Հովհաննես Չեքիջյան. «Ուրիշ որևէ տեղ նման զգացողություն չեմ ունենում…»
«Յովհաննէս Չէքիճեանի ղեկավարութեան ներքեւ Հայաստանի Պետական Ակադեմիական երգչախումբի կողմէ Սփիւռքի մէջ սարքուած ամէն համերգ գեղարուեստական դէպք է այդ Սփիւռքին համար եւ առաւելաբար այդպէս է նաեւ մեր քաղաքի առնչութեամբ: Այդ տեսակէտէ երէկ գիշերուան համերգը, որ սարքուեցաւ Գումգաբուի Որդւոց Որոտման Եկեղեցիի արուեստի կեդրոնին մէջ, կրնանք գեղարուեստական դէպք որակել… Երէկ գիշերուան համերգը Իսթանպուլահայ արուեստի կեանքէն ներս պիտի արձանագրուի անմոռանալիներու ցանկին մէջ»:
«Մարմարա», 07 Յունիս, 2014թ.
Հայաստանի Ազգային ակադեմիական երգչախմբի ստամբուլյան ելույթները անկասկա´ծ տարբերվում են երգչախմբի մյուս բոլոր համերգներից` լինեն դրանք Հայաստանում թե արտերկրում, ամենատիտղոսավոր բեմերում թե ոչ այնքան հայտնի համերգասրահներում: Խոսքս ամենևին էլ կատարողական մակարդակի և մյուս որակների մասին չէ (այս առումներով երգչախումբը միշտ էլ իր բարձրության վրա է), այլ մի տարբեր, թերևս ենթագիտակցականի զգայական ոլորտը թափանցող իրողության, որը թե´ երգչախմբի արտիստներին, թե´ մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին համակում է մի «ուրիշ տեսակի» պատասխանատվությամբ, ուրիշ տեսակի մի խանդավառությամբ, ինչի արդյունքում կայանում է երգի իսկական հրավառություն. չէ՞ որ Ստամբուլ-Պոլիսը , հայոց ինքնության և յուրատիպ մշակույթի (այդ թվում` երգարվեստի), հայ գեղարվեստական ու կառուցողական մտքի օրրան լինելուց զատ, այն քաղաքն է, որտեղ հայազգի բազում երևելիների հրաշալի փաղանգի շարքին, ապրել ու արարել է մեծն Կոմիտասը: Եվ վերջապես` քաղաք, որը ծնել է Ամենայն հայոց մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին:
Տողերիս հեղինակին բախտ վիճակվեց ս. թ. հունիսի 5-8-ը ոչ միայն ներկա գտնվելու, այլև Ազգային երգչախմբի կազմում մասնակիցը լինելու ստամբուլյան համերգ-հրավառության, որը մատուցեց մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանը: Դրա տրամաբանական շարունակությունը սույն հարցազրույց-երկխոսությունը եղավ մաեստրոյի հետ Ստամբուլից Երևան վերադառնալուց հետո, ինչը սիրով ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի ընթերցողին:
-Մաե´ստրո, Ազգային Կապելլայի ստամբուլյան 3-րդ համերգային շրջագայությունն էլ դարձավ պատմություն` պոլսահայության մշակութային կյանքում արձանագրվելով, ինչպես «Մարմարան» գրեց, իբրև «Անմոռանալի»: Չորս օրում` երկու փայլուն համերգ և Սբ. Պատարագի երգեցողություն Գումգաբուի Մայր եկեղեցում: Վերջինը շրջագայության անակնկալն էր` անկասկա´ծ հաճելի, միաժամանակ խիստ պարտավորեցնող, ինչը տեղում լրացուցիչ փորձեր անցկացնելու առիթ դարձավ`փաստորեն կրկնապատկելով Ձեր և խմբի անելիքը: Այդու հանդերձ, չնայած հավելյալ ծանրաբեռնվածությանը, համերգները գերազանցեցին բոլոր սպասելիքները` պոլսահայության համար վերածվելով իսկական տոնի: Ձեր ավելի քան կեսդարյա փորձառությանը, կարծում եմ, անծանոթ չեն նման անակնկալները, ինչը որ «հուշում է» չզարմանալ հերթականի համար: Եվ այնուամենայնիվ, մաե´ստրո, ինչպե՞ս է դա լինում…
-Այո´, մենք իսկապես էլ պատրաստել էինք շատ հետաքրքիր ծրագիր Ստամբուլի համար` առանց անդրադառնալու, որ այնտեղ մեր պարտավորությունը կարող է ավելանալ: Ստամբուլ հասնելուց հետո պարզվեց, որ մեր պոլսահայ հայրենակիցների բուռն ցանկությունն էր, որ հյուրախաղերի վերջին` կիրակի օրը երգչախումբը իմ ղեկավարությամբ մասնակցեր Սբ. Պատարագի արարողությանը Գումգաբուի Մայր եկեղեցում` կատարելով Կոմիտասյան «Պատարագը» (դպրաց դասի ամբողջ երգեցողությունը – Հ.Կ.): Դրա համար էլ հենց տեղում ստիպված եղանք հավելյալ փորձեր անցկացնել, որպեսզի պատշաճ մակարդակով ներկայանանք Սբ. Պատարագին: Շատ ժամանակ չունեինք արդեն, ընդամենը երեք փորձ կարողացանք անցկացնել: Իսկ Կոմիտասի «Պատարագը» երեք փորձով «բեմ հանելը», պիտի ասեմ, հեշտ բան չէ: Բայց, փառք Աստծո, ամեն ինչ լավ անցավ: Մայր եկեղեցու շքեղ սրահում հավաքված հայությունը, որոնց մեծ մասը այդ օրը եկել էր հատուկ մեր խմբին լսելու համար, վստահաբար շատ գոհ մնաց: Եվ ընդհանրապես, մեր խումբը այդ օրերին բոլորի ուշադրության կենտրոնում էր:
