Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում Խաչքար կտեղադրվի
Ղազախստանի Մանգիստաուի մարզի Ակտաուի հայկական մշակութային կենտրոնի նախագահ Հայրապետ Կուրդօղլյանի նախաձեռնությամբ  2015 թ.-ի Սուրբ Զատիկի տոնին ընդառաջ Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում հայ համայնքի համար խաչքար կկանգնեցվի:
Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրել է Հայրապետ Կուրդօղլյանը, ով այս օրերին Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի շրջանակներում  Հայաստանում է:
«Ղազախստանում հայկական եկեղեցի չկա, միայն 1877 թվականին կառուցված հին մատուռ է պահպանված: Որոշմանս մասին տեղեկացրել եմ Ղազախստանի հոգևոր հովվին, ինչպես նաև այս հարցի շուրջ ստացել եմ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի համաձայնությունը: Խաչքարը Հայաստանից եմ տանելու Ղազախստան և հույս ունեմ, որ հաջորդ տարի՝ Սուրբ Զատիկին, այն արդեն տեղադրված կլինի»,-ասել է Հայրապետ Կուրդօղլյանը:

В городе Актау Казахстана будет установлен хачкар
По инициативе председателя Армянского культурного центра городе Актау Мангистауской области Казахстана Айрапета Курдогляна в 2015 году, в канун празднования Святой Пасхи, в городе Актау Казахстана для армянской общины будет установлен хачкар.
Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил Айрапет Курдоглян, в рамках V форума Армения-Диаспора находившийся в эти дня в Армении.
«В Казахстане нет армянской церкви, сохранилась только старая часовня, построенная в 1877 году. О своем решении я проинформировал духовного пастыря Казахстана, а также заручился согласием предстоятеля армянской епархии Нового Нахичевана и России архиепископа Езраса Нерсисяна. Хачкар будет привезен в Казахстан из Армении, и надеюсь, что в будущем году, к празднику Святой Пасхи, он будет уже установлен», – сказал Айрапет Курдоглян.