«Դերսիմում ապրում են մարդիկ, ովքեր իրենց երազներում ապրեցնում են Երևանը…». Միհրան Փրկիչ
Միհրան Փրկիչ… Դերսիմում ծնված մարդու անուն-ազգանունը հայկական ինքնության առաջին «վկայությունն» է, երբ մկրտվեց ու որոշեց վերագտնել ինքն իրեն:
Միհրանը՝ իր հայ վարպետի, իսկ Փրկիչը իրենց գյուղի անունն է: Հետագայում է պարզել միայն, թե ինչ է նշանակում: Ասում է` ուրեմն պատահական չէր…
Պատահական չէ նաև նրա այցը Հայաստան. «4 տարի առաջ սկսեցինք մի աշխատանք, որը շարունակելու համար Երևանում եմ: Այստեղ եմ նաև, որպեսզի հայերեն սովորեմ:
Հանդիպեցի նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ: Պատմեցի դերսիմահայության խնդիրներից, խոսեցի մեր ծրագրերի մասին: Նախարարն առաջարկեց մասնակցել նախարարության կողմից կազմակերպվող առաջիկա ծրագրերին»,-պատմում է Միհրան Փրկիչը:
Հայաստան այցի նպատակը նաև Դերսիմի և Երևանի միջև հարաբերություններ հաստատելն է.
«Ցանկանում ենք մի գրասենյակ հիմնել, որպեսզի դերսիմցի երիտասարդները կարողանան Հայաստան այցելել, ծանոթանան  պատմամշակութային վայրերին: Եթե հարմար լինի, ապա այստեղ նրանց համար նաև հայոց լեզվի դասընթացներ կկազմակերպենք կամ այստեղից դասախոս կտանենք և դասընթացները Դերսիմում կանցկացնենք:
Ցանկացողներ շատ կան: Դերսիմում ապրում են մարդիկ, ովքեր իրենց երազներում ապրեցնում են Երևանը,- առաջիկա ծրագրերի մասին է պատմում Միհրան Փրկիչն ու շարունակում արդեն իր պատմությունը:- Դեռ փոքր տարիքից գիտեի, որ մենք հայ ենք, սակայն բացահայտ չէինք խոսում այդ մասին և չէինք ապրում որպես հայեր:
Բայց այդ ամենը երկար ժամանակ թաքցնել հնարավոր չի լինում: Ապրում էինք «թաքնվելով» ու «թաքցնելով», սակայն երբ Հայոց ցեղասպանության գիտակցությունն արթնացավ, և հատկապես Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո մտածեցինք, որ մեր արմատներին վերադառնալն արդեն անխուսափելի է: Քաջությամբ դա ի հայտ բերեցինք և այդպես էլ պիտի շարունակենք»:
Արդեն 5-րդ անգամ է Հայաստանում: Իսկ առաջին այցելությունը չի մոռանա երբեք. «Առաջին անգամ երբ եկա, տարիներ ի վեր ճնշված զգացմունքներս ի հայտ եկան. ամեն մի հայի, ում տեսնում էի, ինձանից մեկն էի ընդունում: Երբ առաջին անգամ տեսա Երևանի հրաշալի շենքները, կառույցները, գեղեցիկ փողոցները, շատ էի ազդվել: Հիմա այդ ամենն ինձ շատ հարազատ է ու շատ սիրելի:
Ու ամեն անգամ երբ Հայաստան անունն եմ լսում, հիշում եմ նախևառաջ Ցեղասպանությունը: Հիշում եմ Ցեղասպանության հետևանքով աշխարհի չորս կողմերում սփռված մարդկանց, ովքեր մի երկիր ունեն, և ապահովություն, հանգստություն կարող են զգալ միմիայն այդ երկրում: Այդ պատճառով շատ եմ սիրում Հայաստանը: Հայաստանի գոյությունը մեզ թևեր է տալիս, ու այսօր արդեն ոչ մի խնդրի մասին այլևս չենք մտածում: Եթե անգամ որևէ խնդիր առաջանա, չպետք է կարևորություն տալ: Արդեն հրամայական է դարձել, որ մենք պետք է վերադառնանք մեր ինքնությանը: Ինձ այլևս ոչինչ չի հետաքրքրում: Ինչ էլ որ լինի, ես պետք է անեմ այն, ինչ ուզում եմ»:
Իսկ ի՞նչ ենք ուզում, ո՞րն է անելիքը… Թերև այս հարցի շուրջ համակարծիք են Երևանում, Դերսիմում, Ամերիկայում և այլուր ապրող, հայերեն խոսող և հայերեն չիմացող մարդիկ. «Գիտեք, Արևմտյան Հայաստանի կարոտը բոլորն են զգում: Թեև այսօր մարդիկ այստեղ են ապրում, բայց իրենց պապերի ծնված հողերի վրա է իրենց միտքը: Սա մի բաց վերք է մեզ համար: Քանի դեռ այս խնդիրը մարդկային ձևով չի լուծվել, Ցեղասպանություն իրագործողները քանի դեռ մեզանից ներողություն չեն խնդրել, մենք մեր պայքարը շարունակելու ենք: Ես հավատում եմ, որ այս կերպ մտածող հարյուրավոր, հազարավոր հայեր դեռ կան Թուրքիայում, և մենք այդ խնդիրը լուծելու ենք:
Արևմտյան Հայաստանում մարդուն իր արմատներին կապողը հողն է: Անգամ եթե մենք ինչ-որ պակասություն զգանք, մենք մեր հողերի վրա ենք, հողի կարոտը չենք զգում: Սակայն այստեղ ամեն մարդ հողի կարոտ է քաշում: Քանի դեռ «այստեղը» և «այնտեղը» չենք միացրել, փոխադարձաբար այս ցավով պետք է ապրենք»:

«В Дерсиме живут люди, которые в своих снах видят Ереван…» Мигран Пркич
Мигран Пркич… �?мя-фамилия человека, родившегося в Дерсиме – первое «свидетельство» армянской идентичности, когда крестился и решил вновь обрести себя.
Мигран – имя его армянского мастера, а Пркич – название их села. Потом только выяснил, что означает. Говорит: значит, не случайность…
Не случаен и его визит в Армению: «4 года назад начали одно дело, для продолжения которого я в Ереване. Здесь нахожусь также, чтобы выучить армянский язык.
Встретился также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Рассказал о проблемах дерсимских армян, поговорил о наших программах. Министр предложила участвовать в предстоящих программах, организуемых Министерством», – рассказывает Мигран Пркич.
Цель визита в Армению также – наладить отношения между Дерсимом и Ереваном:
«Хотим основать офис, чтобы дерсимская молодежь могла посещать Армению, знакомиться с историко-культурными местами. Если будет удобно, организуем здесь для них также курсы армянского языка или отсюда пригласим преподавателя и проведем курсы в Дерсиме.
Желающих много. В Дерсиме живут люди, которые в своих снах видят Ереван, – рассказывает Мигран Пркич, затем продолжает свою историю. – Еще с малых лет знал, что мы армяне, однако открыто не говорили об этом и не жили как армяне.
Но долгое время все это скрывать невозможно. Жили «скрываясь» и «скрывая», однако когда пробудилось осознание Геноцида армян, и особенно после убийства Гранта Динка подумали, что возвращение к нашим корням уже неизбежно. Набравшись смелости, выявили это, и так и должны продолжать».
В Армении он уже в пятый раз. А первое посещение не забудет никогда: «Когда приехал в первый раз, проявились эмоции, подавляемые долгие годы – каждого встречного армянина воспринимал как себе подобного. Когда впервые увидел прекрасные здания, сооружения, красивые улицы Еревана – очень разволновался. Ныне все это очень близко и дорого мне.
�? каждый раз, когда слышу слово «Армения», прежде всего на память приходит Геноцид. Вспоминаю людей, разбросанных по всему миру, которые имеют страну и безопасность, и спокойно могут себя чувствовать только в этой стране. Поэтому очень люблю Армению. Существование Армении окрыляет нас, и сегодня уже не думаем ни о каких проблемах. Если даже возникает какая-либо проблема, ей не следует придавать важности. Наше возвращение к идентичности стало уже насущным требованием. Меня уже ничто не интересует. Что бы ни случилось, я должен сделать то, что хочу».
Чего же мы хотим, что надо делать?.. Пожалуй, по этому вопросу едины в мнении люди, живущие в Ереване, Дерсиме, Америке и повсюду, говорящие на армянском и не владеющие языком: «Знаете, ностальгию по Западной Армении испытывают все. �? хотя сегодня  люди живут здесь, но мысль их устремлена к землям их дедов. Это незаживающая рана для нас. �? покуда эта проблема не решена по-человечески, покуда те, кто осуществил Геноцид, не попросили у нас прощения – мы будем продолжать нашу борьбу.  Я верю, что сотни, тысячи армян, проживающих в Турции, думают точно так же, и мы решим эту проблему.
В Западной Армении именно земля привязывает человека к его корням. Даже если мы испытываем в чем-то нужду – мы на своей земле, тоски по земле не ощущаем.  Здесь же каждый человек тоскует по земле. �? покуда «здесь» и «там» не воссоединены, мы взаимно должны жить этой болью».