Հելսինկիի միտրոպոլիտն այցելեց Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին
Ապրիլի 27-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց իր հրավերով Հայաստան ժամանած Հելսինկիի միտրոպոլիտ Ամբրոսիոսին ու նրա ուղեկիցներ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր տիար Անտի Հայկինհայմոյին և ֆիննական քաղաքապետարանի միության ղեկավարի տեղակալ տիար Տիմո Կիտևեյնեին:
Ողջունելով հյուրերի այցը Մայր Աթոռ` Նորին Սրբությունն իր գնահատանքն ու օրհնությունը բերեց նրանց` միաժամանակ ընդգծելով այս հանդիպման կարևորությունը Հայ Առաքելական և Ֆին Ուղղափառ Եկեղեցիների միջև ձևավորված միջեկեղեցական հարաբերությունների առավել զորացման ու փոխգործակցության առումով:
Զրույցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Հայրապետը մասնավոր անդրադարձ ունեցավ Ուղղափառ և Քույր Եկեղեցիների հետ Հայ Եկեղեցու ունեցած ջերմ հարաբերություններին, ներկայացրեց Էկումենիկ ոլորտում արձանագրված հաջողությունները, ինչպես նաև խոսեց մարտահրավերների մասին, որոնք ալեկոծում են եկեղեցական կյանքն ու խաթարում սիրո մթնոլորտը` հորդորելով միասնական աղոթքով դիմագրավել բոլոր խոչընդոտներն ու փորձությունները:
Իր հերթին Գերաշնորհ Ամբրոսիոս միտրոպոլիտը նշեց, որ այս հանդիպումն աստվածաբանական երկխոսության առումով շատ լուրջ նշանակություն ունի Հայ և Ֆին Եկեղեցիների համար, և այն ավելիով նպաստելու է երկու Եկեղեցիների միջեկեղեցական հարաբերությունների ավելի սերտացմանն ու ջերմացմանը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Հելսինկիի միտրոպոլիտը նաև քաղցրության վերհիշեցին իրենց ուսումնառության տարիները Զագորսկի հոգևոր ակադեմիայում:
Հանդիպմանը ներկա էր Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն, Արթիկի թեմի առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը:
Հանդիպումից հետո Ամբրոսիոս միտրոպոլիտն իր ուղեկիցների հետ Մայր Տաճարում մասնակցեց Սուրբ և Անմահ Պատարագին:

Mitropolit of Helsinki visits Mother See of Holy Etchmiadzin
On Apr. 27, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received Mitropolit of Helsinki Ambrosios and those accompanying him, including Doctor of Law Anti Haykinhaymo and Deputy Head of the Union of the Finnish Municipality Timo Kiteveyne. The mitropolit is in Armenia at the invitation of His Holiness.
Welcoming the guests’ visit to the Mother See, His Holiness expressed his appreciation and gave his blessing to them, underlining the importance of the meeting for further strengthening of inter-church relations established between the Armenian Apostolic and the Finnish Orthodox Churches and for the partnership between the two churches.
During the meeting, the Catholicos of All Armenians particularly touched upon the warm relations of the Armenian Church with the Orthodox and Sister Churches, presented the achievements that have been made in the ecumenical sphere, talked about the challenges facing the church and causing harm to the atmosphere of love and urged to overcome all the obstacles and go through all the trials and tribulations with prayers.
In his turn, Mitropolit Ambrosios mentioned that this meeting was of great significance for the Armenian and Finnish Churches in terms of theological dialogue and that it would further contribute to the strengthening of inter-church relations.
The Catholicos of All Armenians and the Mitrpolit of Helsinki fondly recalled their years of study at the Spiritual Academy in Zagorsk.
Director of the Inter-Church Relations Department of the Mother See, Primate of the Artik Diocese, Bishop Hovakim Manukyan also attended the meeting.
After the meeting, Mitropolit Ambrosios and those accompanying him participated in a Divine and eternal Liturgy at the Mother Temple.