Հայկական ներառական պարային խումբը հանդես կգա նոր բեմադրությամբ
Հայկական առաջին պրոֆեսիոնալ ներառական պարային խումբը այս տարվա սեպտեմբերին հանդես կգա նոր բեմադրությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք News.am կայքից:
Բրիտանական խորհրդի «Պար առանց սահմաններ» ծրագրի շրջանակներում Կանդուկո ներառական պարային խմբի մասնագետների աջակցությամբ Փոքր թատրոնում կբեմադրվի նոր ներկայացում, որին կմասնակցի 6 հոգուց (3-ը սահմանական հնարավորություններով) բաղկացած պարային խումբ։
Բրիտանական խորհրդի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանի խոսքով՝ նախագիծը եւս մեկ քայլ առաջ է տանում եւ օգնում է կոտրել հասարակության մեջ հաշմանդամների մասին կարծատիպերը։
Այս անգամ ներկայացման թեման Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է։
Ինչպես նշեց «Կանդուկո» պարային խմբի դերասանուհի Ջեմայմա Հոադլին, իրենց համար շատ կարեւոր էր դառնալ մասը նման կարեւոր թեմայի, ինչպիսին Հայոց ցեղասպանությունն է։ «Տունը լքելու թեման շատ կարեւոր է։ Ինչպես է մարդը փորձում իր եւ իր մտերիմների համար նոր տուն պատրաստել»,- նշում է Ջեմայմա Հոադլին։
Ne Me Quitte Pas «Մի՛ լքիր ինձ» առաջին ներկայացումը ցուցադրվել էր անցյալ տարվա հոկտեմբերին։
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը, Մեծ Բրիտանիայի հայկական համայնքը եւ Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը օգնություն է ցույց տալիս նախագծի իրականացմանը։

Армянская инклюзивная танцевальная группы готовит второе представление
Первая профессиональная инклюзивная танцевальная группа, созданная в Армении выступит с вторым представлением в сентябре этого года.
В рамках программы Британского совета в Армении «Танец без границ», Малый театр совместно в Британским посольством в Ереване и с помощью экспертов инклюзивной танцевальной группы «Кандуко» поставит новое танцевальное представление, в котором примет участие группа из 6 танцоров, трое из них с ограниченными возможностями.
По словам директора армянского филиала Британского совета Аревик Сарибекян, проект делает еще один шаг вперед и пробует разбивать существующие предрассудки об ограниченных возможностях.
На этот раз представление имеет отношение к теме столетней годовщины Геноцида армян.
Как отметила артистка танцевальной группы «Кандуко» Джемайма Хоадли, для них было очень важно стать частью такой важной темы, как столетняя годовщина Геноцида армян. В особенности в представлении будет поднята тема изгнания, того как тяжело обосноваться на новом месте и возродиться к жизни. «Аспект покидания своего дома очень важен. Как человек вновь пробует создать дом вокруг себя и своих близких», – отмечает Джемайма Хоадли.
Первое представление «Не покидай меня» («Ne Me Quitte Pas») было показано в октябре прошлого года.
Посольство Великобритании, армянская община Великобритании, а также Министерство культуры Армении оказывают помощь в осуществлении проекта.