Հայկական գորգարվեստի և ասեղնագործության նմուշների ցուցահանդես և գիտաժողով Վիեննայում
Սեպտեմբերի 15-19-ը Վիեննայի կենտրոնում գտնվող «Պալե Սան Սուսի» հանդիսությունների սրահում ընթանում է Արևելյան գորգարվեստի միջազգային կոնֆերանսի և Մանածագործական արվեստի ուսումնասիրությունների ընկերության կողմից համատեղ կազմակերպված Արևելյան գորգարվեստին նվիրված միջազգային գիտաժողովը, որն ուղեկցվում է հայկական ասեղնագործությանը և գորգարվեստին նվիրված ցուցահանդեսով:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից, միջոցառումը կազմակերպվել է Ավստրիայում ՀՀ դեսպանության, ԱՄՆ-ում տեղակայված Հայկական գորգարվեստի ընկերության, ՀՀ Մշակույթի նախարարության և Վիեննայում գործող «Գևորգ և Ազնիվ Թելֆեյան» գորգագործական ցուցասրահի ջանքերով:
Միջոցառման բացման արարողությանը ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը: Ներկայացնելով Արցախի, ներկա, պատմական Հայաստանի և հարակից տարածքներից սերող հայկական գորգարվեստի և ասեղնագործության եզակի ցուցանմուշների շուրջ 4-դարյա ընդգրկումը` դեսպան Կիրակոսյանը միաժամանակ անդրադարձավ ցուցանմուշների տեղակայման աշխարհագրությանը՝ Հայաստան, Արցախ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Շվեյցարիա, Ավստրիա, որոնց հավաքագրումը կատարվել է վիեննաբնակ գորգագետ Արթուր Թելֆեյանի ջանքերով:
Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած մասնագետ-գիտնականների առջև գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես եկան Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարանի գիտաշխատող, տիկին Լորըն Առնոլդը, ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը ներկայացնող Հայաստանի Ժողովրդական արվեստի կենտրոնի փորձագետ, դոկտոր Աշխունջ Պողոսյանը, Փարիզում տեղակայված «Աշճյան» տեքստիլ արվեստի ցուցասրահի սեփականատեր, ֆրանսիաբնակ Պերճ Աշճյանը:
Ողջույնի ուղերձով հանդես եկավ ԱՄՆ պատվիրակության կազմում Վիեննա ժամանած Հայկական գորգարվեստի ընկերության նախագահ, պարոն Ջոզեֆ Բեզջյանը:
Միջոցառման մասնակիցներին տրամադրվեց հատուկ այս գիտաժողովի և ցուցահանդեսի համար հրատարակված ցուցադրված գորգերի նմուշների անվանացանկը՝ հայկական գորգի պատմության ներկայացմամբ:
Գիտաժողովին և ցուցահանդեսի աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցում էր Հայաստանից և Արցախից ժամանած պատվիրակությունը՝ Հայաստանի Ժողովրդական արվեստի կենտրոնի տնօրեն Հովիկ Հովեյանի գլխավորությամբ:
Գիտաժողովին և ցուցահանդեսին իրենց ակտիվ մասնակցությունն են բերել նաև գորգագիտության հարցերով մասնագիտացած միջազգային գիտական հանդեսների խմբագրությունները («JOZAN Magazine», «HALI Magazine» և այլն):

Vienna hosted exhibition and conference devoted to Armenian carpet making and embroidery
The international conference devoted to Oriental carpet making is taking place at the Pale San Susi ceremonies hall in central Vienna on 15-19 September. The conference is organized by the International Conference of Oriental Carpet Making and the Society for Studies on the Art of Weaving and will include an exhibition devoted to Armenian embroidery and carpet making.
As reported by the MFA news service to “Hayern Aysor”, the event is organized through the combined efforts of the RA Embassy in Austria, the Armenian Carpets Association of the USA, the RA Ministry of Culture and the Gevorg and Azniv Telfeyan Carpet Exhibition Hall of Vienna.
In his welcoming speech at the opening ceremony, RA Ambassador to Austria Arman Kirakossian presented unique samples of Armenian carpets and embroidery from Artsakh, the current and historic Armenia and the adjacent territories spanning four centuries and reflected on the geography of the samples gathered from Armenia, Artsakh, the USA, France, Switzerland and Austria by Vienna-based carpet expert Artur Telfeyan.
The conference included speeches by scientific worker of the University of San Francisco Lauren Arnold, expert of the Center for Armenian Folk Arts representing the RA Ministry of Culture, Dr. Ashkhung Poghosyan and owner of the Ashjian Textile Exhibition Hall, French-Armenian Berge Ashjian.
Member of the U.S. delegation, President of the Armenian Carpet Association, Mr. Joseph Bezjian delivered his welcoming speech at the conference.
The participants of the conference were provided with the list of samples of the exhibited carpets, which was published for the participants of the conference and exhibition and included the history of Armenian carpet making.
The delegation from Armenia and Artsakh actively participated in the conference and exhibition under the leadership of Director of the Center or Armenian Folk Arts Hovik Hoveyan.
Representatives of international science journals (JOZAN Magazine, HALI Magazine, etc.) specializing in carpet making also actively participated in the conference and exhibition.