Կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների համակարգող խորհրդի տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի անդրանիկ նիստը
Ապրիլի 29-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում,թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի նախագահությամբ, կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների համակարգող խորհրդի տարածաշրջանային Վրաստանի հանձնախմբի անդրանիկ նիստը: Նիստին ներկա էր Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, ով փոխանցեց Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Մանուկյանի ողջույնները և բարեմաղթանքները: Նիստի աշխատանքին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ Թբիլիսիից, Սամցխե-Ջավախքի բոլոր շրջաններից, Ծալկայից և Բաթումիից:
Սուրբ նահատակների հոգեհանգստյան աղոթքից հետո, Վիրահայոց թեմի առաջնորդը ի մասնավորի խոսեց տարածաշրջանային հանձնախմբի գործունեության մասին, կարևորելով պարտականությունների բաշխումը և առաջիկա աշխատանքների ծրագրումը:
Նիստը միաձայն տարածաշրջանային հանձնախմբի համակարգող նախագահ ընտրեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին, քարտուղար՝ Եվրոպայի «Հայ դատի» հանձնախմբի Թբիլիսիի գրասենյակի ղեկավար Սլավա Մեժդոյանին: Ներկայացվեց խորհրդի անդամների կազմը: Առաջարկվեց, որ հանձնախմբի անդամները կազմեն ծրագրեր և ուղարկեն քարտուղարություն, որպեսզի հաջորդ նիստի ժամանակ դրանք քննարկվեն:
Սրբազան Հայրը առաջնորդարանի կողմից ներկայացրեց տասը կետից բաղկացած աշխատանքային ծրագիր: Ներկաների կողմից առաջարկություն արվեց նիստ հրավիրել ամիսը մեկ անգամ և արտագնա ձևաչափաչով դրանք անցկացնել Վրաստանի հայաբնակ տարածաշրջաններում:
Հանձնախումբը որոշեց հաջորդ նիստը անցկացնել մայիսի 24-ին, որպեսզի հանձնախմբի համակարգող նախագահը՝ մայիսի 26-27-ին ՀՀ Սփյուռքի նախարարի կողմից անցկացվող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների քննարկման ժողովին ներկայացնի Վրաստանի հանձնախմբի աշխատանքների ծրագիրը:

Состоялось первое заседание региональной комиссии в Грузии совета, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян
29 апреля 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, под председательством главы Епархии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, состоялось первое заседание региональной комиссии Грузии совета, координирующего мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян. На заседании присутствовал советник посольства РА в Грузии Левон Торгомян, который передал приветствия и добрые пожелания Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии Ованеса Манукяна. Представители из Тбилиси, всех регионов Самцхе-Джавахети, Цалки и Батуми участвовали в работе заседания.
После молитвы за упокой душ святых мучеников, предводитель Епархии ААЦ поведал о деятельности региональной комиссии, в частности, подчеркивая распределение обязанностей и планирование предстоящих работ.
Заседание единогласно избрало председателем, координирующим региональную комиссию, главу Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископа Вазгена Мирзаханяна, а секретарем – Славу Междояна, руководителя офиса в Тбилиси Европейской комиссии «Ай Дата» (Армянского вопроса). Был представлен состав членов совета. Членам комиссии было предложено составить программы и отправить их в секретариат, дабы обсудить их во время следующего заседания.
Его Преосвященство со стороны резиденции Епархии представил рабочий план, состоящий из десяти пунктов. Присутствующие выдвинули предложение созывать заседание раз в месяц и проводить их в выездном формате в армянонаселенных регионах Грузии.
Комиссия решила провести следующее заседание 24 мая, дабы координирующий председатель представил план работ комиссии в Грузии на собрании, которое проводит министр Диаспоры РА 26-27-ого мая для обсуждения мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян.