Ասմունքի օր՝ նվիրված Սիամանթոյի ծննդյան օրվան
Օգոստոսի 16-ին «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում տեղի ունեցավ ասմունքի երեկո՝ նվիրված Սիամանթոյի ծննդյան օրվան:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից միջոցառման մասնակիցներին ողջունեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը. «Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ Հայրենիքում: Կարևորում եմ ձեր մասնակցությունն այս միջոցառմանը: Առաջին անգամ «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվում է նաև ասմունքի օր, որը նվիրել ենք իր տեսակով եզակիորեն անկրկնելի Սիամանթոյին: Հուսանք, որ ավանդույթի վերածվող այս օրը հետագայում մենք կդիմավորենք լեփ-լեցուն դահլիճներում»: Իր խոսքում Սերժ Սրապիոնյանը նաև շեշտեց, որ «Իմ Հայաստան» փառատոնը սոսկ մշակութային իրադարձություն չէ, այն նաև հայ հավաքական ինքնության ու ազգային ոգու վառ արտահայտություն է: Մշակույթն է համահայկական միասնության հզոր երաշխիքը, որը համաշխարհայնացման այս դարում էական դերակատարություն է ստանձնում՝ կամրջելով ազգի արմատները, անցյալը, ներկան և ապագան:
Երեկոյին ելույթ ունեցան Լևոն Չիդիլյանը (Վրաստան, Թբիլիսի), Հրանուշ Սարոյանը (Ուկրաինա, Խերսոն), Մարիամ Թովմասյանը (Կանադա, Մոնրեալ), Տիրանուհի Մարգարյան-Կարապետյանը (Սիրիա, Հալեպ), Փյունիկ Քեշիշյանը (Իրան, Թեհրան), Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնի սաները (գեղ.ղեկավար` Նադեժդա Անտոնյան):
Երեկոյի ավարտին «Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սամվել Հարոյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներին և նրանց հանձնեց շնորհակալագրեր մասնակցության համար:

День декламации, посвященный дню рождения Сиаманто
В рамках фестиваля «Моя Армения» 16 августа в концертном зале «Арно Бабаджанян» состоялся вечер декламации, посвященный дню рождения Сиаманто.
От имени министра Диаспоры РА Грануш Акопян участников мероприятия приветствовал заместитель министра Серж Срапионян: «Горячо приветствую вас на родине. Подчеркиваю важность вашего участия в этом мероприятии. В рамках фестиваля «Моя Армения» впервые организуется также День декламации, посвященный неповторимой в своем роде Сиаманто. Будем надеяться, что став традицией, этот день впоследствии мы будем отмечать в переполненных залах».
В своей речи Серж Срапионян подчеркнул также, что фестиваль «Моя Армения» не просто культурное мероприятие, но также яркое выражение собирательной армянской идентичности и национального духа. �?менно культура является мощным гарантом общеармянского единства, которая в нынешний век глобализации приобретает существенную роль, соединяя корни нации, ее прошлой, настоящее и будущее.
На вечере выступили Левин Чидилян (Грузия, Тбилиси), Грануш Сароян (Украина, Херсон), Мариам Товмасян (Канада, Монреаль), Тирануи Маргарян-Карапетян (Сирия, Алеппо), Пюник Кешишян (�?ран, Тегеран), воспитанники Ереванского центра культуры слова имени Месропа Маштоца (художественный руководитель Надежда Антонян).
В завершение вечера художественный руководитель Второго общеармянского фестиваля «Моя Армения» Самвел Ароян выразил благодарность участникам и вручил им Благодарственные грамоты за участие.