Հայոց ցեղասպանության դրդապատճառները իսլամիստական «գաղափարախոսության» մեջ են. թուրք բանաստեղծ
Հայերի և մյուս քրիստոնյաների նկատմամբ 20-րդ դարասկզբին իրականացված ցեղասպանության մեղավորները գործել են ոչ թե պետական շահից դրդված, այլ հանուն իրենց արնախում Աստծո,-գրում է թուրք-լազ պոետ Սերքան Էնգինն իր «Ցեղասպանություն` հանուն Ալլահի» վերնագրով հոդվածում:
Էնգինը նշում է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին հայերի, ասորիների, քելդանիների, նեստորականների և պոնտոսի հույների նկատմամբ իրականացված զանգվածային բնաջնջումը հայտնի է որպես «քրիստենեական ցեղասպանություն», իսկ նման վայրագ գործողություններ իրականացնելու թուրքերին և քրդերին դրդում էր օսմանյան կառավարությունը: «Թեպետ ոմանք մեկնաբանում են այս ցեղասպանությունները որպես «Իթթիհաթ վե թերաքքի» կուսակցության ղեկավարած օսմանյան կառավարության ազգայնականության դրսևորում, այդուհանդերձ նրանք, ովքեր իրականում մեղավոր էին սպանությունների մեջ` գաղտնի «Թեշքքիլաթե Մահսուսե» ընդհատակյա կազմակերպության անդամները, առաջնորդվում էին ոչ թե ազգային շահերով, այլ իրենց արդարացումը գտնում էին իսլամի մեջ»,- գրում է թուրք բանաստեղծը:
Նա նշում է, որ իսլամը թույլ է տալիս ոչ միայն սպանել և բռնաբարել ցանկացած ոչ մահմեդականի, այլև խլել նրա ունեցվածքը: Հայերի և մյուս քրիստոնյաների նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնողներն իրենց ներկայացնում էին ոչ թե իբրև «թուրք» կամ «քուրդ», այլ որպես «մուսուլման»: Հայերին ու մյուս քրիստոնյաներին ոչնչացնելու հրամանը տալով` օսմանյան կառավարությունը նրանց հնարավորություն տվեց «վրեժ լուծել հարուստ ոչ մահմեդական հարևաններից»:
«Մահմեդական թուրքերն ու քրդերը բորենիների ախորժակով և դաժանությամբ մասերի էին պատառոտում իրենց ոչ մահմեդական հարևաններին: Նրանք չէին ցուցաբերում գթասրտություն և հիանում էին իրենց չարությամբ: Նրանք ոչ մահմեդական կանանց դարձնում էին իրենց սեռական ստրուկները` ներառելով հարեմներում: Իսկ ոմանք էլ մի քանի գրոշի դիմաց ստրուկների շուկաներում վաճառումէին նրանց: Այս սարսափելի հանցագործությունների մեղավորները չէին զգում որևէ նախատինք այս սարսափելի հանցագործությունների համար: Հակառակը, նրանք շատ ուրախ էին, որովհետև իրենց վայրագությունները դարձնում էին նրանց արժանի Ալլահին` իսլամական Աստծուն: Նրանք հանգիստ էին, քանի որ ենթարկվում էին Ալլահին և կառավարության օրենքներին:
Բանաստեղծ եւ սոցիալիստ Սերքան Էնգինը ծնվել է 1975 թ. Թուրքիայի Իզմիթ քաղաքում: Նրա բանաստեղծությունները տպագրվել են անգլալեզու մի քանի հայտնի պարբերականներում եւ Ճապոնիայում:

Причины Геноцида армян – в исламистской «идеологии»: турецкий поэт
Виновники геноцида армян и других христиан, осуществленного в начале XX века, действовали, руководствуясь не  государственными интересами, а во имя своего кровожадного бога, пишет турецкий-лазский поэт Серкан Энгин в своей статье «Геноцид во имя Аллаха».
Энгин отмечает, что массовое истребление армян, ассирийцев, кельданийцев, несторцев и понтийских греков в годы Первой Мировой войны известно как «христианский геноцид», а осуществлять столь варварские действия турок и курдов побуждало Османское правительство. «Хотя кое-кто и трактует эти геноциды как проявление национализма османского правительства, руководимого партией «�?ттихад ве теракки», тем не менее те, кто в действительности были виновны в убийствах, члены подпольной организации «Тешккилате Махсусе» руководствовались не национальными интересами, а находили свое оправдание в исламе», – пишет турецкий поэт.
Он отмечает, что ислам позволяет не только убивать и насиловать любого немусульманина, но и отбирать его имущество. Те, кто осуществлял Геноцид в отношении армян и других христиан, позиционировали себя не как турки или курды, а как мусульмане. Отдавая приказы об уничтожении армян и других христиан, Османское правительство дало им возможность «отомстить богатым сеседям-немусульманам».
«Турки и курды мусульмане с аппетитом и жестокостью  гиен терзали своих соседей-немусульман. Они не проявляли милосердия и восторгались своей жестокостью. Женщин-немусульманок они превращали в своих сексуальных рабынь, заключая в свои гаремы. Некоторые же за несколько грошей продавали их на рынке рабов. Виновные в этих ужасных преступлениях не чувствовали никаких угрызений за эти деяния.  Наоборот, были очень рады, потому что эти зверства делали их достойными Аллаха, исламского бога. Они были спокойны, поскольку подчинялись Аллаху и правительственным законам.
Поэт и социалист Серкан Энгин родился в 1975 году в городе �?змит Турции. Его стихи публиковались в нескольких англоязычных известных изданиях и в Японии.