Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ գիտաժողով ՄԱԿ-ում
ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղիի Դաք Համարսգյոլդի անվան դահլիճում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության ու մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հովանավորությամբ անցկացվեց Ցեղասպանության կանխարգելմանը նվիրված գիտաժողով, որի բանախոսներն էին թուրք մտավորականներ Հալիլ Բերքթայը (Սաբանջը համալսարան), Ֆիլիզ Չելիքը (Լոնդոնի համալսարան) և լրագրող Հայկո Բաղդաթը։
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը ամենամյա այս սեմինարին մշտապես վեր է հանում ցեղասպանության կանխարգելման և այդ հանցագործության պատժման գործում միջազգային համագործակցության կարևորությունը, անդրադառնում կրթության ու կրթական ծրագրերի առաձնահատուկ դերին:
Օրվա բանախոսներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են ներկայումս թուրքական հասարակության շրջանում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված քննարկումներին և ընդգծել այդ առնչությամբ Թուրքիայում իրազեկվածության բարձրացման կարևորությունը։ Բանախոսները նաև անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման ուղղությամբ հնարավոր քայլերին՝ ներառյալ հայերի գույքի ու կարողությունների, ժառանգների փոխհատուցման հետ կապված հարցերին։
Գիտաժողովին մասնակցել են անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ ու մեծ թվով օտարերկրյա հյուրեր: Այս մասին «Հայերն  այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Научный симпозиум в ООН по предотвращению геноцида
В зале имени Дакка Амарсгельди штабквартиры ООН под эгидой постоянного представительства Армении и  ряда общественных организаций состоялся научный симпозиум по предотвращению геноцида, докладчиками на котором выступили представители турецкой интеллигенции Халил Берктай (университет Сабанч), Филиз Челик (Лондонский университет) и журналист  Айко Багдат.
Постоянное представительство РА в ООН на этих ежегодных семинарах постоянно озвучивает тему важности международного сотрудничества в предотвращении геноцида и наказании этого преступления, затрагивает особую роль образования и образовательных программ.
Докладчики в своих выступлениях коснулись нынешних дебатов в турецком обществе по вопросу Геноцида армян и подчеркнули в этой связи важность повышения степени информированности Турции. Они также коснулись  возможных шагов по устранению последствий Геноцида армян, включая вопросы, связанные с имуществом и состояниями армян,    компенсации их наследникам.
В симпозиуме участвовали представители государств-членов, эксперты и большое число иностранных гостей. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили в пресс-службе М�?Д РА.