Իսկ այն, որ մեր երգչախումբը օժտված է բացառիկ որակներով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Ինչ էլ որ երգի` լինի Պատարագ թե աշխարհիկ երգեր, մշտապես առկա է խմբի ուրույն, բոլորից տարբերվող «ձեռագիրը» և, թույլ տուր ասեմ` ի´մ ձեռագիրը. չէ՞ որ ինչ կատարվում է, իմ ձեռքով է կատարվում: Այն հնչողությունը, որ ես եմ ստեղծում, միայն իմն է, ուրիշ ոչ ոք չի կարող այդ հնչողությունը ստանալ: Խոսքը ավելի լավ կամ վատի մասին չէ. ով էլ լինի` իմը, մերը տարբերվում է: Գուցե դժվար է խոսքերով բացատրել կամ, առավել ևս, «ապացուցել» ասածս, սակայն համարձակվում եմ ասել` երբ որ ես եմ մոտենում խմբին, բոլորովին այլ հնչողություն է ստեղծվում:
-«Չեքիջյանակա´ն» հնչողություն… արդեն ավելի քան 50 տարի:
-Այո´, 53 տարի այդ բանը կա: Ոչ միայն համերգների, այլ նաև յուրաքանչյուր փորձի ժամանակ եմ ես դա զգում, և երգիչնե´րն են զգում. ես նաև իրենց ասածն ու զգացածն եմ փոխանցում: Այս իմաստով ես անչափ ուրախ եմ ու երջանիկ, որ խումբը մեկ մարդու նման ընկալում ու ընդառաջում է ինձ ու երգում է այնպես, ինչպես ես եմ ուզում, ինչի արդյունքում էլ ստեղծվում է քո ասած «Չեքիջյանական» հնչողությունը: Եվ դա մեր հաջողության ամենակարևոր, կարող եմ ասել` գլխավոր առհավատչյան է, խմբի՝ միշտ առաջացող ու երբեք չնվազող որակի հիմնական բանալին: Մի բան էլ ասեմ. մեր երգիչները նաև խոստովանում են (և դա ինձ համար շատ հաճելի է), որ ինչքան էլ դժվար լինի ծրագիրը, իմ ձեռքով չեն հոգնում:
-Նման դեպքում ասում են` «ձեռքը թեթև է»…
– Կերևի` այդպես էլ կա: Ինչ վերաբերում է վերջին շրջագայությանը, Պոլսի Մայր եկեղեցու թաղական խորհուրդը մեզ հրավիրեց` բացումը կատարելու Մայր եկեղեցուն կից նոր վերանորոգված կառույցի, որը նույնպես եկեղեցի է`Որդվոց Որոտման անվանակոչյալ, սակայն ծառայելու է գլխավորապես որպես Արվեստի կենտրոն: Մեկնեցինք կրճատված կազմով` 63 հոգի, չնայած պետք է ասեմ, որ այդ դահլիճի համար 63 հոգին լիուլի էր: Այնտեղ մենք ունեցանք բավականին հաջող ընտրված ծրագրով երկու համերգ, որ շատ ջերմ ընդունվեց, մեր սպասածից էլ ավելի: Ապացույցը ժողովրդի բուռն, չդադարող ծափերն ու ծաղիկներն էին, Պոլսի հայկական թերթերի ջերմ արձագանքները: Շատ երջանիկ ենք, որ պատվով կատարեցինք մեր առաքելությունը՝ մեր երգով պոլսահայությանը պարգևելով նույնպիսի երջանիկ պահեր, և չնայած որոշակի հոգնածությանը՝ վերադարձանք, ինչպես ասում են, հաղթանակած:
-Մաե՛ստրո, 2014-ը կառավարական մակարդակով հայտարարվել է «Չեքիջյանական տարի»: Այն սկսվեց Ձեր 85-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգով և ըստ ամենայնի` պիտի շարունակվի ողջ տարվա ընթացքում: Ուրիշ ի՞նչ միջոցառումներ են սպասվում «Չեքիջյանական տարվա» շրջանակներում:
-«Չեքիջյանական տարի» ասելով` հասկանում ենք, որ այս տարի Չեքիջյանի մասին ավելի շատ պետք է խոսվի, այդպես չէ՞…որ Չեքիջյանը պիտի լինի ուշադրության կենտրոնում: Միջոցառումներ, իհարկե, նախատեսված են: Այս առիթով տարվա սկզբին ստեղծվեց մի հանձնախումբ, որի նախագահը նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էր: Բայց վարչապետի հրաժարականից հետո առայժմ ամեն ինչ մնացել է մի տեսակ «օդից կախված»: Նոր վարչապետի հետ այս թեմայով խոսելու առիթ, ճիշտն ասած, դեռ չեմ ունեցել` իր բազմազբաղության պատճառով: Հույս ունեմ, որ նոր վարչապետը ինքը կստանձնի այդ հանձնաժաղովի նախագահի պարտականությունը, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի: Այսօրվա դրությամբ այսքանը կարող եմ ասել:
-Մաե´ստրո, երկու ամիս առաջ Դուք արժանացաք ԱՊՀ երկրների մասշտաբով մի բացառիկ մրցանակի, որը, եթե չեմ սխալվում, տրվում է ԱՊՀ անդամ երկրների գիտության, մշակույթի մեկական ներկայացուցչի ընդամենը` հիշյալ բնագավառներում աչքի ընկած բացառիկ ծառայությունների համար: Հեղինակավոր հանձնաժողովը այս տարի Հայաստանից ընտրել էր Ձեզ, ինչը, անկասկած, մեծ նվաճում է և պատիվ է բերում ողջ Հանրապետությանը: Խնդրում եմ` փոքր-ինչ մանրամասն այդ մասին:
-Գիտեք, այն, ինչ կատարվում է այստեղ, եթե Մոսկվայում, ԱՊՀ երկրների մակարդակով արձագանք է գտնում, դա ընդհանուր առմամբ շատ մեծ հաջողություն է, ինչպես դու ասացիր, ամբողջ Հանրապետության համար: Դա նշանակում է, որ իրոք կա´ արժանիք: Եվ ուրեմն`երևի պատահական չէր, որ հանձնաժողովը անդրադարձել էր Հայաստանին` ի դեմս ինձ: Ասեմ, որ այդ մրցանակի բացառիկությունը արժևորվում է նախ և առաջ նրանով, որ այն միջազգային մրցանակ է, և շնորհում են լուրջ ծանրութեթև անելուց, ամենամանրակրկիտ ու հանգամանալից քննությունից հետո միայն (չմոռանանք, որ հանձնաժողովը կազմված է բացառապես օտարազգիներից): Ես, իհարկե, անչափ շոյված եմ ու երջանիկ, որ ևս մեկ անգամ գնահատվեց վաստակս, և հենց ինձ բախտ վիճակվեց արժանանալու այդ մրցանակին, որը իմ կյանքի ընթացքում ստացած հարյուրից ավելի մրցանակների, կոչումների, շքանշանների մեջ երկրորդն է, որը միջազգային արժեք ունի (առաջինը Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանն է): Ասեմ նաև, որ այս վերջին մրցանակը ինձ համար անակնկալ էր, անշուշտ՝ հաճելի անակնկալ: Այսինքն՝ ես այդ մասին իմացել եմ, երբ արդեն ամեն ինչ որոշված էր: Այդ առիթով ինձ հրավիրեցին Մոսկվա, որտեղ մեծ հանդիսություն էր կազմակերպվել: Համընդհանուր տոնական մթնոլորտ էր. տարբեր ազգության ներկայացուցիչներ՝ հայտնի մտավորականներ, գիտության, մշակույթի գործիչներ, պետական այրեր՝ ծանոթ ու անծանոթ, իմ շուրջն էին հավաքվել, մոտենում, շնորհավորում էին, հիացական, ջերմ խոսքեր ասում: Վերջում սեղանի շուրջ նույնպես հավաք եղավ, այստեղ էլ շատ ականավոր մարդիկ վեր էին կենում և ինձ շնորհավորում, իմ վաստակը արժևորում: Ի՞նչ ասեմ, բառերով դժվար է նկարագրել. ես ինձ իսկապես երջանիկ էի զգում ու վարձատրված:
-Վերադառնանք ստամբուլյան համերգներին: Կապելլայի համերգային այցը ստամբուլահայության համար բառի բուն իմաստով դարձավ մեծ իրադարձություն, իսկական տոնական հրավառություն: Ինչպես «Մարմարան» գրեց՝ «Համերգ մը, որ կարձանագրվի Անմոռանալիներու ցանկին մեջ»: Ստամբուլում, որը Ձեր ծննդավայրն է, մեկ այլ ձևով են սիրում մաեստրո Չեքիջյանին: Այդ սերը «համեմված է» մի զգացողությամբ, որ թերևս միայն ստամբուլահային է հատուկ: Դա հպարտության զգացումն է՝ Չեքիջյանին իրենցը համարելու հպարտության. Պոլսում ամեն մարդ՝ հայտնի մտավորականներից մինչև պարզ ունկնդիր, անթաքույց հպարտությամբ ասում էր՝ Չեքիջյանը մերն է: Բայց 50-ից ավելի տարիներ են անցել, որ Դուք…իրենցը չեք, ավելի ճիշտ՝ միայն իրենցը չեք, այլ համայն հայությանը, իսկ ավելի լայն առումով՝ երաժշտական աշխարհինը: Մաե՛ստրո, իսկ Դուք ի՞նչ կասեիք Պոլսի մասին. Պոլիսը Ձե՞րն է, և ինչո՞վ են տարբերվում ստամբուլյան համերգները մյուսներից…
-Սկսեմ նրանից, որ մեր գործը կարծես թե օդում ցնդում է, այսինքն՝ ճարտարապետի ստեղծածի նման մի «շոշափելի» բան կարծես թե չենք թողնում կամ, ասենք, գրողի ստեղծածի. երգեցինք՝ օդում ցնդեց, անցավ-գնաց… Բայց դա այդքան էլ այդպես չէ: Տեսե՛ք, ուղիղ 10 տարի է անցել պոլսահայ ունկնդրի հետ մեր վերջին հանդիպումից, բայց մարդիկ հիշում էին մեր ելույթը Ստամբուլում այնպես, կարծես թե երեկ էր եղել: Ստամբուլի իմ ընկերների, մտերիմների մեծ մասը արդեն չկան, բայց անգամ երիտասարդները, որ ունկնդիրների մեծամասնությունն էին կազմում, գոնե անունով ինձ գիտեին և գիտեին Կապելլային: Ինքներդ տեսաք, թե ինչ խանդավառություն էր դահլիճում: Եվ ամեն տեղ, ճիշտ ես նկատել, բոլոր ստամբուլահայերը հպարտանում էին ու մի տեսակ չէին ուզում համակերպվել այն մտքին, որ իրենցից բաժանվել եմ, որ իրենք ինձ կորցրել են…
-Ի դեպ, Ձեզ «կորցնելու» հետ կապված. «Մարմարա»-ի խմբագրապետ Ռոպեր Հատտեճյանը Ստամբուլում իր հետ ունեցած մեր հարցազրույցի ժամանակ գիտե՞ք՝ ինչ ասաց: Ասաց՝ «1997-ին՝ Կապելլայի Պոլիս կատարած առաջին համերգային շրջագայությանը, բեմահարթակից ունեցած իմ եզրափակիչ խոսքի մեջ ասացի՝ Մենք Չեքիջյանը կորսնցուցինք, որպեսզի ամբողջ Հայաշխարհը շահի զայն»: Հետո ավելացրեց՝ «Նույնը պիտի կրկնեմ նաև այսօր…»:
