Երիտասարդական բողոքի հավաք Նոր Ջուղայում՝ ի պաշտպանութիւն սիրիահայութեան
Ի պաշտպանութիւն սիրիահայութեան եւ ի բողոք՝ Սիրիոյ Քեսապ հայկական քաղաքի վրա կատարւած ռազմական գործողութիւններում Թուրքիոյ հովանաւորութեանը, երեքշաբթի՝ ապրիլի 13-ի առաւօտեան ժամը 11-ին, Իրանի Իսֆահան քաղաքում «Turkish airlines»-ի գրասենեակի առջեւ տեղի ունեցաւ երիտասարդական բողոքի համահաւաք, ուր նախ ելոյթ ունեցաւ Շահինշահրի հոգւոր տեսուչ Տ. Անանիա վրդ. Գուճանեանը, ապա ընթերցւեց ցուցարարների բանաձեւը, որում դատապարտւում էր Քեսապի վրա կատարւածը եւ ՄԱկ-ից ու մարդու իրաւունքները պաշտպանող կազմակերպութիւններից պահանջւում էր կանխել թուրքիայի հովանաւորութիւնը` նման ոճրագործութիւն իրականացնելու ուղղութեամբ, եւ դիմում էր Իրանի պետութեանը՝ դիւանագիտական բոլոր հնարաւորութիւնները ի գործ դնել տարածաղրջանի խաղղաութիւնը վերականգնելու համար: Բողոքի մասնակիցները, գալով Ս.Ամենափրկիչ վանք, Ապրիլեան եղեռնի նահատակների յիշատակը յաւերժացնող յուշարձանի մօտ կատարեցին ծաղկեմատոյց եւ աղօթեցին նահատակների հոգիների խաղաղութեան համար:
Համահավաքը կայացաւ Սպահանի Հայոց թեմի Թեմական խորհուրդի նախաձեռնութեամբ եւ կազմակերպութեամբ «Ռուբէն »երիտասարդական միութեան:

Youth hold protest in defense of Syrian-Armenians in New Julfa
In defense of Syrian-Armenians and as a sign of protest against Turkey’s support to the attack on the Syrian city of Kessab, Iranian-Armenian youth held a protest in front of the office of Turkish Airlines in Isfahan at 11:00 on Apr. 13. The protest began with a speech by spiritual leader of Shahinshahr, Archimandrite Anania Gujanian and was followed by the reading of the demonstrators’ resolution in which they condemned the attack on Kessab, demanded that the UN and human rights defense organizations prevent Turkey’s support to such a crime and addressed the Iranian government with the request to use all diplomatic channels to reestablish peace in the region. The protesters visited Holy Savior Monastery, laid flowers near the Armenian Genocide Memorial and prayed for the souls of the martyrs to rest in peace.
The meeting was held at the initiative of the Diocesan Council of the Armenian Diocese of Isfahan and was organized by the “Ruben” Youth Union.