Հայաստանը Չինաստանի համար տնտեսական լավ գործընկեր է. Թիեն Չանչուն
Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցությունը զարգանում է տնտեսական, քաղաքական և մշակութային ոլորտներում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանարպետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Չանչունը, ում գնահատմամբ` Հայաստանը Չինաստանի համար առաջին հերթին տնտեսական լավ գործընկեր է:
«Մեր համագործակցությունը էկոնոմիկայի ոլորտում շարունակական է և ունի զարգացման լուրջ նախադրյալներ: Երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային խնդիրներից մեկը տնտեսական կապերի զարգացումն է»,- նշեց դեսպանը: Նրա խոսքով` Չինաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության կարևոր բաղադրիչներից մեկը ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունն է:
Դրա մասին է վկայում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանի` 2013 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Դալյան քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ստորագրված` Հայաստանին լրացուցիչ 100 մլն յուանի աջակցության մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման համաձայնագիրը, որը նախատեսում է ստեղծել տնտեսական համագործակցության
միջկառավարական հանձնաժողով, ինչը կարեւոր քայլ է տնտեսական կապերի զարգացման եւ ամրապնդման գործում Թիեն Չանչունի համար համագործակցության լավագույն օրինակ է այն, որ Հայաստանի և Չինաստանի բուհերի միջև իրականացվում են մի շարք կրթական փոխանակման ծրագրեր: «Ամեն տարի հայ ուսանողները մեկնում են Չինաստան, և մոտ 20 չինացի տարեկան Հայաստանում ուսում ստանալու հնարավորություն ունեն»,- ասաց դիվանագետը: Անդրադառնալով մշակութային ոլորտին` նա նշեց, որ գնահատելի է այն փաստը, որ Հայաստանում մշտապես բարձր մակարդակով են տոնվում չինական ազգային տոները, ինչի վառ ապացույցն է նաև փետրվարի առաջին օրերին նշվող չինական Նոր տարին:
Մշակույթի ոլորտում միջպետական համագործակցության շրջանակում Չինաստանի հաշմանդամների անսամբլն առաջին անգամ իր շուրջ երեք տասնամյակի պատմության մեջ համերգային ծրագրով հանդես կգա Երևանում: Հանրահայտ ասնամբլի համերգները Երևանում նախատեսված են մարտի կեսերին: Անսամբլում ներգրավված են սահմանափակ կարողություններ ունեցող 110 անձինք: 2013 թվականի հուլիսին Հայաստանի և Չինստանի միջև բարեկամությունը յուրահատուկ ձևով ամփոփվեց նաև «Չինաստանը հայերի աչքերով» գրքում, որը լույս էր ընծայվել Հայաստանի եւ Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 21 ամյակի առիթով:
Գրքում ներկայացվել են տարբեր ոլորտների 13 հայ անվանի գործիչների պատմություններն ու տպավորությունները Չինաստանի մասին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքի տեղեկատվությամբ` երկու երկրների հարաբերությունների իրավապայմանագրային բազան ամրապնդված են մոտ 4 տասնյակ փաստաթղթերով: 2012թ. Հայաստանից Չինաստան արտահանվել է 31 միլիոն 200 հազար ԱՄՆ դոլարի արտադրանք եւ ներմուծվել 400 միլիոն 400 հազար դոլարի: Հայաստանի արտահանման կառուցվածքում առաջատար դեր է խաղում հանքանյութի մատակարարումը: Ներմուծումը շատ ավելի դիվերսիֆիկացված է եւ ներառում է ապրանքների լայն տեսականի` այդ թվում, հագուստեղեն, կոշկեղեն, մեքենաշինական եւ քիմիական արտադրանք, սարքավորումներ, շինանյութ, սննդամթերք եւ այլն:

Армения является хорошим экономическим партнером для Китая – Тянь Чанчунь
Сотрудничество между Арменией и Китаем развивается в политической, экономической и культурной сферах. Такое убеждение в беседе с Арменпресс высказал посол Китайской Народной Республики в Армении Тянь Чанчунь. По оценке которого Армения для Китая в первую очередь является хорошим экономическим партнером.
«Наше сотрудничество в сфере экономики продолжительное и имеет серьезные предпосылки для развития. Одним из вопрос двусторонней повестки является развитие экономических связей», – сказал посол.
По его словам, одним из важных составляющих политики Китая в отношении Армении является финансовое и техническое содействие. Об этом свидетельствует соглашение о дополнительном содействии в размере 100 млн юаней, подписанное 10 сентября 2013 года премьер-министрами Армении и Китая Тиграном Саркисяном и Ли Кецианом в городе Далян, а также соглашение о развитии торгово-экономических отношений между двумя странами, которое подразумевает создание межправительственной комиссии по экономическому развитию, что является важным шагом в развитии и укреплении экономических связей.
Хорошим примером сотрудничества является для Тянь Чанчунь то, что между вузами Армении и Китая реализуется ряд образовательных программ по обмену. «Ежегодно армянские студенты отбывают в Китай, и ежегодно около 20 китайцев имеют возможность получить образование в Армении», – сказал дипломат.
Коснувшись культурной сферы, посол отметил, что оценивает тот факт, что в Армении на высоком уровне отмечают национальные праздники Китая, ярким свидетельством чего является празднование китайского Нового года в первые дни февраля. В рамках межгосударственного сотрудничества в сфере культуры Ансамбль инвалидов Китая впервые за 30 лет своего существования выступит в Ереване с концертной программой. Концерты известного ансамбля в Армении запланированы в середине марта. В ансамбле участвуют 110 человек с ограниченными возможностями.
В июле 2013 года дружба между Арменией и Китаем была особым образом отмечена также книгой «Китай глазами армянина», которая вышла в свет в связи с 21-летием утверждения дипломатических отношений между двумя странами. В ней представлены истории и впечатления 13 видных армянских деятелей о Китае.
Как информирует официальный сайт Министерства иностранных дел РА, договорно-правовая база отношений двух стран подкреплена почти четырьмя десятками документов. В 2012 году из Армении в Китай было экспортировано товаров на 31 млн 200 тыс. долларов США и импортировано на 400млн 400 тыс. долларов.
В структуре экспорта Армении ведущее место занимают поставки минералов. �?мпорт из Китая в Армению более диверсифицирован и включает множество видов товаров, таких как одежда, обувь, машиностроительные и химические продукции, оборудования, стройматериалы, продукты питания и другое.