Փոխառաջարկ եւ առերեսվելու հրաւեր
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի չորրորդ նիստին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի բացման խոսքի մեջ համեմատաբար աւելի ուշագրաւ է հետեւեալ բաժինը.
«Պաշտոնական Անկարան շարունակում է խոսել պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու և արխիվները բացելու մասին: Նախ և առաջ հայտնի է, որ Հայաստանի արխիվները միշտ բաց են եղել բոլոր այն հետազոտողների համար, ում հետաքրքրել է հարցի գիտական մասը: Բաց են եղել նաև գիտական հաստատություններում և թանգարաններում պահվող նյութերը: Բայց ողջ հարցը նրանում է, որ Հայոց ցեղասպանության ճշմարտությանն առերեսվելու համար արխիվային աշխատանք ընդհանրապես չի պահանջվում: Բավական է մտնել ցանկացած հայկական տուն, ցանկացած ընտանիք և վկայությունները կլցնեն ցանկացած ունկնդրի սիրտը: Բավական է լինել Ծիծեռնակաբերդում ապրիլի 24-ին և տեսնել, թե ո՞րն է այդ օրվա խորհուրդը յուրաքանչյուր հայի համար` Հայաստանում և Սփյուռքում: Բավական է գնալ Սփյուռքի ցանկացած համայնք և հարցնել` ինչպե՞ս են ձեր նախնիները հայտնվել այստեղ: Եթե Թուրքիայի իշխանություններին հետաքրքրում է ճշմարտությունը, ուրեմն նրանք պետք է գան Հայաստան և ապրիլի 24-ին լինեն հայ ժողովրդի կողքին: Չեմ կարծում, թե դրանից հետո նրանք արխիվներ այցելելու մասին միտք հնչեցնել կկարողանան: Օգտվելով այս առիթից` պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի Նախագահին, ով էլ որ ընտրվի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին և առերեսվելու Հայոց Ցեղասպանության պատմության խոսուն վկայություններին»:
Բնականաբար այստեղ, իր հերթին լուսարձակ գրաւողը Թուրքիայի նախագահին ուղղված հրավերն է Սերժ Սարգսյանի կողմից։ Բայց նախքան այդ, կենտրոնանանք պատմաբանների միացյալ հանձնաժողովի ստեղծման թուրքական առաջարկի` նախագահ Սարգսյանի կողմից մերժմանը եւ դրա փոխառաջարկին։ Սա հիշեցնում է արդեն նախորդ նախագահին Էրդողանի նշանաւոր նամակի դիմաց կատարած փոխառաջարկը. ու թեեւ բովանդակությունը տարբեր է այն առումով, որ նախագահ Քոչարյանը առաջարկում էր պատմաբանների փոխարեն ստեղծել միջկառավարական հանձնաժողով, նախագահ Սարգսյանը ասում է, որ արխիվային հետազոտության կարիք չկա, այսուհանդերձ թուրքերը կարող են գալ եւ ուսումնասիրել մեր արխիւները։ Իհարկե ոչ համատեղ հանձնաժողովի տեսքով։
Այստեղ, իհարկե, երկու կարեւոր իրողություն պետք է վերհիշել. նախ այն, որ ֆուտբոլային դիւանագիտության մոսկովյան հայտարարությունը պայմանական համաձայնություն էր տվել պատմաբանների միացյալ հանձնաժողովին։ Պայմանը այն էր, որ հայկական կողմը կհամաձայնի ստեղծել այն միայն Անկարայի կողմից սահմանի բացման դեպքում։ Ինչ որ մերժումի դիւանագիտական ձեւին համահունչ արտահայտչաձեւ էր։ Իսկ երկորդը, որը աւելի վաւերականություն է հուշում, վերաբերում է Երեւան-Անկարա արձանագրություններին, որտեղ կա կողմերի համաձայնություն երկու ժողովրդների դարաւոր վեճերը համատեղ պատմագիտական քննարկման ենթարկելու։
Այժմ նախագահի հայտարարածը համազոր է սրա հերքմանը. եւ դա կարեւոր է, որովհետեւ ասվում է մի միջավայրում, որտեղ համախմբվել է համայն հայության ներկայացուցչությունը։ Գուցե իր նախադեպը չունեցող ներկայացուցչական տարողությամբ եւ համընդգրկվածությամբ։
Այսքանը պատմաբանների միացյալ հանձնաժողով ստեղծելու թուրքական առաջարկի հրապարակային պաշտոնական մերժման վերաբերյալ։ Այս փոխառաջարկը ծառայեցվել է իբրեւ հիմնաւորում հրաւերի ուղղմանը։ Այսինքն թուրքական առաջարկի դիմաց մերժողական դիրք որոշելու փոխարեն, արխիւները բաց հայտատարելով, եւ հրաւեր հղելով թուրք հետազոտողներին գալու եւ արխիւները ուսումնասիրելու, նախագահը շրջել է թուրքական առաջարկը։ Եւ աւելին, պատմության հետ առերեսվելու, այդ արխիւների ուսումնասիրությանը կարիքը չզգալու համար հրաւիրել է Թուրքիայի ներկայիս նախագահին ապրիլի 24-ին գալու Երեւան։
Թվում է, թե քաղաքական տրամաբանության աշխատելը ունի որոշակի հետեւողականություն։ Միացյալ հանձնաժողովի դիմաց փոխառաջարկ, հետո նաեւ Էրդողանի «ցաւակցության» դիմաց Երեւան գալու հրաւեր։ Փոխառաջարկն ու հրաւերը իրենց հիմնաւորումներով խելամիտ քայլեր են եւ փորձում են շրջել Անկարայի ճշտած խաղի կանոնները։ Երկու դիտարկում այսուհանդերձ կարող է նկատի ունենալ որոշ կետեր։
Նախ այն, որ երկու դեպքերում առաջին քայլը թուրքական կողմն է առնում եւ տպավորություն է ստեղծում որ մենք հակազդողի դիրքում ենք։ Խորքում սակայն հայկական կողմի հակակառաջարկները, կամ գուցե միջազգային ընտանիքի նկատառումով կատարվող փոխառաջարկները հայկական կողմի համար առավելություններ կապահովեն։ Եթե…
Նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունը միայն ներքին սպառման համար չէ եւ ոչ էլ զուտ Անկարային ուղղված, ինչպէս որ Էրդողանի կամ Դաւութօղլուի բարձրաձայնումները։ Միջազգային ընտանիքն ու միջազգային հանրային կարծիքը պիտի ընկալեն պաշտոնական Երեւանի կողմից առնվող կարեւոր քայլերը։ Դրա համար էլ հայտարարությունների եւ հրաւերի լուսաբանումն ու մեկնաբանությունները շատ կարեւոր են։ Տեղեկատվական ոլորտի մեջ հայկական կողմը աշխույժ նախաձեռնողականությամբ հանդես գալու բոլոր պատճառներն ունի։ Մեր արխիւները բաց են, եւ Թուրքիայի նախագահը հրաւիրվել է Երեւան 100-ամյակին։ Կգա՞ն արխիւներ հետազոտելու, թե կուղարկե՞ն իրենց նախագահին 2015-ի ապրիլին, դա իրենց գործն է։ Իրենց գործն է միաժամանակ միջազգային ընտանիքին բացատրելը թե ինչու չեն գալիս։
Իսկ մեր գործը մինչեւ այդ, միջազգային հանրային կարծիքը տեղեկացված պահելն է հայկական կողմի նախաձեռնությունների մասին, կամ թե ո՞վ եւ ինչո՞ւ է մերժում կառուցողական առաջարկները։

Встречное предложение и приглашение встать лицом к лицу
В речи Президента Республики Армения на четвертом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, наиболее интересным был следующий фрагмент:
«Официальная Анкара продолжает говорить о создании комиссии историков и открытии архивов. Прежде всего известно, что архивы Армении всегда были открыты для всех тех исследователей, которых интересовала научная часть вопроса. Открытыми были и материалы, хранящиеся в научных учреждениях и музеях. Но весь вопрос в том, что для того, чтобы встать лицом к лицу с правдой о Геноциде армян, архивной работы вообще не требуется. Достаточно войти в любой армянский дом, любую семью, и свидетельства наполнят сердце любого слушателя. Достаточно побывать 24 апреля в Цицернакаберде и увидеть, каков смысл этого дня для каждого армянина в Армении и Диаспоре. Достаточно пойти в любую общину Диаспоры и спросить: как оказались здесь ваши предки? Если власти Турции интересует истина, значит, они должны приехать в Армению и 24 апреля быть рядом с армянским народом. Не думаю, что после этого они смогут озвучить мысль о посещении архивов. Пользуясь этим случаем, официально приглашаю Президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».
