ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելել է Մոնրեալի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ առաջնորդանիստ եկեղեցի
Մայիսի 3-ին  ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատանքային այցով մեկնել էր Մոնրեալ, որտեղ մասնակցել է Մոնրեալի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ  առաջնորդանիստ եկեղեցում մատուցված պատարագին: Այցելության ընթացքում նախարարին ուղեկցում էր Կանադայում  Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արմեն Եգանյանը:
Պատարագի ավարտից հետո Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել Կանադայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանի, Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ առաջնորդանիստ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տեր Վազգեն քահանա Բոյաջյանի և Ծխական խորհրդի հետ:
Նախարարի այցի առիթով Ծխական խորհրդի կողմից  ընդունելություն է կազմակերպվել: Հանդիպման ընթացքում Սրբազան Հայրը կարևորել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեությունը՝ անդրադարձ կատարելով իրականացվող ծրագրերին:
Հանդիպման ավարտից հետո ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկաների հետ մասնակցել է «Հանուն մարդկության» քայլարշավին, որի ընթացքում համախմբվել էր ավելի քան 10.000 մարդ:
Քայլարշավի մասնակիցները 100 րոպե քայլել են Մոնրեալում՝ հիշատակելու համար Հայոց ցեղասպանությունը և, առհասարակ, մարդկության դեմ իրագործվող ոճրագործությունները:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян посетила Кафедральную церковь Св. Григор Лусаворич Монреаля
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 мая с рабочим визитом отбыла в Монреаль, где приняла участие в Литургии, отслуженной в Кафедральной церкви Св. Григор Лусаворич. В ходе визита министра сопровождал посол Республики Армения в Канаде Армен Еганян.
По завершении Литургии министр Диаспоры Грануш Акопян встретилась с предстоятелем армянской епархии Канады епископом Абгаром Овакимяном, духовным пастырем Кафедральной церкви Св. Григор Лусаворич иереем Вазгеном Бояджяном и приходских советом.
По случаю визита министра приходским советом был организован прием. В ходе встречи Святейший Отец отметил важность деятельности Министерства Диаспоры РА, коснувшись осуществляемых программ.
По завершении приема министр Диаспоры РА вместе с присутствующими участвовала в шествии «Во имя человечества», на котором собралось свыше 10 тысяч человек.
Участники шествия 100 минут шагали по Монреалю, поминая Геноцид армян и вообще преступления, совершаемые против человечества.