-Պ-ն Հատտեճյանի գնահատականի մեջ, ինքնասիրությունս շոյելուց զատ, իհա՛րկե մեծ իմաստ կա: Պոլիս մնալով՝ սահմանափակ պիտի լիներ իմ գործունեությունը, միայն Պոլսո շրջանակներում և վերջ: Մինչդեռ Հայաստանի Ազգային ակադեմիական երգչախմբի գործունեությունը ողջ աշխարհի մասշտաբով է ծավալվել, մենք փառահեղ ու անմոռանալի ելույթներ ենք ունեցել աշխարհի հեղինակավոր բեմերում՝ Նյու Յորք, Փարիզ, Լոնդոն, Ս. Պետերբուրգ, Մոսկվա և շատ ու շատ ուրիշ քաղաքներ: Այսինքն՝ մենք աշխարհի՛ հետ խոսեցինք, և աշխա՛րհը մեզ ճանաչեց: Իսկ եթե Ստամբուլում մնայի, այդպես չէր լինի երբեք: Այս իմաստով իհա՛րկե ճիշտ էր իմ քայլը, որ եկա Հայաստան, և ուրեմն նաև երիցս ճշմարիտ է «Մարմարա»-ի հարգարժան խմբագրապետը:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե որքանով է Պոլիսը իմը, միանգամից ասեմ՝ շատ-շատ բաներով: Սկսեմ ամենապարզ մարդկային զգացողություններից. այնտեղի ծովի օդը ինձ վրա անչափ դրական է ազդում, մի տեսակ երիտասարդանում եմ: Նաև չմոռանանք ծննդավայրի գործոնը. բժիշկներն ասում են, որ եթե մարդը իր ծննդավայրից հեռու է ապրում, ապա առիթը չպիտի կորցնի երբեմն-երբեմն այնտեղ վերադառնալու, ինչը որ ես փորձում եմ անել: Մյուս՝ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ նախքան Հայաստան գալն արդեն ես այնտեղ, թող անհամեստ չհնչի, բավական ճանաչված մարդ եմ եղել որպես դիրիժոր, ահագին մեծ գործունեություն եմ ծավալել: Ունեցել եմ «Չեքիջյան» երգչախումբ, որի հետ շատ հիշարժան համերգներ եմ անցկացրել ամենախոշոր դահլիճներում ու, չնայած երիտասարդ տարիքիս, իմ անունն այնտեղ շատ է շոշափվել: Հիմա, ինչպես ասացի, իմ ընկերներից քչերն են մնացել, բայց կա քաղաքը, կա Պոլսի հայկական միջավայրը՝ թեկուզև շատ բանով փոխված, որտեղ, սակայն, ինձ ճանաչում և հիշում են: Եվ այս իմաստով իմ յուրաքանչյուր այցելությունը Ստամբուլ՝ մենակ թե խմբով, մի տեսակ ուրիշ զգացում է արթնացնում. ես վերադառնում եմ Տուն, որը ինձ համար թանկ է: Ուրիշ ոչ մի տեղ, բացի ծննդավայրից, նման զգացողություն չի լինում: Գիտեք, պոլսահայը հայի մի տեսակ է, որը ձևավորվել է դարերի ընթացքում՝ իր ուրույն մշակույթով, կենցաղով, իր հոգեմտավոր արժեքներով, ապրելակերպով… Այն եկեղեցին, որ դուք տեսաք՝ Մայր եկեղեցին, որտեղ Պատարագ երգեցինք, կարծում եմ՝ Հայաստանում էլ նմանը չունի՝ շքեղաշուք, ազդեցիկ, և այն էլ, չմոռանանք՝ Թուրքիայում: Այն ժամանակ ես նաև այդ եկեղեցու դպրաց դասի երգչախումբն եմ ղեկավարել: Այսօր Պոլսում 36 գործող եկեղեցի ունենք, որտեղ ամեն կիրակի Պատարագ է մատուցվում, և դա փոքր բան չէ: Ես, ուրեմն, այդ միջավայրում եմ ծնվել, մի քաղաքում, որտեղ ապրել ու ստեղծագործել են Կոմիտասը, Զոհրապը, Վարուժանը…ո՞ր մեկին ասեմ՝ Պոլսո համբավավոր պատրիարքները՝ Օրմանյան, Շնորհք Գալուստյան… Տեսեք՝ որքան «պատճառ» կա, որ ես էլ Պոլիսը իմը համարեմ:
-Ստամբուլյան համերգի եզրափակիչ մասը գերազանցեց բոլոր սպասելիքները: Խոսքս Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» («Լեբլեբիջի») հայտնի օպերետի մասին է, պոլսահայության սրտին մոտիկ մի ստեղծագործության, որից չորս հատված կատարվեց որպես համերգի վերջաբան: Այս առիթով նույնպես ուզում եմ «դիմել» «Մարմարա»-ին. «Չէքիճեան յարմար տեսած էր, որ այս բացառիկ համերգը վերջացնէր Չուխաճեանի «Լէպլէպիճի»-էն ընտրուած հատուածներով, որովհետեւ գիտէր, որ այս գործը շատ կը խօսէր Պոլսահայերուն: Բայց պէտք է ըսել, որ մենք մեր սպասածէն ալ շատ շատ աւելին գտանք այս հատուածին մէջ, ուր գրեթէ ամբողջ օփէրէթ մը ներկայացուցին երգչախումբը, դաշնակն ու չորս մենակատարները:… Միայն այս վերջին հատուածը, զոր մենք յաճախակի կերպով լսելու կարելիութիւնը չունինք, կարծես Չէքիճեանին եւ ամբողջ երգչախումբին նուէրն էր Պոլսահայութեան, եւ այդ նուէրը ընդունուեցաւ ամենաջերմ ծափահարութիւններով»: Կարծես թե ամեն ինչ ասված է, մաե՛ստրո…
-Ասվածին պիտի ուզենայի ավելացնել, որ մեզ մոտ էլ, չգիտես ինչու, Չուխաջյանի անունը շատ չի շոշափվում: Այնինչ նա ազգային օպերայի հիմնադիրն է մեր իրականության մեջ, առաջին հայ մարդն է, որ կոմպոզիտոր կոչվելու իրավունք է վաստակել: Բայց, ցավոք, իրեն արժանին չի մատուցվում: Եվ եթե պոլսահայոց համար ես այս առիթը չօգտագործեի, շատ բան թերի պիտի լիներ: Իհարկե, կարևոր էր նաև, որ այդ հատվածները հնչեցին համերգի վերջում: Ինչ վերաբերում է կատարմանը, ես էլ, խումբն էլ կարելին արեցինք՝ Չուխաջյանին հարազատ մնալու համար: Եվ կարծում եմ՝ ոչ միայն ստամբուլահայերի սպասելիքները, այլև մենք մեզ գերազանցեցինք: Օգտվելով առիթից՝ հատուկ շնորհակալությունս եմ ուզում հայտնել երգչախմբին, իսկ Չուխաջյանի առիթով՝ հատկապես բոլոր մենակատարներին առանձին-առանձին՝ անմիջական ու փայլուն «ներկայացման» համար:
