Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Բաթումում
Ապրիլի 24-ին Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցում աջարահայ համայնքի հոգևոր հովիվ Արարատ քահանա Գումբալյանի կողմից կատարվեց պատարագ և Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման կարգ, որին հետևեց մոմավառությունը  եկեղեցու բակում:
Իրենց ելույթներում Արարատ քահանա Գումբալյանը և ՀՀ գյխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը նշեցին, որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման բացակայությունը նոր հանցագործությունների է հանգեցնում:
ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը, հակիրճ պատմելով 99 տարի առաջ Թուրքիայի բոլոր շրջաններում ծայր առած հայերի տեղահանության, դաժան ջարդերի, մեր ժողովրդի մի ստվար հատվածի կրած աներևակայելի տանջանքների մասին, առանձին անդրադարձ կատարեց Թուրքիայի կողմից Եղեռնի պետականորեն ժխտման փաստին, կարևորեց Հայոց ցեղասպանության համաշխարհային ճանաչմանն ուղղված մեր երկրի հետևողական ջանքերը: Ընդգծելով, որ ողջ հայությունն ու առաջադեմ մարդկությունը պատրաստվում են հաջորդ տարի նշել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ Արամ Գրիգորյանը  երախտագիտության խոսքեր ասաց  բոլոր այն երկրների, խորհրդարանների, որոշ պետությունների առանձին նահանգների հասցեին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Միջոցառման ավարտին ներկաները ծաղկեփնջեր զետեղեցին եկեղեցու բակում կանգնեցված խաչքարին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկցրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասնյակից:

Мероприятие в Батуми, посвященное 99-й годовщине Геноцида армян
В церкви Святого Спасителя Батуми 24 апреля духовный пастырь армянской общины Аджарии иерей Арарат Гумбалян отслужил Литургию и поминальную церемонию по жертвам Геноцида армян, после чего состоялось зажжение свечей во дворе церкви.
В своих выступлениях иерей Арарат Гумбалян и генеральный консул РА Арам Григорян отметили, что отсутствие осуждения Геноцида армян приводит к новым преступлениям.
Генеральный консул РА Арам Григорян, кратко рассказав о начавшихся 99 лет назад во всех районах Турции депортации армян, жестоких истреблений, невообразимых муках значительной массы народа, отдельно коснулся отрицания Турцией на государственном уровне факта Геноцида, отметив важность последовательных усилий   нашей страны по международному признанию Геноцида армян.
Подчеркнув, что все армянство и прогрессивное человечество готовятся отметить в будущем году 100-летие Геноцида армян, Арам Григорян высказал слова признательности в адрес тех стран, парламентов, отдельных штатов некоторых стран, которые признали Геноцид армян.
По завершении мероприятия присутствующие возложили цветы к хачкару, установленному во дворе церкви. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.