Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը քննարկել են «Արի տուն» ծրագրի հետ կապված հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել են «Արի տուն» ծրագրի հետ կապված հարցեր:
«Երևանի քաղաքապետարանը 6-րդ տարին է, ինչ իր ակտիվ մասնակցությունն է ունենում «Արի տուն» ծրագրին: Եվ քանի որ ծրագիրը տարեցտարի ընդլայնվում և մասնակիցների թիվն աճում է, մենք պատարստ ենք ձեռնարկելու համապատասխան քայլեր՝ Երևանում ավելի մեծ թվով սփյուռքահայ երեխաներ հյուրընկալելու համար: Քաղաքապետարանի լիազորությունների շրջանակում մշտապես պատրաստակամ ենք աջակցելու նախարարության ծրագրերին և խորացնելու առկա համագործակցությունը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու պատասխանատուներին տեղում հանձնարարել նախապատրաստական աշխատանքներ տանել ծրագրի՝ քաղաքապետարանի մասով պատշաճ կազմակերպման և իրականացման ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ծրագրի շրջանակում ցուցաբերվող աջակցության համար՝ Հրանուշ Հակոբյանը կարևորել է նաև վարչական շրջանների և պատասխանատու մյուս ստորաբաժանումների դերը երեխաների հյուրընկալության հարցում:
«Անցած 5 տարիների ընթացքում մենք ավելի քան հինգ հազար սփյուռքահայ երեխա ենք ընդունել, ինչի արդյունքում շուրջ հիսուն հազար հայեր բարեկամացել են միմյանց հետ: Այս տարի նախատեսվում է, որ հայրենիք կայցելի շուրջ 1000 երեխա: Շատերը, գալով Երևան, պարզապես սիրահարվում են մայրաքաղաքին և իրենց ապագան տեսնում այստեղ: Ամեն օր հանդիպելով սփյուռքից ժամանած մեր տասնյակ հայրենակիցների՝ մշտապես լսում եմ նրանց արձագանքը այն դրական փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք կատարվում են մայրաքաղաքում, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն քաղաքապետ»,- նշել է Հրանուշ Հակոբյանը:
Ծրագրի իրականացման նպատակով կձևավորվի համատեղ աշխատանքային խումբ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը քննարկել են նաև «Իմ Հայաստան» խորագրով մշակութային փառատոնի, ինչպես նաև սեպտեմբերին Երևանում «Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր:

Мэр Тарон Маргарян и министр Диаспоры РА Грануш Акопян обсудили вопросы, связанные с программой «Ари тун»
Мэр Еревана Тарон Маргарян и министр Диаспоры РА Грануш Акопян во время встречи с аппаратом мэрии Еревана обсудили вопросы, связанные с программой «Ари тун».
“Мэрия Еревана, уже шестой год подряд, активно участвует в программе «Ари тун». �? поскольку с каждым годом программа расширяется и число участников растет, мы готовы предпринимать соответствующие шаги, чтобы принимать больше армянских детей из диаспоры. В рамках полномочий мэрии мы всегда готовы поддерживать программы министверства и углублять сотрудничество”,- подчеркнул Тарон Маргарян и на месте поручил ответственным лицам провести подготовительные работы по должной организации и реализации программы.
“В течение последних 5 лет мы приняли более пяти тысяч армянских детей из диаспоры. В этом году родину посетят 1000 детей. Многие из них, приехав в Ереван, влюбляются в этот город и видят свое будущее здесь. Каждый день я слышу положительные отклики об изменениях в столице от наших соотечественников, приехавших из Диаспоры, за что я благодарна Вам, господин мэр”,- отметила Грануш Акопян.
С целью реализации программы будет создана совместная рабочая группа. Мэр Еревана Тарон Маргарян и министр Диаспоры РА Грануш Акопян обсудили также вопросы, связанные с культурным фестивалем под названием “Моя Армения”, а также проведением в Ереване 5-й конференции “Армения-Диаспора”.