Հոլանտացի Յայտնի Գործիչներ Կոչ Կ՛ուղղեն Աշխարհին` Ճանչնալու Հայոց Ցեղասպանութիւնը
ՀՅԴ Հոլանտայի Հայ դատի յանձնախումբը Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կը նախապատրաստէ շարք մը խորհրդանշական ձեռնարկներ:
ՀՅԴ Հոլանտայի Հայ դատի յանձնախումբի ղեկավար Մասիս Աբրահամեան յայտնեց, որ իրենք իրենց կողմէ իրականացուելիք աշխատանքները համապատասխանեցուցած են Եւրոպայի մէջ գործող Հայ դատի միւս յանձնախումբերուն հետ: «Փոխանակած ենք առաջարկներ եւ կան շարք մը գործողութիւններ, որոնք միասին պէտք է ընենք»,- ըսաւ Մասիս Աբրահամեան:
Ըստ Աբրահամեանի՝ Հոլանտայի մէջ իրենք կը պատրաստուին հրապարակելու տեսահոլովակ մը, ուր յայտնի հոլանտացիները կոչ կ՛ուղղեն աշխարհին, որ իրենց ջանքերը ներդնեն Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման գործին մէջ: «Հոլանտան սկզբունքօրէն ճանչցած է Հայոց ցեղասպանութիւնը: Միւս մեր նախաձեռնութիւնը այն է, որ 100-րդ տարելիցի 24 ապրիլի ցոյցին ինչքան կարելի է շատ մարդ մասնակցի, շատ քաղաքական ու հասարակական գործիչներ ներկայ ըլլան», ըսաւ Մասիս Աբրահամեան` տեղեկացնելով, որ իրենք ներկայիս կը բանակցին Հոլանտայի մէջ գտնուող բոլոր եկեղեցիներուն հետ, որ 24 ապրիլին որեւէ խորհրդանշական ժամու բոլոր եկեղեցիներուն զանգերը հնչեն ամբողջ երկրին մէջ:
Հայ դատի յանձնախումբի ղեկավարը նաեւ աւելցուց, որ որքան ալ 100-ամեայ տարելիցը իբրեւ տարեթիւ նշելը լաւ գործ եւ լաւ առիթ է աշխարհին Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալ տալու համար, բայց ատիկա չի նշանակեր, որ միւս տարիներուն պէտք չէ լաւ պատրաստուիլ: «Ինչքան շատ աշխատանք տանինք, այնքան լաւ: 100-րդ տարելիցը լայնածաւալ ձեռնարկներով նշելը չի նշանակեր, որ 101-րդ, 102-րդ տարելիցները նուազ կարեւոր տարեթիւեր են մեզի համար: Մենք պէտք է մեծ ջանքեր գործադրենք, մինչեւ որ հասնինք մեր նպատակներուն», ընդգծեց Մասիս Աբրահամեան:
Աբրահամեան նաեւ նշեց, որ հոլանտացի յայտնի գործիչներ կոչ ուղղած են աշխարհին` ճանչնալու Հայոց ցեղասպանութիւն

Dutch celebrities call on international community to recognize the Armenian Genocide
The ARF-D Armenian National Committee of Holland is organizing several events ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Chairman of the ARF-D Armenian National Committee of Holland Massis Abrahamian informed that the Committee’s events are agreed with the events that are being organized by other Armenian National Committees across Europe. “We have made our proposals, and there are some joint events,” said Massis Abrahamian.
According to Abrahamian, the Armenian National Committee of Holland is preparing to release a video in which Dutch celebrities call on everyone to put in efforts for recognition of the Armenian Genocide. “Holland has recognized the Armenian Genocide by principle. Our other initiative is to have many people and many public and political figures participate in the April 24th protest in 2015,” said Massis Abrahamian, adding that the Committee is currently holding talks with all churches of Holland to have the bells of all churches ring nationwide at any symbolic hour on April 24th.
The Chairman of the Armenian National Committee added that even though the 100th anniversary serves as a good opportunity to have the Armenian Genocide be recognized, it doesn’t mean that Armenians shouldn’t be prepared for the years to come. “The harder we work the better. Holding large-scale commemoration events dedicated to the 100th anniversary doesn’t mean that we shouldn’t hold large-scale events dedicated to the 101st or 102nd anniversaries. We have to put in our efforts so that we can achieve our goals,” said Massis Abrahamian.
Abrahamian also mentioned that Dutch celebrities have called on everyone around the world to recognize the Armenian Genocide.