Սփյուռքի նախարարն ընդունեց Սան Պաոլո քաղաքի Հայ Դատի գրասենյակի փոխնախագահ Գեւորգ Զատիկյանին
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Բրազիլիայի Սան Պաոլո քաղաքի Հայ Դատի գրասենյակի  փոխնախագահ Գեւորգ Զատիկյանին:
Գեւորգ Զատիկյանը շնորհակալություն հայտնեց «Հայրենիք-Սփյուռք» 5-րդ համահայկական համաժողովին մասնակցության հրավեր ստանալու եւ ջերմ ընդունելության համար: «Շատ կարեւոր էր, որ ձայնի իրավունք ստացան բոլոր ցանկացողները եւ վեր բարձրացվեցին համայնքային խնդիրներ, ուղենշվեցին դրանց լուծման ճանապարնհներ», – նշեց Սան Պաոլո քաղաքի Հայ Դատի գրասենյակի փոխնախագահը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ուրախությամբ նշեց, որ համաժողովի ավելի քան 1000 մասնակիցները Հայրենիքում գտնվելու կարճ ժամանակահատվածում հաջողությամբ հասցրին խտացված օրակարգով հանդիպել պաշտոնատար անձանց հետ, այցելել Էջմիածին, Եռաբլուր եւ Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիր՝ միեւնույն ժամանակ քննարկելով իրենց հուզող բոլոր հարցերը:
Սան Պաոլո քաղաքի Հայ Դատի գրասենյկի փոխնախագահը խոսեց Սան Պաոլոյի հայ համայնքի խնդիրների, ինչպես նաեւ Հայրենիք-Սփյուռք կապերի մերձեցման մասին: Նշվեց, որ հեռավոր Բրազիլիայի Սան Պաոլո քաղաքում մեծաթիվ հայեր զբաղվում են կոշիկի առքուվաճառքով եւ մեծ ցանկություն ունեն ստեղծել կոշիկի առեւտրով զբաղվող հայկական միություն կամ ցանց, որը հնարավոր բոլոր տարբերակներով կօգնի եւ կաջակցի Հայրենիքին:
Գեւորգ Զատիկյանը ցավով անդրադարձավ համայնքի հայկական դպրոցում հայերենի ուսուցմանը վերաբերող խնդիրներին:
Երկուստեք կարեւորվեց Հայաստանից հայերենի ուսուցչի գործուղման անհրաժեշտությունը:
Բարձր գնահատելով Սան Պաոլո քաղաքի հայության ինքնակազմակերպան եւ Հայրենիքին աջակցելու ցանկությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ամեն ինչ կանի համայնքի ծրագրերի իրականացմանն աջակեցալու  համար:

Министр Диаспоры РА приняла вице-председателя офиса Ай-Дат Сан Пауло Геворга Затикяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 24 сентября приняла вице-председателя офиса Ай-Дат Бразильского города Сан Пауло Геворга Затикяна.
Геворг Затикян выразил благодарность за приглашение участвовать в V форуме Армения-Диаспора и теплый прием. «Очень важно, что право голоса получили все желающие и были вскрыты общинные проблемы, намечены пути их решения», – отметил вице-председатель офиса Ай-Дат города Сан Пауло.
Министр Диаспоры РА с радостью отметила, что более 1000 участников форума за короткое время пребывания на Родине, несмотря на загруженность программы, успешно сумели встретиться с должностными лицами, посетить Эчмиадзин, Ераблур и мемориальный комплекс жертв Геноцида армян, в то же время обсуждая все волнующие их вопросы.
Вице-председатель офиса Ай-Дат города Сан Пауло говорил о проблемах армянской общины города Сан Пауло, а также об укреплении связей Родина-Диаспора. Было отмечено, что в городе Сан Пауло далекой Бразилии многие армяне занимаются торговлей обувью и испытывают большое желание создать армянский союз или сеть занимающихся обувным бизнесом, которая всеми возможными средствами поможет Родине.
С сожалением коснулся Геворг Затикян проблем, касающихся преподавания армянского языка в армянской школе общины.
Обоюдно была подчеркнута необходимость командирования из Армении преподавателя армянского языка.
Высоко оценив желание армян города Сан Пауло самоорганизоваться и оказать помощь Родине, министр Грануш Акопян отметила, что Министерство Диаспоры РА сделает все возможное для содействия реализации программ общины.