Հոլանտացի Յայտնի Գործիչներ Կոչ Կ՛ուղղեն Աշխարհին` Ճանչնալու Հայոց Ցեղասպանութիւնը
ՀՅԴ Հոլանտայի Հայ դատի յանձնախումբը Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կը նախապատրաստէ շարք մը խորհրդանշական ձեռնարկներ:
ՀՅԴ Հոլանտայի Հայ դատի յանձնախումբի ղեկավար Մասիս Աբրահամեան յայտնեց, որ իրենք իրենց կողմէ իրականացուելիք աշխատանքները համապատասխանեցուցած են Եւրոպայի մէջ գործող Հայ դատի միւս յանձնախումբերուն հետ: «Փոխանակած ենք առաջարկներ եւ կան շարք մը գործողութիւններ, որոնք միասին պէտք է ընենք»,- ըսաւ Մասիս Աբրահամեան:
Ըստ Աբրահամեանի՝ Հոլանտայի մէջ իրենք կը պատրաստուին հրապարակելու տեսահոլովակ մը, ուր յայտնի հոլանտացիները կոչ կ՛ուղղեն աշխարհին, որ իրենց ջանքերը ներդնեն Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման գործին մէջ: «Հոլանտան սկզբունքօրէն ճանչցած է Հայոց ցեղասպանութիւնը: Միւս մեր նախաձեռնութիւնը այն է, որ 100-րդ տարելիցի 24 ապրիլի ցոյցին ինչքան կարելի է շատ մարդ մասնակցի, շատ քաղաքական ու հասարակական գործիչներ ներկայ ըլլան», ըսաւ Մասիս Աբրահամեան` տեղեկացնելով, որ իրենք ներկայիս կը բանակցին Հոլանտայի մէջ գտնուող բոլոր եկեղեցիներուն հետ, որ 24 ապրիլին որեւէ խորհրդանշական ժամու բոլոր եկեղեցիներուն զանգերը հնչեն ամբողջ երկրին մէջ:
Հայ դատի յանձնախումբի ղեկավարը նաեւ աւելցուց, որ որքան ալ 100-ամեայ տարելիցը իբրեւ տարեթիւ նշելը լաւ գործ եւ լաւ առիթ է աշխարհին Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչնալ տալու համար, բայց ատիկա չի նշանակեր, որ միւս տարիներուն պէտք չէ լաւ պատրաստուիլ: «Ինչքան շատ աշխատանք տանինք, այնքան լաւ: 100-րդ տարելիցը լայնածաւալ ձեռնարկներով նշելը չի նշանակեր, որ 101-րդ, 102-րդ տարելիցները նուազ կարեւոր տարեթիւեր են մեզի համար: Մենք պէտք է մեծ ջանքեր գործադրենք, մինչեւ որ հասնինք մեր նպատակներուն», ընդգծեց Մասիս Աբրահամեան:
Աբրահամեան նաեւ նշեց, որ հոլանտացի յայտնի գործիչներ կոչ ուղղած են աշխարհին` ճանչնալու Հայոց ցեղասպանութիւն

�?звестные голландские деятели обращаются к миру с призывом признать Геноцид армян
Руководитель комиссии Ай-Дат Голландии Масис Абрамян сообщил, что согласовали проводимую ими работу с другими комиссиями Ай-Дат, функционирующими в Европе. «Обменялись предложениями, и есть ряд действий, которые должны выполнять совместно», – сказал Масис Абрамян.
По его словам, в Голландии они собираются обнародовать видеоклип, в котором известные голландские деятели обращаются к миру с призывом приложить усилия к признанию  Геноцид армян. «Голландия в принципе признала Геноцид армян. Другая наша инициатива состоит в том, чтобы в демонстрации 24 апреля 100-й годовщины Геноцида армян участвовало как можно больше людей, присутствовали политические и общественные деятели», – сказал Масис Абрамян, сообщив,  что они ныне ведут переговоры со всеми функционирующими в Голландии церквями о том, чтобы в определенный час 24 апреля по всей стране звучали церковные колокола.
Руководитель комиссии Ай-Дат добавил также, что каким бы подходящим ни был повод 100-летней годовщины Геноцида армян для того, чтобы мир больше узнал о Геноциде армян и признал это преступление – это не означает, что в последующие годы нет необходимости хорошо готовиться. «Чем лучше мы будем работать – тем лучше. Отмечать 100-летнюю годовщину Геноцида армян широкомасштабными   мероприятиями не означает, что 101-я, 102-я годовщины менее важные даты для нас. Мы должны приложить большие усилия, чтобы достичь поставленных целей», – подчеркнул Масис Абрамян.
Он также отметил, что известные голландские деятели обратились к миру с призывом признать Геноцид армян.
Комиссия Ай-Дат, Голландия
Армяне Франции осуждают
Координационный совет армянских организаций Франции осуждает осуществленные на днях Турцией террористические действия в отношении армянства Кесаба и призывает власти Франции осудить террористические действия, осуществленные экстремистами в отношении мирного населения Кесаба.