ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 22-րդ ամյակին նվիրված ընդունելություն ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատանը
Օրերս ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում տեղի է ունեցել հանդիսավոր ընդունելություն՝ նվիրված ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 22-ամյակին: Միջոցառմանը մասնակցել են ՌԴ Զինված ուժերի, պետական կառույցների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ՌԴ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, ռուսաստանյան հասարակական, գիտական ոլորտի անվանի գործիչներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը, ով իր ելույթում անդրադարձել է Հայոց բանակի կազմավորման պատմությանը՝ ոգեկոչելով հայրենիքի սահմանների պաշտպանության անմահ հերոսների հիշատակը: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը նշել է, որ հայոց բանակի կազմավորման օրն Անկախ Հայաստանի զինվորի խրոխտության, հայրենասիրության և միասնության ուժը խորհրդանշող համազգային տոնն է: «Հպարտությամբ պետք է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անցել է բանակաշինության մեծ ճանապարհ և այսօր ունի մարտունակ ու ժամանակի շնչով վերազինված բանակ, որը շարունակում է լինել մեր երկրի անվտանգ կյանքի երաշխավորը», – ընդգծել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը:
Դեսպան Եսայանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև ՀՀ և ՌԴ միջև ռազմական համագործակցության կարևորությանն ու առանցքային հարցերին:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել ՀՀ ՊՆ հուշամեդալների հանձնման հանդիսավոր արարողություն: Մոսկվայի թիվ 15 քաղաքային հիվանդանոցի նյարդավիրաբուժական բաժնի վարիչ Ս.Սարիբեկյանը պարգևատրվել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության՝ «Ռազմական համագործակցություն» մեդալով, իսկ ՌԴ Զինված ուժերի գնդապետ Ս.Պրիսյաժնին՝ ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 20-ամյակին նվիրված «Հոբելյանական» մեդալով: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Прием в посольстве РА в РФ, посвященный 22-летию формирования Вооруженных сил РА
На днях в посольстве РА в РФ состоялся торжественный прием, посвященный 22-летию формирования Вооруженных сил РА. В мероприятии приняли участие высокопоставленные чиновники вооруженных сил РФ, государственных структур, представители аккредитованных в РФ дипломатических миссий, известные общественные, научные деятели РФ.
С приветственной речью выступил посол РА в РФ Олег Есаян, коснувшийся, в частности, истории формирования Армянской армии, упомянув имена бессмертных героев-защитников границ Отечества. Он отметил, что день формирования Армянской армии – общенациональный праздник, символизирующий силу, стойкость, патриотизм и единство воинов Независимой Армении. «С гордостью следует отметить, что Республика Армения прошла большой путь армейского строительства, и сегодня обладает боеспособной, перевооруженной в духе времени армией, которая продолжает оставаться гарантом безопасной жизни нашей страны», – подчеркнул посол РА в РФ.
Посол Есаян коснулся в своей речи и важности и основополагающих вопросов военного сотрудничества между РА и РФ.
В рамках мероприятия состоялась торжественная церемония вручения памятных медалей МО РА. Заведующий нейрохирургическим отделением Московской городской больницы №15 С.Сарибекян был награжден медалью Министерства обороны РА «Военное сотрудничество», а полковник ВС РФ С.Присяжный – «Юбилейной» медалью, посвященной 20-летию формирования Вооруженных сил РА. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.