Самым интересным здесь, естественно, является приглашение, адресованное Президентом Сержем Саргсяном президенту Турции. Но прежде сосредоточимся на отклонении Президентом Саргсяном предложения турецкой стороны о создании совместной комиссии историков и встречном предложении. Это напоминает встречное предложение на известное письмо Эрдогана ныне уже экс-президента, хотя содержание различно в том плане, что Президент Кочарян предлагал взамен историков создать межправительственную комиссию, Президент же Саргсян говорит, что нужды в архивных исследованиях нет, тем не менее турки могут приехать и изучить наши архивы. Конечно, не в виде совместной комиссии.
Здесь, конечно, нужно вспомнить две важных реалии: во-первых, то, что Московское заявление футбольной дипломатии дало условное согласие на совместную комиссию историков. Условие заключалось в том, что армянская сторона согласится на ее создание только в случае открытия Анкарой границы. Это было дипломатической формой отказа. А во-вторых, что более документально, относится к Протоколам Ереван-Анкара, где есть согласие сторон подвергнуть многовековые споры двух народов совместному историко-научному обсуждению.
Заявленное ныне Президентом равносильно отрицанию этого: и это важно, поскольку говорится в среде, где собралось представительство всего армянства, возможно, беспрецедентной по представительности и охвату.
Это – относительно публичного официального отклонения турецкого предложения о создании совместной комиссии историков. Это встречное предложение послужило основанием для приглашения. То есть взамен позиции отрицания турецкого предложения заявляя об открытости архивов и приглашая турецких исследователей приехать и исследовать их, Президент парировал турецкое предложение. Более того, чтобы отпала надобность изучения архивов, пригласил нынешнего президента Турции посетить 24 апреля Ереван и встретиться лицом к лицу с историей.
Кажется, следование политической логике обладает определенной последовательностью. Взамен совместной комиссии – встречное предложение, затем, против «соболезнования» Эрдогана – приглашение приехать в Ереван. Встречное предложение и приглашение, по своим обоснованиям – мудрые шаги, направленные на то, чтобы изменить правила игры Анкары.
Во-первых, то, что в обеих случаях первый ход делает турецкая сторона и создает впечатление, что мы на позициях контрдействия. Однако в глубине встречные предложения армянской стороны, или, на взгляд мирового сообщества, встречные предложения обеспечивают преимущества для армянской стороны. Если…
Заявление Президента Саргсяна не только для внутреннего употребления и не адресовано только Анкаре, подобно заявлениям Эрдогана или Давутоглу. Мировое сообщество и мировое общественное мнение должны воспринять важные шаги, предпринимаемые официальным Ереваном. Для этого освещение и комментарии заявлений и приглашения очень важны. Армянская сторона имеет все причины для активной инициативности в информационной сфере. Наши архивы открыты и президент Турции приглашен в Ереван на 100-летнюю годовщину Геноцида армян. Приедут ли исследовать архивы, или пришлют своего президента в апреле 2015-го – это их дело. Но также их дело – объяснить мировому сообществу, почему не приезжают.
Наше же дело – до того держать мировое сообщество информированным об инициативах армянской стороны, или – кто и почему отвергает конструктивные предложения.