Սփյուռքից նամակ ունես, Թուրքիա’
Ես ոչ թե ներողություն, այլ հարցիս պատասխան եմ ուզում: «Ակօս»-ը հրապարակել է Նենսի Գրիգորյանի նամակը, որում նա ընդամենը մեկ հարց է ուղղել Թուրքիային՝ ակնկալելով դրա պատասխանը: Ուոթրթաուն, Մասաչուսեթսի հայ համայնքում մեծացած Նենսի Գրիգորյանը Դարդմաութ կոլեջում համեմատական գրականություն ուսանելուց հետո ուսումը շարունակել է Փարիզի և Կոլումբիայի համալսարաններում: 1998 թվականին հրապարակել է առաջին վեպը՝ «Զաբել», որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության ականատես մի կնոջ ապրումները: Գրիգորյանը դասավանդել է նաև «Yale», «Rutgers»,«Barnard» և « Queens» դպրոցներում: Այժմ բնակվում է Նյու Յորքում: Ծուռ նստենք, ուղիղ խոսենք Հայկական (նաև թուրքական) առած Հիսուս ասել է` ներիր թշնամուդ, բայց ես մեր նկատմամբ կատարվածը երբեք չեմ ներելու: Մարիամ Գոճապապյան-Գրիգորյան Մի պաղեստինցի բարեկամ պատմել էր` տարիներ առաջ Պաղեստինի ազգային վարչակազմի աշխատակիցներից մեկը խորհուրդ է տալիս իր իսրայելցի պաշտոնակցին` 1948-ի դեպքերի համար ներողություն խնդրելով` կարելի է բարյացակամության տրամադրություն ստեղծել: Իսրայելցի դիվանագետի այն հարցին ՝ ուզում եք ներողությո՞ւն խնդրենք, պաղեստինցին պատասխանում է. «Դուք պահանջում եք, որ մենք խոստովանենք, որ ի ծնե մեղավոր ենք: Նման բան անհնար է»: Ո՞ր ազգային պետությունը հիմնված չէ հանցագործությունների վրա կամ չի օգտվել հանցագործությունից: Իսրայելը հիմնվեց բազմահազար պաղեստինցիների վայրագորեն տարագրելու գնով, ԱՄՆ-ը՝ հողերի զավթմամբ, ցեղասպանությամբ և գերիների անխնա կեղեքմամբ, իսկ արդի Թուրքիայի Հանրապետությունը՝ հայերի, ասորիների, հույների ոչնչացմամբ, տարագրությամբ և քրդերի վրա ճնշմամբ: Այս ամենն իրագործելու համար, հավանաբար, անհրաժեշտ է այդ զոհերին մյուսներից ցածր դասելու նեղ մտահորիզոն ունենալ: Իսկ դեպքերից հետո այնպիսի պատմություններ են հյուսում, որ, ասես, նախատված, հափշտակված, նույնիսկ սպանվածները այդ վերաբերմունքին են արժանի եղել, մինչև իսկ հանցագործները հենց իրենք են: Մեծ մայրս՝ Մարիամ Գոճապապյան-Գրիգորյանը, Կիլիկիայի Մերսին քաղաքից էր: 1915-ին նա ու ընտանիքը հարկադրված են լքել իրենց տունը: Նրանց աքսորել են դեպի Սիրիայի անապատը: Մայրը, հայրը, իրենից փոքր քույրերը մահացել են աքսորի ճանապարհին: Մեծ մայրս ու նրա եղբայրը մաս կազմեցին Ռեսլայնի 8 հազար որբերի։ Սա մի արկած չէր, ինչպես նաև պատերազմի պատճառով խաղաղ բնակիչների կորուստ չէր։ Սա հայկական հարցը հայ ժողովրդի բնաջնջմամբ լուծելու ծրագրի մի մասնիկն էր: Նպատակը, բացի Թուրքիան հայաթափելուց, հայերի տները, հողամասերն ու ունեցվածքը թալանելն էր:
Ես թուրքերից ներողություն չեմ պահանջում, բայց ակնկալում եմ հետևյալ հարցիս պատասխանը` Հայերի համար հարգանքը, հավասարությունն ու արդարությունը շատ համարելը ի՞նչ նպատակի է ծառայում:

Тебе письмо из Диаспоры, Турция
Я не извинения хочу, а ответа на свой вопрос. «Акос» опубликовал письмо Ненси Григорян, в котором она адресует Турции всего один вопрос, в надежде получить ответ.
Выросшая в армянской общине Массачусетса, Ненси Григорян, после прохождения курса сопоставительной литературы в колледже Дардмаут, продолжила учебу в университетах Парижа и Колумбии. В 1998 году издала первый свой роман «Забел», рассказывающий о переживаниях одной женщины – очевидца Геноцида армян.
Григорян преподавала также в школах «Yale», «Rutgers»,«Barnard» и «Queens». Ныне проживает в Нью-Йорке.
Есть армянская (а также турецкая) пословица: �?исус говорил – прости своего врага. Но я никогда не прощу того, что сотворили с нами. Мариам Гочапапян-Григорян один палестинский друг рассказал: годы назад один из сотрудников национальной администрации Палестины советует своему израильскому коллеге – прося прощение за события 1948 года, можно создать доброжелательное настроение. На вопрос израильского дипломата «Вы хотите, чтобы мы просили прощения?» палестинец отвечает «Вы требуете, чтобы мы признались, что виновны по рождению? Это невозможно».
Какое национальное государство не основано на преступлении или не воспользовалось преступлением? �?зраиль был основан ценой варварской депортации многих тысяч палестинцев, США – захвата земель, геноцида и безжалостной эксплуатации пленников, а современная Турецкая Республика – уничтожения, депортации армян, ассирийцев, греков, притеснения курдов. Для осуществления всего этого, вероятно, нужно было иметь узкий кругозор, считая эти жертвы ниже других. А после событий сочиняются такие истории, будто ограбленные, даже убитые были достойны такого отношения, между тем преступники – они сами.
Моя бабушка Мариам Гочапапян-Григорян была из киликийского города Мерсин. В 1915-м их семья вынуждена была покинуть свой дом. �?х сослали в пустыни Сирии. На дорогах ссылки ее отец, мать, младшие сестры погибли. Бабушка и ее брат оказались в числе 8000 сирот Реслайна. Это не было приключением, а также потерей мирного населения по причине войны. Это было частью плана решения Армянского вопроса путем уничтожения армянского народа. Целью было, помимо очищения Турции от армян, захват домов, земельных участков, имущества армян. Я не требую извинения от турок, я ожидаю ответа на следующий вопрос: «Какую цель преследует убеждение, что уважение, равенство и справедливость –слишком много для армян?»