Վերաբացվեց Լաս Վեգասի հայկական շաբաթօրյա դպրոցը
Սեպտեմբերի 13-ին  Լաս Վեգասի հայկական շաբաթօրյա նորակառույց դպրոցն իր դռները վերաբացեց ամերիկաբնակ հայ երեխաների առաջ:
Հայ օգնության միության և UCLA «Dream» («Երազանք») հիմնադրամի աջակցությամբ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքի մոտ 60 հայ երեխա հնարավորություն կունենա ամեն շաբաթ հաճախելու A.R.S Shoushi Chapter հայկական շաբաթօրյա դպրոց: Իր գոյության 20-ամյա պատմության մեջ դասերը կանցկացվեն վերանորոգված մեծ ու լուսավոր դասարաններում:
Նորագույն տեխնոլոգիաներով վերազինված դպրոցը գործում է Լաս Վեգասի հայկական եկեղեցու` Սբ. Կարապետին (St. Garabet) կից մշակույթի կենտրոնում: Մինչ 2011թ. դպրոցի ուսուցիչները, չունենալով սեփական տանիք,  ստիպված էին հայ երեխաներին մայրենի լեզուն ուսուցանել առանձին վարձակալած տարածքներում: Դպրոցի տնօրեն Հուրի Դարակջյանի ողջույնի խոսքից, տերունական աղոթքն անելուց հետո սաները մեծ ոգևորությամբ ոտք դրեցին նոր վերանորոգած, կահավորած ու լուսավոր դասարաններ:
Շաբաթօրյա դպրոցում տարիներ ի վեր դասերն անցկացվել են միայն արևմտահայերենով, սակայն վերջին տարիներին հին սփյուռքի մեջ նորի ձևավորումը անհրաժեշտություն ստեղծեց ուսուցումն իրականացնել նաև արևելահայերենով: Երեխաներին, բացի հայերեն տառաճանաչ դարձնելը, դպրոցի տնօրինության նպատակը նախ և առաջ նրանց հայեցի դաստիարակություն տալն է, հայկական արմատներին ամուր պահելը, մեր ազգային տոներին ծանոթացնելը:

The newly built Armenian Saturday School of Las Vegas opened its doors once again on September 13.
With the support of the Armenian Relief Society and the UCLA Dreams Foundation, nearly 60 Armenian children of Las Vegas will have the chance to attend the A.R.S. Shoushi Chapter’s Armenian Saturday School every Saturday. For the first time in the history of the Shoushi Chapter, classes will be held in large, fully renovated and luminescent classrooms.
The state-of-the-art school is part of the cultural center adjunct to the St. Garabet Armenian Church of Las Vegas. Until 2011, the schoolteachers didn’t have a school and would teach Armenian children the Armenian language in rented buildings. After the school’s principal Huri Darakjyan gave welcoming remarks and said the Lord’s Prayer, the students set foot in the newly equipped and luminescent classrooms with great excitement.
For years, classes at the Armenian Saturday School have been held only in Western Armenian, but the emergence of the new Diaspora over the past couple of years led to the emergence of the need for classes in Eastern Armenian as well. In addition to teaching the children the Armenian alphabet, the school administration’s main goal is to provide the children with an Armenian upbringing, keep them clung to their roots and present Armenian national holidays.