Դեսպան Ապիտոնյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Շվեդիայի թագավորին
Հունվարի 22-ին Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Շվեդիայի թագավոր Կառլ 16-րդ Գուստավին։ Թագավորական պալատում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը հաջորդեց Կառլ 16-րդ Գուստավի և դեսպան Ապիտոնյանի առանձնազրույցը:
Շնորհավորելով դեսպան Ապիտոնյանին՝ Կառլ 16-րդ Գուստավը իր գոհունակությունը հայտնեց Ստոկհոլմում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացման կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն, ինչպես նաև Երևանում Շվեդիայի դեսպանության բացումը մեծապես կնպաստեն երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։
Դեսպան Ապիտոնյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ մեծ պատիվ է լինել Հայաստանի Հանրապետության առաջին ռեզիդենտ դեսպանը Շվեդիայում և  ջանք չի խնայի երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու գործում։
Երկուստեք համոզմունք հայտնվեց, որ առկա են բոլոր նախադրյալները` երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի հասցնելու համար։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Посол Апитонян вручил свои Верительные грамоты королю Швеции
Посол РА в Швеции Артак Апитонян 22 января вручил свои Верительные грамоты королю Швеции Карлу XVI Густаву. За состоявшейся в королевском дворце торжественной церемонией последовала конфиденциальная беседа Карла XVI Густава и посла Апитоняна.
Поздравив посла Апитоняна, Карл XVI Густав высказал удовлетворение в связи с открытием в Стокгольме посольства Республики Армения, выразив уверенность, что это, равно как и открытие посольства Швеции в Ереване в большой мере поспособствует дальнейшему развитию отношений между двумя странами.
Выразив благодарность за теплый прием, посол Апитонян отметил, что для него большая честь быть первым послом Республики Армения в Швеции и он не пожалеет сил для укрепления дружбы между двумя государствами и народами.
Обоюдно было выражено убеждение, что имеются все предпосылки для поднятия на качественно новый уровень политического, экономического и культурного сотрудничества между двумя странами. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.