ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ տեսակոնֆերանս Բելառուսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Ապրիլի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ տեսակոնֆերանս Բելառուսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով տեսակոնֆերանսի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից 2014թ. իրականացվող համահայկական ծրագրերը և կոչ արեց առավել ակտիվացնել համայնքի մասնակցությունը և ներգրավվածությունը դրանցում:
Շնորհակալություն հայտնելով տեսակոնֆերանսին ներկա Բելառուսի Հանրապետության կրոնների և ազգությունների հարցերով լիազորի տեղակալ Վլադիմիր Լամեկոյին հայ համայնքի հանդեպ պետական բարձր հոգածության համար՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը նշեց, որ Բելառուսի Հանրապետությունում այսօր ապրում է շուրջ 30 հազար հայ և միայն պետական մակարդակով ազգային փոքրամասնություններին ընձեռած կրոնական, ազգային ու մշակութային ազատությունների պայմաններում է հնարավոր պահպանել համայնքի ազգային ոգին:
Պարոն Լամեկոն իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը և Բելառուսի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեսակոնֆերանսին մասնակցելու հրավերի համար, նշեց, որ ցանկացած ազգի գոյության գրավականը լեզվի պահպանումն է, իսկ Բելառուսում խորապես հարգում են հայերին և հայ համայնքը: Վ.Լամեկոն հավաստիացրեց, որ հայերը Բելառուսում օրինակելի քաղաքացիներ են և իրենց ակտիվ մասնակցությունն են բերում երկրի հասարակական, մշակութային, տնտեսական կյանքի, ինչպես նաև այլ ոլորտներում:
Այնուհետև Մինսկի քաղաքային «Հայաստան» հայկական մշակութային-լուսավորչական ընկերության նախագահ Գեորգի Եղիազարյանը ներկայացրեց Բելառուսի հայկական համայնքի հիմնախնդիրները, ինչպես նաև խոսեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող 2014թ. ծրագրերին Բելառուսի հայկական համայնքի մասնակցության մասին:
Նշվեց, որ նախարարության բոլոր ծրագրերը մեծ արձագանք են գտնում համայնքում և հատկապես «Արի տուն» և «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերին մասնակցած և Բելառուս վերադարձած երիտասարդներն ու մասնագետներն իրենց մերձավորների և ընկերական շրջանակներում խրախուսում և առաջարկում են անպայման մասնակցել այդ ծրագրերին:
Մինսկի «Էրեբունի» պարային համույթի ղեկավար Ռուզաննա Ավանեսյանը հավելեց, որ Բելառուսում գործող բոլոր հայկական կայքերում ակտիվ ծանուցվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերի մեկնարկի և ընթացքի մասին: Տիկին Ավանեսյանը հավաստիացրեց, որ «Իմ Հայաստան», «Արի տուն» և «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերին մասնակից բազմաթիվ երիտասարդներ ուղղակի ցանկություն ունեն գալ և հաստատվել Հայաստանում:
Տեսակոնֆերանսին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց այս տարի Բելառուսի համայնքից հատկապես «Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների դասընթացին, նաև սեպտեմբերին կայանալիք Լրագրողների համահայկական համաժողովին մասնակցելու, «Հայկական Սփյուռք 2014» տարեգրքի համար անհրաժեշտ նյութեր և հաշվետվություններ ուղարկելու գործընթացը ավելի ակտիվացնելու վերաբերյալ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալը նշեց, որ կշարունակվի դասագրքերի, գեղարվեստական գրականության եւ հայկական հեքիաթների գրքերի առաքումը համայնք: Պարոն Սրապիոնյանը համայքնի ներկայացուցիչներին կոչ արեց պահպանել և զարգացնել Հայաստանի հետ ինչպես ուղղահայաց, այնպես էլ այլ երկրների հայ համայնքների հետ հորիզոնական հարաբերությունները, ինչին միտված են և մեծապես կօգնեն ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ամենօրյա թողարկումներում տեղ գտած հրապարակումները:

В Министерстве Диаспоры РА состоялась видеоконференция с участием представителей армянской общины Беларуси
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/04/logo-glxavor.jpg)
В Министерстве Диаспоры РА 3 апреля состоялась видеоконференция с участием представителей армянской общины Беларуси.
Приветствовав участников видеоконференции, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян представил общеармянские программы, намеченные Министерством Диаспоры РА к осуществлению в 2014 году, призвав еще более активизировать вовлеченность и участие общины в них.
Выразив благодарность присутствующему на видеоконференции заместителю уполномоченного Республики Беларусь по вопросам религий и национальностей Владимиру Ламеко за высокую государственную заботу об армянской общине, заместитель министра Диаспоры РА отметил, что в Республике Беларусь сегодня проживают около 30 тысяч армян, и только в условиях религиозных, национальных и культурных свобод, предоставленных на государственном уровне, возможно сохранить национальный дух общины.
Господин Ламеко, в свою очередь выразив благодарность Министерству Диаспоры РА и представителям армянской общины Беларуси за приглашение участвовать в видеоконференции, отметил, что залогом существования любой нации является сохранение языка, а в Беларуси глубоко уважают армян и армянскую общину. Он заверил, что армяне в Беларуси являются образцовыми гражданами и активно участвуют в общественной, культурной, экономической жизни страны, равно как и в других сферах.
Затем председатель Минского городского армянского культурно-просветительного общества «Айастан» Геворг Егиазарян представил проблемы армянской общины Беларуси, а также говорил об участии армянской общины Беларуси в программах, осуществляемых Министерством ДЖиаспоры РА в 2014 году.
Было отмечено, что все программы Министерства находят большой отклик в общине, молодежь и специалисты, участвовавшие в программах «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», по возвращении в Беларусь в кругу близких и друзей высоко отзываются и рекомендуют непременно участвовать в этих программах.
Руководитель Минского танцевального ансамбля «Эребуни» Рузанна Аванесян добавила, что во всех функционирующих в Беларуси армянских сайтах активно освещаются старт и ход программ Министерства Диаспоры РА. Госпожа Аванесян заверила, что многие молодые люди, участвовавшие в программах «Моя Армения», «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк» желают приехать и обосноваться в Армении.
На видеоконференции была достигнута договоренность относительно еще большей активизации участия армянской общины Беларуси особенно в курсах журналистов «Летней школы «Спюрк» и предстоящем в сентябре Общеармянском форуме журналистов, отправке необходимых материалов и отчетов для ежегодника «Армянская Диаспора-2014».
Заместитель министра Диаспоры РА отметил, что продолжится отправка в общину учебников, художественной литературы и армянских сказок. Господин Срапионян призвал представителей общины сохранять и развивать как вертикальные отношения с Арменией, так и горизонтальные – с армянскими общинами других стран, на что направлены и в большой степени помогут ежедневные публикации электронной газеты Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня».