Հայաստանն անում է հնարավոր ամեն բան՝ քեսաբահայությանն օգնելու համար. Էդվարդ Նալբանդյան
«Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հանրապետության Նախագահի հայտարարությունը մեր խորը մտահոգության վկայությունն է։ Նախագահը տվել է հանձնարարականներ, և մենք անում ենք հնարավորինը, որպեսզի անհրաժեշտ օժանդակություն, օգնություն ցուցաբերենք քեսաբահայությանը։ Նյու-Յորքում և Ժնևում՝ ՄԱԿ-ի կառույցներում, այլ միջազգային կազմակերպություններում մեր ներկայացուցչությունների կողմից համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվում։ Մեր մտահոգությունները բարձրացվել են նաև երկկողմ մակարդակով, մոտ երեսուն երկրների հետ երկկողմ շփումներում։
Մեր դեսպանությունը Դամասկոսում ունի հանձնարարականներ և համապատասխան աշխատանք է տանում»,- այս մասին մարտի 26-ին Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ տեղեկացրել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանի այն հարցին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում քեսաբահայությանն օգնելու ուղղությամբ:։
«Մինչև վերջին իրադարձությունները Քեսաբի բնակչության շուրջ 70-ը տոկոսը հայեր էին։ Այսօր մոտ 700 ընտանիք ապաստանել է Լաթաքիայում: Նրանք, ովքեր չունեն ազգականներ, բարեկամներ, հարազատներ տեղավորվել են Լաթաքիայի հայկական եկեղեցում,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը: – Այսօր հայկական եկեղեցու բակում հանդիպում է կազմակերպվել Ազգային ժողովի պատվիրակության հետ։ Դուք գիտեք, որ ԱԺ պատվիրակությունը մեկնել է Սիրիա։ Այսօր նրանք ժամանել են Լաթաքիա, և հիմա ընթանում է հանդիպումը։ Կարծեմ, մի երկու ժամից պետք է վերադառնան Դամասկոս, որտեղ վաղը պատվիրակությունը նախատեսել է այլ հանդիպումներ։ Պատգամավորներին ուղեկցում է Սիրիայում Հայաստանի դեսպանը։
Մեր պատգամավորները, երբ վերադառնան Հայաստան, կներկայացնեն այն ինչ լսել, տեսել են քեսաբահայերի հետ հանդիպումների ընթացքում։ Մենք շարունակելու ենք օգտագործել ոչ միայն դիվանագիտական խողովակները, նաև այլ հնարավորություններ՝ հեշտացնելու, լուծելու խնդիրները, որոնք ծառացել են քեսաբահայության առջև»։

Армении делает все возможное, чтобы облегчить положение армян Кесаба: Эдвард Налбандян
«Заявление Президента Армении касательно событий в армянонаселенном районе Кесаб в Сирии – свидетельство нашей глубочайшей обеспокоенности. Президент дал четкие поручения, и мы делаем все возможное для того, чтобы оказать необходимую помощь, содействие армянам Кесаба. Нашими представительствами в Нью-Йоркской и Женевской структурах ООН, других международных организациях предпринимаются соответствующие шаги. Наша обеспокоенность озвучена также на двустороннем уровне в двустороннем общении с почти тремя десятками стран.
Наше посольство в Дамаске имеет поручения и ведет соответствующую работу». Об этом 26 марта во воремя вопросов и ответов с правительством проинформировал министр иностранных дел Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос депутата Карена Авагяна о том, какие шаги предпринимаются для помощи армянству Кесаба.
«До последних событий около 70% населения Кесаба составляли армяне. В настоящее время в Латакии обосновались порядка 700 семей. Те, у кого нет родственников, родных, близких разместились в местной армянской церкви, – сказал министр �?Д РА. – Сегодня во дворе армянской церкви с ними в Латакии встретились депутаты НС РА. Вы знаете, что делегация НС РА отбыла в Сирию. Сегодня они прибыли в Латакию и сейчас проходит встреча. Думаю, часа через два они возвратятся в Дамаск, где завтра делегацией предусмотрены другие встречи. Депутатов сопровождает посол Армении в Сирии.
По возвращении в Армению наши депутаты представят то, что видели и слышали во время встреч с армянами Кесаба. Мы продолжим использовать не только дипломатические каналы, но и возможности облегчить, решить проблемы, вставшие перед армянством Кесаба».