Հայ Եկեղեցին դեմ է Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի հայցով ՄԻԵԴ վճռին
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր մտահոգությունն է արտահայտել 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ)` Դողու Փերինչեքի գործով ընդդեմ Շվեյցարիայի կայացրած անընդունելի վճռի առիթով:
Այս առնչությամբ Նորին Սրբությունը նամակ է հղել Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Դիդիեր Բուրխալտերին` հանուն Հայ Եկեղեցու և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի ընդվզում հայտնելով ՄԻԵԴ վնասակար որոշման դեմ, որը սպառնալիք է ցեղասպանությունների պարագային արդարության վերականգնման և ազգերի միջև խաղաղության ու փոխադարձ հարգանքի հաստատման համար: Զորակցություն հայտնելով այս հարցում համընդհանուր ընդվզմանը` Վեհափառ Հայրապետը Շվեյցարիայի կառավարությանը` մասնավորապես Արդարադատության նախարարությանը, հորդորել է բողոքարկել այս որոշումը: Ամենայն Հայոց Հայրապետը կոչ է արել բարի կամքի տեր մարդկանց և պետություններին` այս առնչությամբ  իրենց կեցվածքն արտահայտելու  Ցեղասպանության մերժողականության դեմ` հանուն խտրականության ու անհանդուրժողականության վերացման և ընդդեմ մարդկության հանցագործությունների կանխման:
Այս կապակցությամբ Նորին Սրբությունը պաշտոնական գրություն է հղել Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Վեր. դոկտ. Օլավ Թվայթին` հորդորելով Խորհրդի անդամ Եկեղեցիներին իրենց ձայնը բարձրացնել ընդդեմ աղետաբեր այս վճռի` ի պաշտպանություն Շվեյցարիայի, ինչպես նաև Կաթոլիկ Եկեղեցու Շվեյցարիայի եպիսկոպոսների ժողովի նախագահ Մոնսինյոր Մարկուս Բյուխելին:

Армянская церковь против решения ЕСПЧ по иску Перинчек против Швейцарии
Его Святейшество Верзховный Патриарх и Католикос ВАсех армян Гарегин II высказал свою озабоченность по поводу неприемлемого решения, принятого 17 декабря 2013 года Европейским судом по правам человека (ЕСПЧ) по делу Догу Перинчека против Швейцарии.
В этой связи Егго Святейшество направил письмо президенту Швейцарской Конфедерации Дидье Буркхальтеру, от имени Армянской Церкви и разбросанного по всему миру армянского народа выразив возмущение решением ЕСПЧ, являющимся угрозой восстановлению справедливости в условиях геноцидов и утверждения мира и взаимного уважения между нациями. Выразив поддержку всеобщему протесту по этому вопросу, Верховный Патриарх обратился к правительству Швейцарии, в частности Министерству юстиции, с призывом опротестовать это решение. Верховный Патриарх Всех армян призвал всех людей, государства доброй воли выразить в этой связи свою позицию против отрицания Геноцида, во имя ликвидации дискриминации и непримиримости, во имя предотвращения преступлений против человечества.
В этой связи Его Святейшество направил также письма генеральному секретарю Всемирного Совета Церквей  доктору Олафу Фюксе Твейту и председателю Швейцарского епископского собрания Католической церкви Монсеньору Маркусу Бюхелю, в котором содержится призыв ко всем Церквям – членам ВСЦ возвысить свой голос против этого трагического решения, в защиту Швейцарии.