«Սփյուռք ամառային դպրոց-2015». Մեկնարկել է Սփյուռքահայ լրագրողների ամառային դասընթացը
Մեկնարկել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի Սփյուռքահայ լրագրողների դասընթացները: Երիտասարդ ու սկսնակ լրագրողները եկել են հայրենիք՝ գիտելիքներն ու մասնագիտական հմտությունները կատարելագործելու, լսելու արհեստավարժ մասնագետների խորհուրդները: Նրանք ավելի քան ոգեւորված են, որովհետեւ ոչ բոլորն են մասնագիտությամբ լրագրող: Նրանց մեջ կան իրավաբաններ ու միջազգայնագետներ, մենեջերներ: Բայց գտնելով իրենց հենց լրագրության ոլորտում` աշխատում ու ապրում են լրագրողի կյանքով` թղթակցելով ինչպես Սփյուռքի հայկական, այնպես էլ` օտարարալեզու լրատվամիջոցներին: Մասնակիցների աշխարհագրությունը բազմազան է` Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ղազախստան, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Սիրիա, Լիբանան, Ֆրանսիա:
Ամառային դպրոցը կտեւի տասը օր, մասնակիցներին կդասավանդեն Մայր բուհի ու հայկական մի շարք լրատվամիջոցների առաջատար մասնագետները` սկսելով հայոց պատմության հիմնահարցերից, Հայկական հարցից, Թուրքիայի` Հայոց ցեղասպանության խնդրի նկատմամբ քաղաքականությունից, համացանցում հայագիտության արդի մարտահրավերներից, Արցախյան հիմնահարցից ու հասնելով բուն մասնագիտական ոլորտ` լրագրողի վարպետություն, ՀՀ-Սփյուռք գործակցությունը լրատվական դաշտում, հասարակական գիտակցություն ու լրատվական միջավայր եւ այլն:
Առաջին դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան հայ ժողովրդի ծագումնաբանությանը, Հայկական լեռնաշխարհի տարածքային եւ աշխարհագրական առանձնահատկություններին, կարճ ակնարկ կատարեցին հայ ազգի պատմական նշանակությանն ու կարեւորությանը, խոսեցին հարեւան ազգերի կողմից տարվող հակահայ քարոզչությունից եւ փորձեցին արդյունավետ ուղիներ գտնել դրա դեմ պայքարի համար, լսեցին բոլոր հնարավոր գիտական փաստարկներն ու վարկածները:
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը մասնագետներին ներկայացրեց ինստիտուտի 8 հայագիտական կայքերը, որոնք անսպառ տեղեկատվություն են պարունակում մեր պատմության, լեզվի, հավատքի, մշակույթի մասին` ներառելով հազվագյուտ քարտեզներ ու ատլասներ, գրքեր ու փաստաթղթեր, տեսաֆիլմեր ու բացառիկ նկարներ: Դասի ավարտին սփյուռքահայ լրագրողները դիտեցին թուրքագետ Լուսինե Սահակյանի «Համշենը անցյալի ու ներկայի խաչմերոււկներում» վավերագրական ֆիլմը, որը բավականին ազդեց մասնակիցների ներաշխարհի վրա. լսելով համշենահայերի քաղցր բարբառը, հասկանալով նրանց խոսքն ու նրանց աչքերում գտնելով իրենց նախնիներին` մասնակիցները հուզվեցին եւ վրդովեցին այն փաստից, որ թուրքերը փորձում են համշենցիներին ապացուցել, որ իրենց բարբառը եւ լեզուն թուրքերենից է սերում:
Դասի ավարտին լրագրողները մի փոքր խոսեցին Սփյուռքում իրենց հանդիպող խնդիրների մասին: Հատկապես անդրադարձան լեզվի ու ոճի խնդրին: Հայալեզու թերթերը այլեւս առաջվա սպառումը չունեն: Օրինակ` Ռուսաստանում լույս տեսնող «Նոեվ Կովչեգ» ամսաթերթը հենց սկզբից էլ լույս է տեսել ռուսերենով` հաշվի առնելով լսարանի պահանջները: «Ասպարեզ» թեթը, որ լույս է տեսնում ԱՄՆ-ում, անգլալեզու է: «Ասպարեզը» լայն ճանաչում ունի հայկական շրջանակներում, քանի որ անգլալաեզու տեղեկատվությունն ավելի պահանջված է: Օրինակ` «Ակօսը» եւս ունի հայերեն բաժին, որի խմբագիրը Բագրատ Էստուկյանն է, սակայն այն բավականին աղքատիկ է` համեմատած թերթի հրապարակած թուրքալեզու տեղեկատվության հետ:
Իսկ ոճի առումով մասնակիցները նշեցին, որ հաճախ նոր ձեռագրի կարիք է զգացվում: Իրեն սպառած պաթոսին պիտի փոխարինելու գա անաչառ, հրատապ ու փաստականացված լրագրությունը: Մասնակիցները առանձնացրին նաեւ ֆինանսական, կադրերի պակասի ու ինտերնտում հասանելիության խնդիրները: Սակայն բոլորն էլ հույս հայտնեցին, որ դասընթաներից կմեկնեն լուծումներ գտած ու մասնագիտական հարուստ պաշարով:
Այնուհետ դասընթացի մասնակիցներն այցելեցին Երեւանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետ, ուր դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը իրեն հատուկ ոգեւորվածությամբ ու հյուրընկալությամբ դիմավորեց մասնակիցներին, ծանոթացրեց ֆակուլտետի հնարավորություններին, ծրագրերին ու ձեռքբերումներին` հույս հայտնելով, որ մասնակիցներից ոմանք կմնան եւ ուսումը կշարունակեն հենց այստեղ:

«Летняя школа «Спюрк»-2015»: Стартовали летние курсы журналистов Диаспоры
Стартовали курсы журналистов Диаспоры программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк»-2015». Молодые и начинающие журналисты приехали на Родину, чтобы усовершенствовать знания и профессиональные навыки, выслушать советы опытных специалистов. Они более чем воодушевлены, поскольку не все по специальности журналисты. Среди них есть юристы и международники, менеджеры. Но найдя себя именно в журналистике, живут и работают жизнью журналистов, сотрудничая как с армянской, так и иноязычной прессой Диаспоры. География участников разнообразна: Россия, Украина, Казахстан, �?сламская Республика �?ран, Сирия, Ливан, Франция.
Летняя школа продлится 10 дней, участникам будут преподавать ведущие специалисты главного вуза страны и ряда СМ�? Армении – начиная с вопросов по армянской истории, Армянскому вопросу, политики Турции в вопросе Геноцида армян, актуальных вызовов арменоведению в �?нтернете, Арцахской проблемы – до журналистского мастерства, взаимодействия РА-Диаспоры в информационном поле, общественное сознание и информационная среда и др.
В ходе первого занятия участники познакомились с этимологией армянского народа, территориальными и географическими особенностями Армянского нагорья, совершили краткий экскурс о историческом значении и важности армянской нации, говорили о проводимой соседними государствами антиармянской политике и попытались найти эффективные пути борьбы с ней, выслушали все возможные научные доводы и версии.
Заведующий отделом виртуального арменоведения и информации �?нститута арменоведческих исследований ЕГУ Мгер Ованнисян представил специалистам 8 арменоведческих сайтов �?нститута, которые содержат неисчерпаемую информацию о нашей истории, языке, вере, культуре, включая уникальные карты и атласы, книги и документы, видеофильмы и эксклюзивные фотоснимки. По завершении занятия журналисты армянской Диаспоры просмотрели документальный фильм тюрколога Лусине Саакян «Амшен на перекрестках прошлого и настоящего», который произвел на них большое впечатление: услышав сладкий говор амшенских армян, поняв из речь и найдя в их глазах своих предков, участники волновались и возмутились тем фактом, что турки пытаются доказать амшенцам, что их язык и говор происходит от турецкого.
После занятия журналисты немного поговорили о проблемах Диаспоры. Особо коснулись вопроса языка и стиля. Армяноязычные газеты не раскупаются, как прежде. Например, издающаяся в России ежемесячная газета «Ноев ковчег» изначально издавалась на русском, учитывая запросы аудитории. Газета «Аспарез», издающаяся в США на английском языке, имеет широкое признание среди армян, поскольку информация на английском более востребована. «Акос», например, также имеет армянский отдел, редактором которого является Баграт Эструкян, однако по сравнению с туркоязычной информацией газеты он достаточно беден.
А в плане стиля участники отметили, что зачастую ощущается потребность в новом почерке. На смену исчерпавшему себя пафосу должна придти беспристрастная, актуальная и аргументированная журналистика. Участники озвучили также проблемы финансовые, нехватки кадров и доступности в �?нтернете. Однако все выразили надежду, что уедут домой, найдя решения, с богатым профессиональным запасом.
Затем участники курсов посетили факультет журналистики Ереванского государственного университета, где декан Нагаш Мартиросян ознакомил их с возможностями, программами и достижениями факультета, выразив надежду, что некоторые из участников останутся и продолжат учебу здесь.