկայացված
աշխատանքների մասին։
Վարպետի մասին իրենց հիշողությունները պատմեցին դուստրը՝ նկարիչ Իրինա Իգնատևան, բարեկամը՝դասախոս Գրիգորի Աղաջանյանը։ Ռուսաստանի ազգային գրադարանի ազգային գրականության բաժնի վարիչ Շուշան Ժաբկոն տվեց իր բարձր
գնահատականը կազմակերպված ցուցահանդեսի մասին և նշեց հասարակության մեջ մշակութային-լուսավորական աշխատանքների կարևոր դերի ու նշանակության մասին։
Արվեստագետ Գալինա Տիմոֆեևան ներկայացրեց իր պատրաստած զեկույցը Պ. Գրիգորյանցի կյանքի և ստեղծագործության մասին։
Երեկոյի ավարտին «Պետերբուրգի հայեր» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպության նախագահ Ալ. Նազարովը շնորհակալության խոսքեր հղեց ցուցասրահի պատասխանատու կարգադրիչներին՝համագործակցության համար։
Ցուցահանդեսը,որը կազմակերպել էր «Պետերբուրգի հայեր» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպությունը. այն կշարունակվի մինչև 2014թ. հոկտեմբերի 24-ը։

В Санкт-Петербурге открылась выставка, посвящённая 115-летию со дня рождения Патвакана Григорьянца
9 октября в Санкт-Петербурге в выставочном зале ЦБС Московского района состоялось открытие выставки работ выдающегося ленинградского художника, графика Патвакана Петросовича Григорьянца (1899-1986).
В начале мероприятия, член Правления Союза художников Санкт-Петербурга художник Ашот Хачатрян выразил своё мнение о работах представленных в экспозиции.
Своими воспоминаниями о Патвакане Петросовиче поделились: дочь – художник �?рина Патвакановна �?гнатьева, друг семьи – преподаватель Григорий Агаджанян.
Заведующая отделом национальных литератур РНБ Шушана Жабко дала высокую оценку подготовленной выставке и отметила важную роль и значение в обществе мероприятий культурно-просветительского направления.
�?скусствовед Галина Тимофеева подготовила доклад о жизни и творчестве П. П. Григорьянца.
В заключение вечера, Председатель РОО «Армяне Петербурга» Александр Назаров поблагодарил администрацию выставочного зала за сотрудничество.
Выставка, организованная Региональной общественной организацией «Армяне Петербурга», продлится до 24 октября 2014 года.