Գեղանկարիչ Ռաֆայել Մեգալը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով
Փետրվարի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց նկարիչ Ռաֆայել Մեգալին (Մելիքյան): Ներկայացնելով արվեստագետին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց, որ «Չնայած երիտասարդ տարիքին՝  Ռաֆայել Մեգալը հասցրել է նվաճել շատ աշխարհահռչակ ցուցասրահներ և իր ստեղծագործությամբ զարմացնել և ուրախացնել շատ արվեստաբանների: Նրա նկարները այս աշխարհը դարձնում են ավելի գունագեղ, բարի, լուսավոր»:
Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման գործում ներդրում ունենալու, ինչպես նաև գեղանկարչության   ոլորտում ստեղծագործական լուրջ ձեռքբերումների համար ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով պարգևատրեց գեղանկարիչ Ռաֆայել Մեգալին:
Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ Ռ. Մ եգալը մեծ ճանաչում ունի, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ է և աշխարհում ամենացուցադրվող ժամանակակից հայ նկարիչներից մեկը: Նա ցուցահանդեսներ է ունեցել ԱՄՆ-ում (Նյու Յորք), Ֆրանսիայում (Փարիզ), Մակեդոնիայում, Կանադայում և մի շարք այլ երկրների լավագույն ցուցասրահներում: Անհատական ցուցահանդես է ներկայացրել աշխարհի ժամանակակից արվեստի կենտրոն համարվող Լոնդոնում:
Ցուցահանդեսներից բացի, Ռ. Մեգալի աշխատանքները պարբերաբար հայտնվում են այնպիսի խոշոր աճուրդային կենտրոններում, ինչպիսին «Քրիսթիսն» է:
Ֆլորենցիայում նրա «Մարութա սարը» մասշտաբային, չափազանց ազդեցիկ ստեղծագործությունը արժանացել է արծաթե մեդալի: Օգտագործելով հայկական խորհրդանիշները՝ նա փորձել է կենդանիների միջոցով ներկայացնել չարի և բարու պատերազմը:
Գարնանը Ռ. Մեգալը կմեկնի Լոս Անջելես, որտեղ մարտի 11-ին կբացվի նրա ստեղծագործությունների անհատական ցուցահանդեսը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ Ռաֆայել Մեգալը խոստովանեց, որ իր համար մեծ պատիվ է կրել «Արշիլ Գորկի» մեդալը: «Այն նաև պարտավորեցնող է և ոգեշնչող»,- ասաց նա:

Живописец Рафаел Мегал награжден медалью Министерства Диаспоры РА «Аршил Горки»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 13 февраля приняла художника Рафаела Мегала (Меликяна). Представляя деятеля искусства, министр в частности отметила, что «Несмотря на молодой возраст, Рафаел Мегал успел завоевать многие галереи мира, своим творчеством поразить и порадовать многих искусствоведов. Его картины делают этот мир более красочным, добрым, светлым».
За распространение и пропаганду армянского искусства в Диаспоре, внесение своей творческой деятельностью вклада в развитие взаимодействия Армения-Диаспора, а также за серьезные творческие достижения в сфере живописи министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила живописца Рафаела Мегала медалью «Аршил Горки» Министерства Диаспоры Республики Армения.
Несмотря на молодой возраст, Р.Мегал пользуется большой известностью, награжден званием Заслуженного художника РА и является одним из самых «выставляемых» современных армянских художников. Его выставки проходили в лучших галереях США (Нью-Йорк), Франции (Париж), Македонии, Канады и ряда других стран. Свою персональную выставку он представил в считающемся центром современного искусства Лондоне.
Помимо выставок, работы Р.Мегала периодически появляются в таких крупных аукционных центрах, как «Кристис».
Его чрезвычайно эмоциональное масштабное произведение «Марута сар» («Гора Марута») во Флоренции удостоилось серебряной медали. �?спользуя армянскую символику, он попытался через образы животных представить войну добра со злом.
Весной Р.Мегал отправится в Лос-Анджелос, где 11 марта откроется персональная выставка его произведений.
Выразив благодарность за высокую награду, Рафаел Мегал признался, что для него высокая честь – носить медаль «Аршил Горки». «Она также обязывает и воодушевляет», – сказал он.