ԱՄՆ նախագահը բացառիկ է գնահատել դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի գործունեությունը
Թաթուլ Մարգարյանի՝ Բելգիայի Թագավորությունում եւ ԵՄ-ում ՀՀ դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ Հայ Դատի ԱՄՆ գրասենյակը իր երախտագիտությունն է հայտնել դեսպանին ԱՄՆ-ում իր արդյունավետ առաքելության ողջ ընթացքում հայ ժողովրդին ծառայելու և հայ-ամերիկյան կապերի զարգացմանը մեծապես նպաստելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի գրասենյակից, դեսպան Մարգարյանը բարձր հարգանքի է արժանացել իր ամերիկյան գործընկերների, օտարերկրյա դիվանագետների եւ Վաշինգտոնի քաղաքական շրջանակների կողմից: Սպիտակ տանը վերջերս տեղի ունեցած հավատարմագրման արարողության ժամանակ Նախագահ Բարաք Օբաման իր խոսքում հատուկ անդրադարձ է կատարել դեսպան Մարգարյանի վաշինգտոնյան գործունեությանը՝ դեսպանին գնահատելով որպես «բացառիկ` Միացյալ նահանգներում Հայաստանը ներկայացնելու գործում»:
Իսկ Պետքարտուղար Ջոն Քերին հրաժեշտի նամակում իր «խորին երախտագիտությունն է հայտնել դեսպան Մարգարյանին երկու երկրների միջեւ կարեւոր գործընկերության ամրապնդման գործում ունեցած ներդրման համար»:
Հայ Դատի վաշինգտոնյան գրասենյակի տնօրեն Արամ Համփարյանն իր մեկնաբանությունում ընդգծել է, որ ջերմության եւ հարգանքի պաշտոնական այս հայտարարությունները դուրս են արարողակարգի ընդունված ձեւաչափից, եւ մեկնող դեսպանի նկատմամբ հատուկ հարգալից վերաբերմունքի, ինչպես նաեւ ԱՄՆ ղեկավարների կողմից հայ-ամերիկյան ամուր կապերին հատկացվող

Президент США оценил как исключительную деятельность Татула Маргаряна
В связи с назначением Татула Маргаряна послом РА в Королевстве Бельгия и ЕС офис Ай-Дат США выразил свою признательность послу за служение армянскому народу на всем протяжении своей плодотворной миссии в США и большое содействие развитию армяно-американских связей.
Как сообщили «Арменпресс» из офиса Ай-Дат, посол Маргарян удостоился высокой оценки также со стороны своих американских коллег, иностранных дипломатов и политических кругов Вашингтона. Президент Барак Обама в своей речи особо коснулся вашингтонской деятельности посла Маргаряна, оценив посла как «исключительного в деле представления Армении в Соединенных Штатах».
А госсекретарь Джон Керри в своем прощальном письме «выразил свою глубокую признательность послу Маргаряну за вклад к укрепление важного партнерства между двумя странами». Директор Вашингтонского офиса Ай-Дат Арам Амбарян в своем комментарии подчеркнул, что эти заявления теплоты и уважения выходят за рамки принятого формата протокола и являются свидетельством особо уважительного отношения к отбывающему послу, а также важности, которую уделяет руководство США прочным армяно-американским связям.
С связи с завершением миссии посла на расширенном заседании Конгресса США с заявлениями выступили также конгрессмены Френк Паллоне, Анна Эшу, Адам Шифф и Бред Шерман. Офис Ай-Дат пожелал успехов послу Маргаряну в связи со вступлением в должность посла в важнейший период отношений ЕС-Армения.