-Մաե՛ստրո, չեմ ուզում հարցնել՝ Ձեզ 85 տարեկան զգում եք: Վստահ եմ՝ ո՛չ: Բայց…ստամբուլյան «անակնկալի» պատճառով կրկնապատկված փորձերի ամենամեծ ֆենոմենը Ձեր զարմանալի առույգությունն էր, որը մի տեսակ գերբնական ուժ էր փոխանցում խնբին (դա ակնհայտ էր): Ո՞րն է Ձեր երիտասարդության, Ձեր անսպառ եռանդի գաղտնիքը…եթե գաղտնիք չէ:
-Ինչ էլ որ ասենք, տարիքը անտեսել հնարավոր չէ. այո՛, 85 տարեկան եմ. զառամյալ ծերունու տարիք է, չէ՞…Բայց, ի՞նչ ասեմ, ես ինձ այդքան չեմ զգում, մեջս եռանդ կա. երևի նրանից է, որ դեռ ասելիք ունեմ: Հույս ունեմ, որ դեռ էլի «կձգեմ», բայց ամեն ինչ Աստծո ձեռքին է: Կարծում եմ՝ նաև ծնողներս «դեր ունեն» այս հարցում. մայրս շատ առողջ կին էր, 109 տարի ապրեց, քիչ բան չէ: Ես այդքան ապրելու հավակնություն չունեմ, բայց և այնպես…բաներ կան, որ անբացատրելի է:
-Մաե՛ստրո, փառահեղ կենսագրություն, մնայուն վաստակ, հարգանք, սեր, ճանաչում, գնահատանք, շքանշաններ, մրցանակներ…այս ամենը Դուք ունեք: Բայց կարծում եմ՝ Դուք ունեք դրանցից ոչ պակաս ևս մի բան, մի հարստություն, և այդ հարստությունը երգչախմբի արտիստների անկեղծ սերն է… Կուզենայի՝ ասեք՝ համաձա՞յն եք, որ դա հարստություն է, և որքանո՞վ է դա Ձեզ համար կարևոր:
-Քիչ է մնում՝ հավատամ քո ասածին (ծիծաղում է – Հ.Կ.): Ընդհանրապես ղեկավարների հասցեին իրենց հետևից հաճախ հայհոյում են, ճի՞շտ է: Բայց…ես էլ եմ ուզում հավատալ, որ մեր դեպքում պարագան ուրիշ է: Եվ գիտե՞ս՝ ինչու: Մեր գործը այնպիսի գործ է, որ, օրինակ, եթե երաժշտական ֆրազները լավ են ստացվում, դա, չէ՞ որ, մեծապես ինձանից է: Բայց մյուս կողմից՝ եթե նվիրումով չաշխատեն երգիչները, ոչինչ չի ստացվի (մանավանդ՝ այս աշխատավարձով): Այդ ինքնամոռաց նվիրումը, ուրեմն, մարդկանց հոգու մեջ բարի հետք է թողնում, և այդ հետքը կանխում է ամեն տեսակի չարիք: Այլ կերպ ասած՝ սա նորին մեծություն Արվեստի կախարդական ուժն է, որը միավորում ու մեկ է դարձնում բոլորիս, ինչից էլ ծնվում է քո ասած Սերը, որը իհա՛րկե հարստություն է՝ հարստություններից ամենամեծը…
-Եվ վերջում, մաե՛ստրո… Քանի որ մեր զրույցը Սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլ. օրաթերթի համար է, իսկ Դուք Սփյուռքի նախարարին կից Ատյանի անդամ եք նախարարության հիմնադրումից ի վեր, պիտի խնդրեմ՝ երկու խոսքով ներկայացնեք Սփյուռքի նախարարություն-Չեքիջյան համագործակցությունը:
-Ամենայն սիրով: Սփյուռքի նախարարությունը, ավելի ճիշտ՝ նախարարը, այո՛, ինձ ընտրել է որպես Նախարարության բարձրագույն կառույցի անդամ: Ես, իհարկե, շատ շոյված եմ դրա համար: Բայց դրանից ավելի ուրիշ բան կա, որ չեմ կարող չասել. ես մշտապես զգում եմ տիկին նախարարուհու ջերմությունը դեպի իմ անձը և իմ արած գործը: Եվ պատահական չէ, որ իմ 85-ամյակին նվիրված միջոցառումներին ամենաակտիվ ու նաև նախաձեռնողական մասնակցություն ունի տիկին Հրանուշ Հակոբյանը, ինչի համար երախտապարտ եմ: Սփյուռքահայության հույսն ու հավատը Հայաստանն է, և Հայաստանի «ուշացած» Սփյուռքի նախարարությունը վիթխարի գործ է կատարում: Երանի՛ Սփյուռքի նախարարի եռանդը բոլորն ունենային, որովհետև նա ընդամենը 5 տարվա ընթացքում արեց, առանց չափազանցության, երևի 50 տարվա գործ: Եվ եթե նախարարի բազմազբաղության ծիրի մեջ իր ուշադրությունից ու հոգածությունից չի վրիպում իմ անձը, և արժանանում եմ նրա ջերմ համակրանքին, դա ինձ համար մեծ պատիվ է և հրճվանք:

Ованес ЧЕК�?ДЖЯН: «Ни в одном другом месте я таких чувств не испытываю…»
«Каждый концерт в Диаспоре Государственной академической капеллы Армении под руководством Ованеса Чекиджяна является художественным событием для данной диаспоры. �? нашего города это касается особенно. Ночной концерт, состоявшийся вчера в культурном центре церкви Вордвоц Воротман Гумбагу можно считать художественным явлением… Состоявшийся минувшей ночью концерт в культурной жизни армян Стамбула должен быть занесен в разряд незабываемых».
