ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Արգենտինահայ մշակութային միության նախագահ Ադրիան Լոմլոմջյանին
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Արգենտինահայ մշակութային միության նախագահ Ադրիան Լոմլոմջյանին:
Նախարարը բարձր գնահատեց տասնամյակներ շարունակ Արգենտինահայ մշակութային միության ջանքերն՝ ուղղված համայնքում հայապահպան գործունեությունն արդյունավետ իրականացնելուն:
«Ձեր ծնողները նույնպես Հայոց Ցեղասպանություն վերապրածների զավակներ են, ովքեր Մարաշից գաղթելով՝ նախ հաստատվել են Հալեպում, այնուհետեւ տեղափոխվել Արգենտինա: Ուրախ եմ, որ Դուք ամեն ինչ անում եք մեր երիտասարդներին հայեցի դաստիարակություն տալու գործում, – նշեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ հավելելով, – Հայաստանցի հանդիսատեսը մշտապես բարձր ծափերով է ընդունում միությանը կից գործող «Գայանե» պարախմբի ելույթները Հայրենիքում»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ադրիան Լոմլոմջյանը ներկայացրեց արգենտինահայ համայնքի առջև ծառացած ներկա խնդիրները՝ նշելով, որ իրենց միությունը ջանք ու եռանդ չի խնայում համայնքի միասնականությունը պահպանելու գործում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Արգենտինահայ մշակութային միության նախագահին ներկայացրեց «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման ծրագիրը և հույս հայտնեց, որ համայնքը հնարավորինս ակտիվ մասնակցել սիրիահայերի համար կառուցվող թաղամասի աջակցության ծրագրին:
Քննարկվեցին «Հայրենիք-Սփյուռք» 5-րդ համահայկական համաժողովի արդյունքում հրապարակված համատեղ հայտարարության կետերը Արգենտինայի հայ համայնքում կյանքի կոչելուն ուղղված հարցեր:

Министр Диаспоры РА приняла председателя Армянского культурного союза Аргентины Адриана Ломломджяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 30 сентября приняла председателя Армянского культурного союза Аргентины Адриана Ломломджяна.
Министр высоко оценила усилия Армянского культурного союза Аргентины, на протяжении десятилетий прилагаемые к эффективному осуществлению в общине деятельности по сохранению армянства.
«Ваши родители также являются потомками переживших Геноцид армян, которые, эмигрировав из Мараша, сначала поселились в Алеппо, а затем переехали в Аргентину. Рада, что Вы делаете все для армянского воспитания нашей молодежи, – отметила министр Грануш Акопян, добавив: – Зрители Армении всегда овациями встречают выступления танцевального ансамбля «Гаяне», функционирующего при союзе».
Выразив благодарность за теплый прием, Адриан Ломломджян представил нынешние проблемы, стоящие перед армянской общиной Аргентины, отметив, что их союз не жалеет сил и энергии для сохранения сплоченности общины.
Министр Диаспоры РА представила гостю программу строительства квартала «Новый Алеппо» и выразила надежду, что община по возможности активно примет участие в программе содействия строительства квартала для сирийских армян.
Были обсуждены положения совместного заявления участников V Общеармянского форума Армения-Диаспора и вопросы претворения их в жизнь в армянской общине Аргентины.