ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի դիմումը ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի առթիվ
Սիրելի հայրենակիցներ, Հայաստանում և Սփյուռքում մեծ ոգևորությամբ տեղեկացան ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող 410 բանաձևի ընդունման մասին: Մենք ողջունում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ այս բանաձի ընդունումը, որը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ:
Այս քայլով Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և բանաձևին կողմ քվեարկած սենատորները հաստատեցին համամարդկային արժեքներին հավատարիմ մնալու և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները կանխարգելելու իրենց պատրաստակամությունը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացում նման բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է, որն իրականացել է ԱՄՆ-ի հայկական սփյուռքի, հայակական համագումարի, Ամերիկայում և աշխարհի տարբեր երկրներում գործող Հայ դատի գրասենյակների և համահայկական այլ կառույցների նպատակային և անխոնջ ջանքերի շնորհիվ:
Մաղթում եմ ձեզ ուժ և կորով Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչմանը, դատապարտմանը և հետևանքների վերացմանն ուղղված ձեր ջանքերում:

RA Acting Minister of Diaspora Hranush Hakobyan’s message on the occasion of the passing of the Armenian Genocide Resolution by the U.S. Senate Foreign Relations Committee
Armenians in Armenia and the Diaspora were very excited to receive the news about the passing of Armenian Genocide Resolution N 410 by the U.S. Senate Foreign Relations Committee. We commend the passing of this Resolution ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, which goes to show once again that the crimes against humanity have no expiration date.
With the passing of this Resolution, Chairman of the Senate’s Foreign Relations Committee Robert Menendez and the Senators that voted for the Resolution affirmed their willingness to stay true to universal values and prevent crimes against humanity.
The passing of such a Resolution for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide is an important step that was taken through the unwavering and goal-oriented efforts made by the Armenian American community, the Armenian Assembly of America, the Armenian National Committee Offices in the United States and other countries and other pan-Armenian organizations.
I wish you force and vigor in your efforts for international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences.