Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը ողջունում է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի որդեգրած բանաձևը
Ապրիլի 12-ին տեղի ունեցավ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Միջեկեղեցական խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում մասնավոր անդրադարձ կատարվեց ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 410 բանաձևի ընդունման փաստին:
Այս առիթով Միջեկեղեցական խորհուրդը նամակ ուղղեց ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսին` հանուն Հայ Եկեղեցու և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գնահատանք փոխանցելով նրան և հանձնաժողովի անդամներին:
Նամակում մասնավորապես կարևորվում է Հայոց եղեռնի 100-րդ տարելիցի սեմին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված նման բանաձևի որդեգրումը և ընդգծվում, որ այն խթան կլինի աշխարհում խաղաղության հաստատման, մարդկության դեմ գործված ոճրագործությունների կանխարգելման եւ դատապարտման գործում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական ծառայությունից:

Первопрестольный Святой Эчмиадзин приветствует резолюцию, принятую комиссией по внешним отношениям Сената США
В ходе очередного заседания Межцерковного совета Первопрестольного Святого Эчмиадзина, состоявшегося 12 апреля, в частности, был затронут факт принятия комиссией по внешним отношениям Сената США резолюции №410, признающей Геноцид армян.
В этой связи Межцерковный совет направил письмо председателю комиссии по внешним отношениям Сената США Роберту Менендесу, в котором выражается оценка Армянской церкви и Его Святейшества, Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II его и членов комиссии.
В письме, в частности, подчеркивается важность принятия в канун 100-летия Геноцида армян подобной резолюции, направленной на признание Геноцида армян и отмечается, что она послужит стимулом в деле утверждения во всем мире мира, предотвращения и осуждения преступлений против человечества. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из информационной службы Первопрестола.