Տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Փետրվարի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
«Սիրիահայության շրջանում ՀՀ մշակույթի նախարարության կատարած  աշխատանքների մասին» զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն անդրադառնալով սիրիահայերի մշակութային ինտեգրման  հարցերին՝ կարևորեց մասնագիտական օգնությունը նորաստեղծ «Կռունկ», Շառավիղ», «Կարոտ» երգչախմբերին, քանի որ նրանց շուրջ համախմբվում է սիրահայությունը: Նախարարը նշեց նաև տաղանդավոր երիտասարդներին գտնելու և օժանդակելու մասին. «Շատ կարևոր է աշխատանքը երիտասարդության շրջանում: Շնորհալի, տաղանդավոր երիտասարդներին, պատանիներին պետք է օգնել, ինքնադրսևորման հնարավորություն տալ»:
«Սիրիայում տիրող իրավիճակի և հայ համայնքի խնդիրների մասին» զեկուցեց ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը:
Այնուհետև ներկայացվեցին «Սիրիահայերի շրջանում բարեգործական կառույցների կողմից իրականացված ծրագրերը»: Զեկուցումներով հանդես եկան «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Լենա Հալաջյանը, Հայկական Կարմիր խաչի ներկայացուցիչ Աննա Եղիազարյանը և «Արմենիան լայթհաուզ» բարեգործական հիմնադրամի անդամ Նաիրա Մուրադյանը:
Ամփոփելով նիստը՝ Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց զեկուցողներին և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին կատարած աշխատանքի համար և նախանշեց հետագա անելիքներն ու ծրագրերը:

В Министерстве Диаспоры РА 12 февраля состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
С докладом «О работе, выполненной Министерством культуры РА среди сирийских армян» выступил заместитель министра культуры РА Артур Погосян.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, коснувшись вопросов культурной интеграции сирийских армян, отметила важность профессиональной помощи новосозданным хорам «Крунк», «Шаравиг», «Карот», поскольку вокруг них сплачивается сирийское армянство. Министр отметила также о необходимости находить и содействовать талантливую молодежь: «Очень важна работа среди молодежи. Одаренным, талантливым молодым людям и юношам нужно помогать, давать возможность для самовыражения».
По вопросу «О ситуации в Сирии и проблемах армянской общины» доложил заместитель министра �?Д Сергей Манасарян.
Затем были представлены «Программы, осуществленные в среде сирийских армян благотворительными структурами». С докладами выступили председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян, представитель Армянского Красного Креста Анна Егиазарян и член благотворительного фонда «Армениан лайтхауз» Наира Мурадян.
Подводя итоги заседания, Грануш Акопян выразила благодарность докладчикам и представителям ведомств за проделанную работу и наметила дальнейшие действия и программы.