Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը ողջունում է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի որդեգրած բանաձևը
Ապրիլի 12-ին տեղի ունեցավ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Միջեկեղեցական խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում մասնավոր անդրադարձ կատարվեց ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 410 բանաձևի ընդունման փաստին:
Այս առիթով Միջեկեղեցական խորհուրդը նամակ ուղղեց ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսին` հանուն Հայ Եկեղեցու և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գնահատանք փոխանցելով նրան և հանձնաժողովի անդամներին:
Նամակում մասնավորապես կարևորվում է Հայոց եղեռնի 100-րդ տարելիցի սեմին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված նման բանաձևի որդեգրումը և ընդգծվում, որ այն խթան կլինի աշխարհում խաղաղության հաստատման, մարդկության դեմ գործված ոճրագործությունների կանխարգելման եւ դատապարտման գործում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական ծառայությունից:

Mother See of Holy Etchmiadzin commends the passing of the Armenian Genocide Resolution by the U.S. Senate Foreign Relations Committee
On Apr. 12, the Inter-Church Council of the Mother See of Holy Etchmiadzin held a subsequent session during which it particularly touched upon the passing of Armenian Genocide Resolution N 410 by the U.S. Senate Foreign Relations Committee.
On this occasion, the Inter-Church Council addressed a letter to Chairman of the U.S. Senate Foreign Relations Committee Robert Menendez in which it expressed the appreciation to him and the Committee members on behalf of the Armenian Church and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
In the letter the Council particularly attaches importance to the passing of such a Resolution ahead of the Centennial of the Armenian Genocide and underlines the fact that this will serve as an impetus for the establishment of world peace, as well as for the prevention and condemnation of crimes against humanity, reports the Mother See information service to “Hayern Aysor”.