Արցախի Հադրութ եւ Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքների միջեւ ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր
Lեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Հադրութ եւ Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքների միջեւ փետրվարի 21-ին ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր։ Ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Վիենի քաղաքապետարանում։
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե Հադրութ քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, Վիեն քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Ժակ Ռեմիլյեն։
Հռչակագիրը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի եւ իշխանությունների հետեւողական քայլերը՝ ուղղված ազատ եւ ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելուն ու զարգացնելուն, եւ անընդունելի է համարում Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը։ Այն նպատակ ունի զարգացնել երկու քաղաքների միջեւ բարեկամական կապերը եւ խրախուսել համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ մի շարք այլ բնագավառներում:
2013 թ․ բարեկամական կապեր են հաստատվել նաեւ ԼՂՀ Մարտունի եւ Ֆրանսիայի Լե-Պեն-Միրաբո քաղաքների միջեւ. տեղի են ունեցել փոխայցելություններ, քննարկվում են քաղաքների միջեւ համագործակցության զարգացման ուղիներն ու ձեւերը։

Между карабахским Гадрутом и французским Вьеном подписана Декларация о дружбе
Между городами Гадрут (Нагорно-Карабахская Республика) и Вьен (Франция) подписана Декларация о дружбе. Торжественная церемония подписания состоялась в мэрии Вьена.
Как сообщает пресс-служба М�?Д НКР, от имени Гадрута Декларация была подписана министром культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, находящейся во Франции с рабочим визитом, а от имени Вьена – мэром Жаком Ремилье.
В Декларации приветствуются последовательные шаги народа и руководства Нагорного Карабаха, направленные на создание и развитие свободного и демократического общества, а также отмечается неприемлемость изоляции народа Арцаха.
Целью Декларации является развитие дружественных отношений между двумя городами, а также поощрение сотрудничества в различных сферах, в частности в образовательной, культурной и спортивной.
В 2013 г. дружественные отношения были установлены также между арцахским городом Мартуни и французским Ле-Пен-Мирабо: состоялись взаимные визиты, обсуждаются направления и формы развития сотрудничества между городами.