Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Բուենոս Այրեսում
Ապրիլի 24-ին Բուենոս Այրեսի հայ առաքելական Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ տաճարում տեղի ունեցավ հոգեհանգստյան պատարագ` նվիրված Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին: Հոգեհանգստյան արարողությունը  կատարվեց Հայաստանեաց առաքելական եկեղեցու և Հայ կաթողիկե եկեղեցու կրոնական առաջնորդների և հոգևորականների մասնակցությամբ: Պատարագին ներկա էին նաև Բուենոս Այրեսի նահանգային և քաղաքային իշխանությունների, Արգենտինայում հավատարմագրված դեսպանությունների, գիտական շրջանակների, ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների, արգենտինահայ համայնքային կառույցների և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ: Արարողությունից հետո տեղի ունեցավ ծաղկեպսակի զետեղում եկեղեցու բակում գտնվող Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշարձանի մոտ:
Այնուհետև Հայ կենտրոնի «Սիրանույշ» սրահում տեղի ունեցավ օրվա կենտրոնական ձեռնարկը, որի ժամանակ ելույթներով հանդես եկան Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը, արգենտինացի դիվանագետ, իրավագետ Լեանդրո Դեսպուին, ով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով 2010 թվականին պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշի» մեդալով և թուրք լրագրող, Թուրքիայում մարդու իրավունքների պաշտպանության հայտնի ակտիվիստ Ռագիփ Զարաքոլուն: Ելույթներում նշվեց ցեղասպանության դատապարտման անհրաժեշտությունը` հետագայում նման ոճրագործությունների կանխման նպատակով: Թուրքիայի կառավարությանը կոչ ուղղվեց վերջ դնել ժխտողական քաղաքականությանը և ճանաչել ցեղասպանությունը, քանզի վաղ թե ուշ սեփական պատմության առջև առերեսումն անխուսափելի է: Դեսպան Մելիքյանն, անդրադարձ կատարելով ցեղասպանության պատմական, իրավական, քաղաքական և բարոյական կողմերին, ինչպես նաև բարձր գնահատելով Արգենտինայի հանձնառությունն ու հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, նշեց.  «Արգենտինան այն առաջին երկրներից էր, որ մեծ հոգատարությամբ և գրկաբաց ընդունեց Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին, ովքեր հետագայում դարձան այս երկրի արժանի քաղաքացիները, իսկ այսօր արդեն իրենց աշխատանքով, նվիրվածությամբ և ձեռքբերումներով բարձր են պահում թե՛ հայ և թե՛ արգենտինացի ժողովուրդների պատիվը համաշխարհային մակարդակում։ 2006 թվականին օրենքի ուժով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ոչ միայն մարդասիրական և բարոյական քայլ էր Արգենտինայի կողմից, այլ առաջին հերթին փաստում էր Արգենտինայի ժողովրդի և իշխանությունների անկոտրում հանձնառությունն ու հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, այլատյացության և անհանդուրժողականության մերժմանը, արդարության և ճշմարտության վերականգնմանը: Ցեղասպանությունների կանխարգելման և ապագա սերունդների մեջ համամարդկային արժեքների արմատավորման կամքի արտահայտումն է նաև Բուենոս Այրեսի քաղաքային օրենսդիր խորհրդի կողմից վերջերս ընդունած հայտարարությունը, որով ապրիլի 24-ը հռչակվում է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության օր» և որպես հիշատակի օր պետք է ընդգրկվի Բուենոս Այրեսի դպրոցների կրթական ծրագրում»:
Ձեռնարկին ներկա էին Արգենտինայի դաշնային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, երկրում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններ և դիվանագետներ, բազմաթիվ լրագրողներ, արգենտինահայեր: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Мероприятия в Буэнос Айресе, посвященные 99-й годовщине Геноцида армян
В Армянском Апостольском храме Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса 24 апреля состоялась поминальная Литургия, посвященная памяти невинных жертв Геноцида армян. Она была отслужена при участии духовных пастырей и духовенства Армянской Апостольской и Армянской Католической церквей. На Литургии присутствовали также представители властей города и штата Буэнос Айрес, аккредитованных в Аргентине посольств, научных кругов, национальных и религиозных меньшинств, структур армянской общины Аргентины и СМ�?.  По завершении церемонии состоялось возложение венков к памятнику жертвам Геноцида армян, установленному во дворе церкви.
Затем в зале «Сирануйш» Армянского центра состоялось центральное мероприятие дня, на котором с речами выступили посол РА в Аргентине Ваагн  Меликян, аргентинский дипломат, правовед Леандро Деспуи, который за значительный вклад в дело международного признания Геноцида армян указом Президента РА Сержа Саргсяна в 2010 году был награжден медалью  «Мхитар Гош», и турецкий журналист, известный в Турции активист защиты прав человека Разип Зараколу. В выступлениях отмечалась необходимость осуждения Геноцида в целях предотвращения повторения в дальнейшем подобных преступлений. Правительство Турции был направлен призыв покончить с политикой отрицания и признать Геноцид армян, поскольку встреча рано или поздно лицом к лицу с собственной историей  неизбежна.
Посол Меликян, коснувшись исторических, юридических, политических и нравственных аспектов Геноцида, а также высоко оценив преданность Аргентины общечеловеческим ценностям, отметил: «Аргентина одна из тех стран, которые заботливо и с распростертыми объятиями встретили едва спасшихся от Геноцида армян, которые впоследствии стали достойными гражданами  этой страны, а сегодня уже своим трудом, преданностью и достижениями высоко держат честь и армянского, и аргентинского народов на всемирном уровне. Признание и осуждение в 2006 году силой закона Геноцида армян было со стороны Аргентины не только гуманным и нравственным шагом, но в первую очередь свидетельствовало о неуклонной решимости и верности народа и правительства Аргентины правам человека, неприятию дискриминации  и непримиримости, восстановления истины и справедливости.  Выражением воли предотвратить геноциды и прививать грядущим поколениям общечеловеческие ценности  явилось также недавнее решение городского законодательного совета Буэнос Айреса, которым 24 апреля  провозглашено «Днем первого геноцида XX века, и как день памяти должно быть включено в образовательные программы школ Буэнос Айреса.
На мероприятии присутствовали представители федеральных и городских властей Аргентины, депутаты,  аккредитованные в стране иностранные послы и дипломаты, многочисленные журналисты, аргентинские армяне. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.