«Мармара», 07 июня, 2014г.
Стамбульские выступления Национальной академической капеллы Армении, несомненно, отличаются от всех других концертов капеллы – будь то в Армении или за рубежом, на самых выдающихся сценах или в малознакомых залах. Речь абсолютно не идет об исполнительском уровне или других качествах (в этом плане капелла всегда на высоте), а о другом явлении, пожалуй, переходящей в эмоциональную сферу подсознания, которая наполняет и артистов капеллы, и маэстро Ованеса Чекиджяна ответственностью «другого порядка», воодушевлением, с результате чего и происходит подлинный фейерверк песни: ведь Стамбул-Полис, являясь колыбелью не только армянской идентичности и своеобразной культуры (в том числе вокального искусства), армянской художественной и конструктивной мысли, еще и тот город, где в ряду великолепной плеяды выдающихся армян жил и творил великий Комитас. �? наконец, город, породивший маэстро Всех армян Ованеса Чекиджяна.
Автору этих строк выпало счастье 5-8 июня с. г. не только присутствовать, но и в составе капеллы участвовать в Стамбульском концерте-фейерверке, преподнесенном маэстро Ованесом Чекиджяном. Его логическим продолжением стала данная беседа-диалог с Маэстро по возвращении из Стамбула в Ереван, которую охотно представляем читателям «Армяне сегодня».
– Маэстро, третье Стамбульское гастрольное турне Национальной капеллы также стало историей, констатировав, как писала «Мармара», как «незабываемое» в культурной жизни константинопольского армянства. Два блестящих концерта за 4 дня, и песнопение Священной Литургии в Кафедральной церкви Гумгабу. Последнее стало сюрпризом гастролей – несомненно, приятным, и в то же время крайне обязывающим, что стало поводом к проведению на месте дополнительных репетиций, фактически, приумножив работу Вашу и всей группы. Тем не менее, несмотря на дополнительную нагрузку, концерты превзошли все ожидания, превратившись для константинопольских армян в подлинный праздник. Вашему более чем полувековому опыту, думаю, не незнакомы подобные сюрпризы, что «подсказывает» не удивляться очередным. �? тем не менее, маэстро, как это происходит?..
– Да, мы действительно подготовили для Стамбула очень интересную программу, не предполагая, что там наши обязанности могут возрасти. По прибытии в Стамбул выяснилось, что наши константинопольские соотечественники страстно желают, чтобы в последнее воскресенье гастролей капелла под моим руководством участвовала в церемонии Священной Литургии в Кафедральной церкви Гумгабу, исполнив «Патараг» («Литургию») Комитаса (все песнопение дьяконов – А.К.). Для этого и вынуждены были прямо на месте проводить дополнительные репетиции, чтобы на должном уровне предстать на Священной Литургии. Времени было мало, удалось провести всего три репетиции. А «Патараг» Комитаса после трех репетиций выносить на суд зрителей – дело нелегкое. Но, слава Богу, все прошло хорошо. Собравшееся в шикарном зале Кафедральной церкви армянство, большая часть которого в этот день пришла специально чтобы послушать наш хор, уверен, осталось очень довольно. �? вообще капелла в эти дни была в центре внимания.
А то, что наш хор наделен исключительными качествами, ни для кого не секрет. Что бы ни пели – Литургия или светские песни, – всегда ощущается особый, отличный от всех «почерк», и, позволь заметить, мой почерк: ведь все, что исполняется, проходит через мои руки. Звучание, созданное мною, только мое, никто другой не способен получить такое звучание. Речь идет не о хорошем или плохом: кто бы ни был, мое – наше отличается. Возможно, трудно объяснить, тем более «доказать» словами сказанное, но осмелюсь сказать, что когда я руковожу хором – получается совершенно иное звучание.
– «Чекиджяновское» звучание… на протяжении уже более 50 лет.
– Да, уже 53 года. Я это ощущаю не только во время концертов, но даже во время каждой репетиции, это чувствуют и певцы: я передаю также то, что ощущают и говорят они. В этом смысле я безмерно рад и счастлив, что группа, как один человек, воспринимает и идет мне навстречу, и поет так, как я хочу. А в результате получается, как ты выразился «чекиджяновское» звучание. �? это, могу сказать, самый важный, могу сказать, главный залог наших успехов. �? еще одно скажу: наши певцы признаются (и это очень приятно мне), что как бы трудна ни была программа, под моей рукой не устают.
– В таких случаях говорят – «легкая рука»…
– Видимо, так и есть. Что касается последних гастролей, приходской совет Кафедральной церкви Константинополя пригласил нас на открытие новоотреставрированного сооружения при Кафедральной церкви, которое также является церковью – Вордвоц Воротман, однако главным образом будет использоваться в качестве центра искусств. Поехали сокращенным составом – 63 человека, хотя должен сказать, что для этого зала 63 человека достаточно. Там у нас были два концерта с достаточно удачно подобранной программой, которые были приняты очень тепло – более, чем мы ожидали. Доказательство – несмолкающие аплодисменты и цветы зрителей, горячие отклики армянских газет Константинополя. Очень счастливы, что с честью выполнили свою миссию – подарили нашими песнями константинопольскому армянству счастливые мгновения, и несмотря на определенную усталость, возвратились, как говорится, с победой.
– Маэстро, 2014 год на правительственном уровне объявлен «чекиджяновским», он начался юбилейным концертом, посвященным Вашему 85-летию, и, судя по всему, будет продолжаться весь год. Какие еще мероприятия ожидаются в рамках «чекиджяновского года»?
– Говоря, «чекиджяновский год», подразумеваем, что в этом году о Чекиджяне должны больше говорить, не так ли?.. Что Чекиджян должен быть в центре внимания. Мероприятия, конечно, намечены. По этому поводу в начале года была создана комиссия, которую возглавлял бывший премьер-министр Тигран Саркисян. Но после отставки премьера все как-то повисло в воздухе. С новым премьером, честно говоря, поговорить на эту тему пока не было повода из-за его занятости. Надеюсь, новый премьер сам возьмет на себя обязанности председателя этой комиссии, и все встанет на свои места. По ситуации на сегодняшний день могу сказать столько.
– Маэстро, два месяца назад Вы удостоились исключительной премии в масштабах СНГ, которая, если не ошибаюсь, вручается только одному представителю сферы науки, культуры от каждой страны-члена СНГ за исключительные заслуги в данной сфере. Авторитетная комиссия в этом году от Армении избрала Вас, что, несомненно, большое достижение и делает честь всей республике. Пожалуйста, немного подробнее об этом.
– Знаете, то, что происходит здесь, находит отклик в Москве, на уровне СНГ, в целом это очень большое достижение, как ты выразился, для всей республики. Это означает, что действительно есть достоинства. �? значит, не случайно комиссия коснулась Армении в моем лице. Замечу, что исключительность этой награды ценна прежде всего тем, что это международная премия, и присуждается после долгого размышления, после скрупулезнейшего изучения (не будем забывать, что комиссия сформирована исключительно из иностранцев). Я конечно безмерно польщен и счастлив, что еще раз оценены мои заслуги, и что именно мне выпало счастье удостоиться этой награды – второй среди более сотни премий, званий, орденов, полученных мною на протяжении жизни, которая имеет международную ценность (первым был орден Дружбы народов). Скажу также, что эта последняя премия для меня была неожиданностью, безусловно приятной. То есть я узнал об этом, когда все было уже решено. По этому поводу меня пригласили в Москву, где было организовано большое торжество. Царила всеобщая праздничная атмосфера: представители разных национальностей – известные представители интеллигенции, деятели науки, культуры, государственные мужи – знакомые и незнакомые собрались вокруг меня, подходили, поздравляли, говорили восторженные теплые слова. В конце собрались у стола, и здесь тоже очень выдающиеся люди вставали, поздравляли меня, оценивали мои заслуги. Что сказать – словами трудно описать: я чувствовал себя действительно счастливым и оцененным.
– Возвратимся к Стамбульским концертам. Концертный визит капеллы для стамбульских армян в буквальном смысле слова стал большим событием, подлинным праздничным фейерверком. Как писала «Мармара», «концерт, который должен быть занесен в разряд незабываемых». В Стамбуле, Вашей малой родине, как-то иначе любят маэстро Чекиджяна. Эта любовь «приправлена» чувством, присущим, пожалуй, только стамбульским армянам. Это чувство гордости: гордости считать Чекиджяна своим. Каждый человек в Константинополе – от известного представителя интеллигенции до рядового слушателя, – с нескрываемой гордостью говорил: «Чекиджян наш». Но минуло более 50 лет, как Вы… не ихний, точнее, не только ихний, а всего армянства, или, в более широком смысле – всего музыкального мира. Маэстро, что бы Вы сказали о Константинополе. Он – Ваш, и чем отличаются Стамбульские концерты от всех прочих?..
– Начнем с того, что наша работа будто растворяется в воздухе. То есть не остается чего-то осязаемого – подобно творениям, скажем, архитектора или писателя: спели, растворилось в воздухе и пропало… Но это не совсем так. Посмотрите, ровно десять лет прошло после нашей последней встречи с Константинопольскими слушателями, но люди помнили в Стамбуле наше выступление так, будто это было вчера. Большей части моих друзей, близких в Стамбуле уже нет, но даже молодые, составлявшие большинство слушателей, хотя бы по имени меня знали и знали капеллу. Сами видели, какое оживление царило в зале. �? всюду, ты правильно заметил, все Стамбульские армяне гордились, как-то не хотели свыкнуться с мыслью о том, что я расстался с ними, что они меня потеряли…
– Кстати, по поводу «потери» Вас: знаете, что сказал главный редактор «Мармара» Ропер Аттечян во время нашей с ним беседы в Стамбуле? Он сказал: «В 1977 году, во время первых гастролей капеллы в Константинополе, в своем заключительном выступлении со сцены я сказал: «Мы потеряли Ованеса Чекиджяна, чтобы его нашел весь армянский мир. – Затем добавил: – То же должен повторить и сегодня…»
– В оценке господина Аттечяна, которая тешит мое самолюбие, есть конечно глубокий смысл. Оставшись в Константинополе, моя деятельность была бы ограничена границами одного этого города. Тогда как деятельность Национальной академической капеллы Армении распространилась в масштабах всего мира, мы имели славные и незабываемые выступления на самых прославленных сценах мира – в Нью-Йорке, Париже, Лондоне, С-Петербурге, Москве и многих-многих других городах. То есть мы говорили с миром, и мир узнал нас. А если бы остался в Стамбуле – этого бы не произошло. В этом смысле, конечно, верным был мой шаг, когда приехал в Армению, и значит трижды прав уважаемый редактор «Мармара».
Что касается вопроса, в какой мере считаю Константинополь своим, скажу сразу – очень-очень многим. Начну с элементарнейших человеческих ощущений: тамошний морской воздух чрезвычайно благотворно влияет на меня, как-то молодею. Не будем забывать также фактор места рождения: врачи говорят, что если человек живет вдали от места, где родился, то не должен упускать случая хоть изредка возвращаться туда, что я и пытаюсь делать. Другое, не менее важное, обстоятельство состоит в том, что до приезда в Армению я, пусть не прозвучит нескромно, был уже достаточно известным человеком, как дирижер, развил значительную деятельность. Был хор «Чекиджян», с которым провел много памятных концертов в самых крупных залах, и несмотря на молодость, имя мое там много обсуждалось. Сейчас, как уже сказал, мало кто из моих друзей остался, но есть город, армянская среда Константинополя, пусть даже во многом изменившаяся, в которой, однако, меня знают и помнят. �? в этом смысле каждый мой приезд в Стамбул – в одиночку или с хором, – пробуждает какие-то иные ощущения: я возвращаюсь Домой, который мне дорог. Нигде больше, кроме места, где родился, подобные чувства не возникают.
