Փոխվարչապետն այցելել է Գավառի Հացառատ թաղամաս. Ճանապարհներն ու մանկապարտեզն անմխիթար վիճակում են.NEWS.am
Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը Գեղարքունիքի մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի եւ Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ մայիսի 26-ի երեկոյան այցելել է Գավառի Հացառատ թաղամաս:
Փոխվարչապետը հանդիպել է բնակիչների հետ, լսել նրանց մտահոգող խնդիրները: Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ին Ա. Գեւորգյանն ընդունել էր հացառատցիներին եւ խոստացել, որ առաջիկայում կայցելի եւ տեղում կծանոթանա խնդրին:
Մինչեւ բնակիչների հետ հանդիպումը, փոխվարչապետն այցելել է թաղամասում գտնվող՝ Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել:
Փոխվարչապետի հետ հանդիպմանը բնակիչները հիմնականում դժգոհել են Գավառի քաղաքային իշխանությունների կողմից թաղամասի նկատմամբ անուշադրությունից եւ առաջարկել են թաղամասին ինքնուրույն համայնքի կարգավիճակ տալ: Նրանք մասնավորապես նշել են, թե թաղամասի բնակիչների կողմից տեղական բյուջե փոխանցվող հարկային միջոցներն ու համայնքի բյուջեից թաղամասի համար հատկացվող գումարներն անհամաչափ են: Բնակիչները դժգոհել են նաեւ թաղամասում ճանապարհների, մանկապարտեզի անմխիթար վիճակից:
Փոխվարչապետը բնակիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել թաղամասում, այցելել մանկապարտեզ, ծանոթացել շենքային պայմաններին: Արձանագրվել է, որ ոչ բարվոք վիճակում գտնվող շենքը համալիր վերանորոգման կարիք ունի:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ բնակիչների, ինչպես նաեւ Տարածքային կառավարման նախարարության եւ մարզպետարանի ներկայացուցիչներից կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կարձանագրի բոլոր խնդիրները եւ կփորձի լուծումներ առաջարկել:
Փոխվարչապետը խոստացավ նաեւ, որ առաջիկայում համապատասխան մասնագետներ կգործուղվեն Գավառ՝ համայնքի բյուջետային գործընթացները տեղում ուսումնասիրելու համար:

Вице-премьер посетил микрорайон Ацарат Гавара: состояние дорог и детского сада неутешительное
Вице-премьер Армении, министр территориального управления Армен Геворгян в сопровождении губернатора Гегаркуника Рафика Григоряна и мэра Гавара Гургена Мартиросяна 26 мая вечером посетили микрорайон Ацарат Гавара.
Вице-премьер встретился с жителями, выслушал их заботы и проблемы. Напомним, что 15 мая А.Геворгян принял ацаратцев и обещал, что в ближайшее время посетит и ознакомится с проблемой на месте.
До того, как встретиться с жителями, вице-премьер побывал расположенный в микрорайоне мемориальный комплекс, увековечивающий память павших в Арцахской битве и воздал дань уважения.
На встрече с вице-премьером жители в основном высказывали недовольство невниманием городских властей Гавара к  микрорайону и предложили предоставить микрорайону статус самостоятельной общины. Они в частности отмечали, несоразмерность выплачиваемых жителями в местный бюджет налоговых средств и сумм, выделяемых из общинного бюджета микрорайону. Прозвучали также жалобы  на неутешительное состояние дорог и детского сада. В сопровождении жителей вице-премьер обошел микрорайон, посетил детсад, ознакомился с удобствами помещения. Было констатировано, что находящееся в неудовлетворительном состоянии здание нуждается в комплексном ремонте.
Достигнута договоренность о формировании рабочей группы в составе жителей, представителей Министерства территориального управления и областной администрации, которая зафиксирует все проблемы и попытается предложить решения.
Вице-премьер обещал также, что в ближайшее время в Гавар будут командированы соответствующие специалисты для изучения на месте бюджетных процессов общины.