Կարևոր չէ, թե ինչ լեզվով եմ խոսում, կարևորը՝ ինձ հայ եմ զգում…
39-ամյա Մեհմեթ Ջեմշին Դիարբեքիրի Սալքըմլը գյուղից է. Տիգրանակերտ-Դիարբեքիրում ապրող այն հազարավոր մարդկանցից, որոնց իսլամացած հայ են կոչում: Այն մարդկանցից, որոնք ստիպված են ապրել կրոնի և ինքնության երկվությամբ:
Մեհմեթն իր ծագման մասին իմացել է դեռ մանկուց. «Փոքր տարիքից հայրս միշտ պատմում էր հայերի, Հայոց ցեղասպանության, Անդրանիկ Փաշայի, Տիգրան Մեծի մասին: Պատմում էր որ հայ ժողովուրդն ունի հարուստ պատմություն և մշակույթ, նաև գիտեմ, որ Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը պաշտոնապես ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն: Հորս պատմածները հիմա ես իմ երեխաներին եմ պատմում, ուզում եմ, որ իմանան իրենց հայկական արմատների մասին, սովորեն հայերեն և հպարտ լինեն, որ հայ են: Այսօր շատերը խոսում են իրենց ինքնության մասին, շատերի մոտ է արթնացել ինքնության գիտակցությունը, և ինչպես շատերը, այնպես էլ ես ցանկանում եմ, որ բոլորն ինձ որպես հայ ճանաչեն և ընդունեն: Հպարտանում եմ իմ նախնիներով»,- «Հայերն այսօրին» պատմեց Մեհմեթը, ով մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին:
Մեհմեթն առաջին անգամ  է Հայաստանում. «Առհասարակ առաջին անգամ է, որ երկրից դուրս եմ գալիս և առաջին երկիրը, որտեղ ցանկացա լինել՝ Հայստանն է: Տպավորություններս աննկարագրելի են: Հրաշալի երկիր է Հայստանը, մարդիկ անչափ բարի են: Ես աշխարհի բոլոր հայերին իմ բարեկամն եմ համարում: Այցելածս վայրերը շատ տպավորիչ էին, բայց ամենատպավորիչն ինձ համար Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելությունն էր: Անմար կրակին նայելիս աչքիս առաջ կարծես երևացին 1915 թվականի կոտորածները, զգացի հայ ժողովրդի ցավը»:
Մեհմեթ Ջեմշին ևս, ինչպես և միևնույն ճակատագիրն ունեցող, իսլամ դավանող, բայց Պատմական Հայաստանի այս կամ այն քաղաքում, գյուղում ապրող իր «նմանները», հայերեն չի խոսում. «Ճիշտ է, ես հայոց լեզվի և հայ մշակույթի կրողը չեմ, բայց անկախ դրանից ես ինձ հայ եմ զգում: Հայ լինելը ինձ համար ամեն ինչից վեր է: Կարևոր չէ, թե ինչ լեզվով եմ խոսում, կարևորը, որ ես ինձ հայ եմ զգում: Եվ իմ առաջնային խնդիրներից եմ համարում հայերեն սովորելը»:

Неважно, на каком языке говорю, главное – чувствую себя армянином…
39-летний Мехмед Джемшин из села Салкэмле Диарбекира – один из тысяч человек, живущих Тигранакерте-Диарбекире, кого называют исламизированными армянами.
О своем происхождении Мехмед узнал еще в детстве: «С малых лет отец всегда рассказывалоб армянах, Геноциде армян, об Андранике Паша, Тигране Великом. Рассказывал, что армянский народ имеет богатую историю и культуру, знаю также, что Армения первая страна, официально признавшая христианство государственной религией. Рассказы отца я сейчас пересказываю своим детям, хочу, чтобы они знали о своих армянских корнях, учили армянский и гордились тем, что они армяне. Сегодня многие говорят о своей идентичности, у многих пробудилось сознание идентичности, и как и многие, я хочу, чтобы все меня знали и принимали как армянина. Горжусь своими предками», – рассказал «Армяне сегодня» Мехмед, участвовавший в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун».
Мехмед впервые в Армении: «Вообще впервые выехал за пределы страны, и первая страна, где захотел побывать – Армения. Впечатления неописуемые. Прекрасная страна Армения, люди безмерно добры. Всех армян мира я считаю родными людьми. Места, где побывал, очень впечатляющие, но самое большое впечатление на меня произвел мемориальный комплекс Геноцида армян. Когда смотрел на Вечный огонь, перед глазами мелькали сцены истреблений 1915 года, почувствовал боль армянского народа».
Мехмед Джемшин, как и «собратья по судьбе», исповедующие ислам и живущие в том или ином городе, селе �?сторической Армении, не говорит на армянском: «Правда, я не носитель армянского языка и армянской истории, однако независимо от этого чувствую себя армянином. Неважно, на каком языке говорю, главное – чувствую себя армянином. �? первоочередной своей задачей считаю выучить армянский язык».