Знаете, константинопольский армянин – особый тип армянина, сформировавшийся на протяжении веков – со своей особой культурой, бытом, своими духовными и интеллектуальными ценностями, образом жизни… Кафедральная церковь, которую Вы видели и в которой мы пели Литургию – думаю, в Армении подобной нет: великолепная, впечатляющая, и притом, не забывайте, в Турции. В то время я руководил хором дьяконов этой церкви. Сегодня в Константинополе у нас есть 36 действующих церквей, где каждое воскресенье отпевается Литургия, и это немало. Я родился в этой среде, в городе, где жили и творили Комитас, Зограб, Варужан… Кого еще назвать – знаменитые Константинопольские Патриархи Орманян, Шнорк Галустян… Смотрите, сколько «причин» для того, чтобы я считал Константинополь своим.
– Финальная часть Стабульского концерта превзошла любые ожидания. Речь идет об известной оперетте Тиграна Чухаджяна «Карине» («Леблебичи») – произведении, близком сердцу константинопольского армянства, из которого было исполнено четыре отрывка в качестве завершения концерта. В этом связи опять таки хочу прибегнуть к «Мармара»: «Чекиджян счел удобным завершить этот исключительный концерт отрывками из оперетты Чухаджяна «Леблебичи», поскольку знал, что константинопольским армянам это очень понравится. Но надо сказать, что мы нашли в этой части намного большее, чем ожидали. Хор, пианино и четверо солистов представили почти всю оперетту… Только последний этот фрагмент, который у нас нет возможности часто слушать, стал будто подарком Чекиджяна и капеллы константинопольскому армянству, и этот подарок был принят самыми бурными аплодисментами». Казалось бы, все сказано, маэстро…
– Хотел бы добавить к сказанному, что и у нас имя Чухаджяна, неизвестно почему, нечасто упоминается. Между тем, он основатель национальной оперы, первый армянин, заслуживший право называться композитором. Но к сожалению, ему не воздается по достоинству. �? если бы я не использовал этот повод для константинопольских армян, многое осталось бы незавершенным. Конечно, важно также, что отрывки эти прозвучали в финале концерта. Что касается исполнения, и я, и группа сделали все возможное, чтобы сохранить верность Чухаджяну. �? думаю, мы превзошли не только ожидания стамбульских армян, но и самих себя. Пользуясь случаем, хочу выразить особую благодарность хору, а по поводу Чухаджяна – особенно всем солистам, каждому в отдельности – за непосредственное и блестящее «представление».
– Маэстро, не хочется спрашивать, чувствуете ли Вы себя 85-летним. Уверен, что нет. Но… самым большим феноменом удвоившихся в связи со стамбульским «сюрпризом» репетиций была Ваша поразительная бодрость, придававшая какую-то сверхъестественную силу всей группе (и это было очевидно). В чем секрет Вашей молодости, вашей неисчерпаемой энергии… если не секрет?
– Что бы ни говорили, а годами пренебрегать невозможно: да, мне 85 лет – возраст глубокого старика. Не так ли… Но, что ни говори, я себя таким не чувствую, во мне еще есть энергия – наверное оттого, что мне ее есть что сказать. Надеюсь, что еще «протяну» но все в руках Божьих. Думаю, и родители мои «сыграли роль» в этом вопросе: мать была очень здоровой женщиной, прожила 109 лет – немало. Я не претендую на то, чтобы прожить столько же, но тем не менее, есть вещи просто необъяснимые.
– Маэстро, славная биография, неотъемлемые заслуги, почет, уважение, любовь, известность, признание, ордена премии… все это Вы. Но полагаю, Вы обладаете еще кое чем, не менее важным, богатством, и имя ему – искренняя любовь артистов капеллы… Хотелось бы знать, считаете ли Вы, что это богатство, и в какой мере оно важно для Вас?
– Еще немного, и поверил бы твоим словам (смеется – А.К.) Вообще, за спиной руководителей часто ругают, верно? Но… Мне и самому хочется верить, что в нашем случае иначе. �? знаешь почему? Наша работа такова, что, например, если музыкальные фразы получаются хорошо, это в большой мере зависит от меня. Но с другой стороны, если певцы не будут работать с преданностью – ничего не получится (тем более при нынешней зарплате). Эта самозабвенная преданность оставляет в душах людей добрый след и предотвращает любое зло. �?наче говоря – это волшебная сила Его Величества �?скусства, которое объединяет воедино всех нас, из чего и рождается Любовь, которая, конечно, богатство – величайшее из богатств…
– �? в заключение, маэстро… Поскольку беседа наша для электронной газеты Министерства Диаспоры «Армяне сегодня», а Вы являетесь членом коллегии при министре Диаспоры со дня основания Министерства, должен попросить представить в двух словах сотрудничество Министерство Диаспоры – Чекиджян.
– Весьма охотно. Министерство Диаспоры, а точнее – министр, да избрала меня в высший орган Министерства. Я конечно весьма этим польщен. Но есть что-то другое, чего не могу не сказать: я всегда ощущаю теплое отношение госпожи министра к моей персоне и моей работе. �? не случайно, что самое активное и инициативное участие в мероприятиях, посвященных моему 85-летию, принимает госпожа Грануш Акопян, за что я ей признателен. Светом и надеждой армянства Диаспоры является Армения, а «запоздалое» Министерство Диаспоры Армении выполняет колоссальную работу. Дай Бог, чтобы энтузиазмом министра Диаспоры обладал каждый, потому что всего за пять лет она совершила, без преувеличения, наверное, 50-летний объем работы. �? если в рамках занятости министра от ее внимания и заботы не пропадает моя персона, я удостаиваюсь ее горячей симпатии – это для меня большая честь.