Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված առաջին հեղինակային գիրքը Թեհրանում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով եւ ի հիշատակ Արմին Թեոֆիլ Վեգների, վերջերս Թեհրանում լույս տեսավ Շարիս Մելքոմ-Աբգարի (Աբգարյան) գրչին պատկանող «ԱՄԻ» գիրքը: Այն Աստվածաշնչյան պատմությունների վրա հիմնաված պոեմ է, ուր հեղինակը փորձում է պատասխանել իր եւ հայ ժողովրդի կարեւորագոյն հարցերից մեկին՝ Ինչո՞ւ Ցեղասպանություն…:
«Չեմ ուզում Հայր իմ
Այդ փրկութիւնը.
Յայտնւի՛ր այսօր
Եւ պատասխանի՛ր
Հարցերիս բազում,
Որ չխենթանամ
Նախքան զղջումը,
Իմանամ ինչո՞ւ,
Ինչո՞ւ եղաւ Տէր,
Ձեռքդ յանձնելով
Իմ գրիչն այս…»:
Բանաստեղծուհին այստեղ, փաստորեն, երկխոսության մեջ է մտնում Աստծո հետ եւ Տիրոջ առջեւ ներկայացնում «Մարդու հարցը», ապա նոր գլխի տակ բերում «Աստծո պատասխանը»:
Գիրքը բաղկացած է հինգ բաժիններից՝ «Երկու խոսք» (7-10), «Նախաբան» (11-28), «Մարդու հարցը» (29-215), «Աստծու պատասխանը» (216-283) եւ «Վերջաբան» (284-288): Նախաբանում ամփոփ ներկայացվում է Հայոց ցեղասպանության վկաներից ու այդ փաստը իր նկարած լուսանկարներով հավերժացնող, գերմանական բանակի բժիշկ՝ Արմին Թեոֆիլ Վեգները, բերված է նաեւ նրա հայտնի նամակը հղված ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնին: Գրքում տեղ-տեղ մեջբերումներ կան Սուրբ Գրքից:
Գիրքը խմբագրել է Մովսես Քեշիշյանը, գեղարվեստական ձեւավորումը՝ Ռուբինա Աբրահամյանի գործն է: Այն բաղկացած է 288 էջերից եւ հրատարակվել է 500 տպաքանակով:
Հեղինակի մասին
Շարիս Մելքոմ-Աբգարը ծնվել է 1984 թվին Թեհրանում: Տարրկան և միջնակարգ կրթությունը ստացել է ծննդավայրի «Ալիշան», «Քուշեշ Դավթյան», «Արաքս» եւ «Մարի Մանուկյան» դպրոցներում: Ավարտել է Իրանի Իսլամական Ազատ Համալսարանի Հայոց լեզվի եւ գրականության ֆակուլտետը:
Ուսման շրջանում համագործակցել է տարբեր թարգմանչական կենտրոնների հետ, որպես թարգմանիչ եւ խմբագիր: Արդեն տասը տարի է ինչ պաշտոնավարում է հայոց դպրոցներում՝ որպես հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհի:
Գրելը սկսել է վաղ հասակից: Նրա բանաստեղծությունները տպագրւել են «Ալիք», «Հանդէս» եւ «Պայման» թերթերում:
Առաջին գիրքը՝ «Հորիզոնից այն կողմ լռութիւն է լոկ…», լոյս է տեսել 2010 թվին, Թեհրանում, «Նաիրի» հրատարակչության միջոցով: Շարիսի ստեղծագործությունները հիմնականում կարելի է դասել հոգեւոր գրականության շարքում:

Первая авторская книга в Тегеране, посвященная 100-летию Геноцида армян
По случаю 100-летия Геноцида армян и в память об Армине Теофиле Вегнере, в Тегеране недавно вышла в свет книга «АМ�?», принадлежащая перу Шарис Мелком-Абгар (Абгарян). Это поэма, основанная на Библейских историях, в которой автор пытается ответить на важнейший для ее армянского народа вопрос – почему Геноцид…
Поэтесса, фактически, вступает в диалог с Богом и ставит перед Владыкой «Вопрос человека», затем в новой главе дает «Ответ Бога».
Книга состоит из пяти разделов: «Два слова» (7-10), «Предисловие» (11-28), «Вопрос человека» (29-215), «Ответ Бога» (216-183) и «Заключение» (248-288). В предисловии обобщенно представлен один из свидетелей Геноцида армян, запечатлевший на своих снимках этот факт, врач немецкой армии Армин Теофил Вегнер, приведено также его известное письмо президенту США Вудро Вильсону. Местами в книге приводятся цитаты из Священного Писания.
Книга отредактирована Мовсесом Кешишяном, художественное оформление – Рубины Абрамян. Объем – 288 страниц, издана тиражом 500 экземпляров.
Об авторе
Шарис Мелком-Абгар родилась в 1984 года в Тегеране. Начальное и среднее образование получила там же в школах «Алишан», «Кушеш Давтян», «Аракс» и «Мари Манукян. Окончила факультет армянского языка и литературы �?сламского Свободного университета �?рана.
В период обучения сотрудничала с различными переводческими центрами, в качестве переводчика и редактора. Уже 10 лет преподает в армянских школах армянский язык и литературу.
Писать начала в раннем возрасте. Ее стихи публиковались в газетах «Алик», «Андес» и «Пайман».
Ее первая книга «За горизонтом только молчание…» издана в 2010 году, в Тегеране, издательством «Наири». Произведения Шарис в основном можно отнести к категории духовной литературы.