Երբ գալիս է սեպտեմբերը
Սեպտեմբերի 1-ը բոլորի համար հուզումնալի օր է: Այդ օրը երեխաները գնում են դպրոց, երիտասարդները ինստիտուտ, համալսարան և սկսվում է նոր ուսումնական տարին:
Կիևի հայոց լեզվի դասընթացներին կից «Թեյ, սուրճ, հայերեն» խոսակցական ակումբը իր դռները բացեց հայերեն սովորող ուսանողների առջև «Երբ գալիս է սեպտեմբերը» գեղարվեստական ֆիլմով:
Մեր հանճարեղ հայրենակից Էդմոնդ Քյոսայանի այս մարդասիրական և բարի ֆիլմում հայրենասիրական թեման այնքան ցայտուն և վարակիչ էր, որ դիտողները անջնջելի տպավորություն ստացան և լիցքավորվեցին մեծ խանդավառությամբ:
«Երբ գալիս է սեպտեմբերը» գեղարվեստական ֆիլմի քննարկումը:
Կիևի հայոց լեզվի դասընթացները ստեղծվել են երեք տարի առաջ և չնայած փոքր ժամանակահատվածին, մեծ ճանաչում են ստացել Ուկրաինայի մայրաքաղաքի հայոց լեզվի երկրպագուների մոտ: Դասընթացների ուսանողների մի մեծ խումբ այս տարի նույնպես դարձավ  Հայաստանում՝ Սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպված «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակից:
Երևան մեկնելու պարտադիր պայմանը՝ հայոց լեզվի քննությունը հանձնելն է:
Ուսանողների խումբը Կիևի «Բորիսպոլ» օդանավակայանում դեպի Երևան մեկնելիս:
Կիևի հայոց լեզվի դասընթացների ուսանողները Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
Ուսանողներին Երևանի օդանավակայանում դիմավորում է Սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչը:
Սփյուռքի նախարարության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը Կիևի ուսանողների հետ:
Կիևի ուսանողները ՀՀ Պետական Համալսարանի լսարանում:
ՀՀ Պետական Համալսարանի դասախոս Նվեր Վիրաբյանը գոհ է Կիևի ուսանողների գիտելիքներից:
Օգոստոսին Կիևի ուսանողների խումբը վերադարձավ Հայաստանից վառ տպավորություններով և հայերենի գիտելիքները խորացնելու ցանկությամբ: Օգտվելով առիթից խորին շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանի Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին և նախարարության աշխատակազմին ջերմ և հյուրընկալ ընդունելության, սփյռւռքում հայապահպան գործունեությանն անգնահատելի աջակցության համար:

Когда приходит сентябрь
Для всех 1 сентября волнующий день. Дети в этот день отправляются в школу, молодежь – в институты, университеты, начинается новый учебный год.
Клуб собеседников «Чай, кофе, армянский» при Киевских курсах армянского языка свои двери распахнул перед изучающими армянский язык студентами художественным фильмом «Когда приходит сентябрь».
Патриотическая тема в этом гуманном и добром фильме нашего талантливого соотечественника Эдмонда Кеосаяна настолько выпукла и заразительна, что зрители получили неизгладимые впечатления и зарядились большим воодушевлением.
Киевские курсы армянского языка были созданы три года назад, и несмотря на короткий срок, приобрели большую популярность у почитателей армянского языка столицы Украины. Большая группа слушателей курсов в этом году также приняла участие в программе Министерства Диаспоры Армении Летняя школа «Спюрк».В августе она возвратилась из Армении с большими впечатлениями и желанием углубить знание армянского языка. Пользуясь случаем, выражаем глубокую благодарность министру Диаспоры Армении Грануш Акопян и аппарату Министерства за теплый и гостеприимный прием, неоценимое содействие деятельности Диаспоры по сохранению армянства.