ՀՀ սփյուռքի նախարարը Հակոբ Ավետիքյանին պարգևատրեց «Հակոբ Մեղապարտ» մեդալով
Մարտի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց «Ազգ» թերթի 25-ամյակին նվիրված հանդիսությանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը: Նա ներկայացրեց պատվավոր հյուրերին և շեշտեց, որ բոլորին համախմբել է «Ազգ»-ի նկատմամբ բացառիկ վերաբերմունքը, սերը և հավատը: ««Ազգ»-ը երբեք վստահության ճգնաժամ չապրեց: Թերթի 25-ամյակը նշում ենք 2016-ին, երբ երկու հզոր հոբելյան ունենք` Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակները: Հակոբ Ավետիքյանի խմբագրած «Ազգ»-ը հավաստում է, որ այն բացառիկ պատասխանատվություն ունի տպագիր խոսքի հանդեպ»,- նշեց նա:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդական Հրայր Զոլյանը թերթի հոբելյանի առթիվ ընթերցեց Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն շնորհավորեց թերթի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանին և խմբագրակազմին հոբելյանի առթիվ: Նա մասնավորապես նշեց. «Այսօր հայկական լրատվական աշխարհում մեծ հոբելյան է. «Ազգ»-ի 25-ամյակն է լրանում: Ուզում եմ ջերմորեն շնորհավորել այս գեղեցիկ հոբելյանի առթիվ և մաղթել նոր հոբելյաններ: Պարզվում է, որ «Ազգ»-ը Հայաստանի անկախությունից մեծ է. մենք անկախությունը հռչակեցինք սեպտեմբերի 21-ին, «Ազգ»- ը ստեղծվեց փետրվարի 16-ին: Իսկ դա նշանակում է, որ անկախություն հռչակած պետության համար Սփյուռքը ոտքի կանգնեց, ալեկոծվեց, ոգևորվեց ու գործի անցավ: «Ազգ» օրաթերթի առաջին քայլերը շատ դժվար էին, քանի որ Հայաստանում ընդամենը երկու ժամ լույս կար. մենք ապրում էինք էներգետիկ ճգնաժամի և պատերազմի պայմաններում: «Ազգ»-ը դարձել էր մեզ մխիթարող, հոգևոր սնունդ տվող թերթ, որին սպասում էինք ամեն օր: Կարծում եմ՝ թերթի անվանումը շատ խորհրդանշական է: Թերթը հասունացավ մեր պետության հետ, մնաց չճկվող ու ճշմարիտ: Մեզ համար առանձնակի է «Ազգ»-ի դերակատարությունը, քանի որ այն դարձավ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մեկնաբանման, մարտահրավերների, դժվարությունների հաղթահարման ուղիները մատնանշող ամենափայլուն հարթակ»,-շեշտեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը Հակոբ Ավետիքյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հակոբ Մեղապարտ» մեդալով:
Ընթերցվեց ՀՀ մշակույթի նախարարի շնորհավորական ուղերձը, ԵՊՀ ռեկտորի հրամանը՝ Հակոբ Ավետիքյանին ԵՊՀ ոսկե հուշամեդալով պարգևատրելու մասին:
Ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը խոստովանեց, որ «Ազգ»-ի անդավաճան ընթերցողն է: ««Ազգ»-ը պատասխանատու և որակյալ մամուլ է, բամբասանք, չճշտված տեղեկատվություն չեք գտնի: Հակոբ Ավետիքյանն արժանացել է մեր բոլոր պարգևներին, ինչքան ոսկի ունենք` տվել ենք: Շատ երջանիկ եմ, որ Ավետիքյանի ժամանակակիցն եմ», – հավելեց նա:
Շնորհավորանքի ջերմ խոսքեր ասաց նաև «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը՝ շեշտելով, որ տարիներ առաջ ինքն էլ շատ բան է սովորել Հակոբ Ավետիքյանից ու կարևորեց. «Մաքուր հայերենով լույս տեսնող այս թերթը մեր հայրենիքի համար մեծ նվեր է»:
Ելույթ ունեցողները կարևորեցին Հայաստանի Հանրապետության առաջին անկախ օրաթերթի հայանպաստ գործունեությունը:

Министр Диаспоры РА наградила Акопа Аветикяна медалью «Акоп Мегапарт»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 марта участвовала в торжествах, посвященных 25-летию газеты «Азг».
Со вступительной речью выступил декан факультета журналистики ЕГУ Нагаш Мартирорсян, представивший почетных гостей и подчеркнувший, что всех объединило исключительное отношение к «Азгу», любовь и вера. «Азг» никогда не переживал кризиса доверия. 25-летие газеты мы отмечаем в 2016 году, когда нам предстоят два мощных юбилея – 25-летие независимости Республики Арцах и Республики Армения. Редактируемый Акопом Аветикяном «Азг» свидетельствует, что газета относится с исключительной ответственностью за печатное слово», – отметил он.
Советник председателя Национального Собрания РА Грайр Зорян зачитал приветственное послание Галуста Саакяна по случаю юбилея газеты.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян горячо поздравила учредителя и главного редактора газеты Акопа Аветикяна и редакцию в связи с юбилеем. Она в частности отметила: «В журналистском мире Армении сегодня большой юбилей – исполняется 25 лет «Азгу». Хочу горячо поздравить с этим замечательным юбилеем и пожелать новых юбилеев. Получается, что «Азг» старше независимости Армении: мы провозгласили независимость 21 сентября, а «Азг» был создан 16 февраля. Это означает, что Диаспора поднялась на ноги, взволновалась, воодушевилась и взялась за дело во имя провозгласившего независимость государства. Первые шаги ежедневной газеты «Азг» были очень трудными, поскольку в Армении свет давали всего на два часа: мы жили в условиях энергетического кризиса и войны. «Азг» стал для нас газетой, которая утешала, давала духовную пищу, ее ждали каждый день. Думаю, название газеты весьма символично. Газета возмужала вместе с нашим государством, никогда не отчаивалась и осталась правдивой. Для нас особенна роль «Азга», поскольку он стал толкователем отношений Армения-Диаспора, блестящей площадкой, указывающей пути преодоления вызовов, трудностей», – подчеркнула Грануш Акопян.
Министр вручила Акопу Аветикяну медаль Министерства Диаспоры РА «Акоп Мегапарт».
Было зачитано поздравительное послание министра культуры РА, приказ ректора ЕГУ о награждении Акопа Аветикяна Памятной золотой медалью ЕГУ.
Председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворгян призналась, что является неизменным читателем «Азга». «Азг» – ответственная и качественная пресса, там не найдешь сплетен, неуточненной информации. Акоп Аветисян удостоился всех наших наград – всего золота, сколько у нас было. Очень счастлива, что являюсь современником Акопа Аветикяна», – сказала она.
Теплые слова поздравления высказал также издатель и редактор газеты «Калифорния Курьер» Арут Сасунян, отметивший, что годы назад многому научился у Акопа Аветикяна, и сказавший: «Эта газета, выходящая на чистом армянском языке – большой подарок нашей Родине».
Выступавшие отметили важность проармянской деятельности первой независимой ежедневной газеты Республики Армения.