«Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագրի սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների, լրագրողների, երգ ու պարի ուսուցիչների դասընթացները մեկնարկեցին ֆիլմի դիտումով
Հուլիսի 22-ի երեկոյան «Մոսկվա» կինոթատրոնի կապույտ դահլիճում կայացավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների, լրագրողների, երգ ու պարի ուսուցիչների դասընթացների բացումը, որին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ծրագրի մասնակիցները դիտեցին «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմը, որը Հայոց ցեղասպանության հետևանքով Ամերիկայում հայտնված ընտանիքի դրամատիկ պատմությունն է: Ֆիլմը ներկայացրեցին սցենարիստներ Արմեն Վաթյանը, ռեժիսոր Վահան Ստեփանյանը և գլխավոր դերակատար Կարեն Ջհանգիրյանը:

Курсы молодых лидеров армянской Диаспоры, журналистов, учителей пения и танца стартовали просмотром фильма
В синем зале кинотеатра «Москва» вечером 22 июля  в рамках летней школы «Спюрк» состоялось открытие курсов молодых лидеров армянской Диаспоры, журналистов, учителей пения и танца, на котором присутствовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Участники программы просмотрели фильм «Рассвет над Ванским морем» – драматическую историю семьи, вследствие Геноцида армян оказавшейся в Америке. Фильм представили сценарист Армен Ватян, режиссер Ваан Степанян и исполнитель главной роли Карен Джангирян.