Դեսպան Ապիտոնյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Շվեդիայի թագավորին
Հունվարի 22-ին Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Շվեդիայի թագավոր Կառլ 16-րդ Գուստավին։ Թագավորական պալատում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողությանը հաջորդեց Կառլ 16-րդ Գուստավի և դեսպան Ապիտոնյանի առանձնազրույցը:
Շնորհավորելով դեսպան Ապիտոնյանին՝ Կառլ 16-րդ Գուստավը իր գոհունակությունը հայտնեց Ստոկհոլմում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացման կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն, ինչպես նաև Երևանում Շվեդիայի դեսպանության բացումը մեծապես կնպաստեն երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։
Դեսպան Ապիտոնյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ մեծ պատիվ է լինել Հայաստանի Հանրապետության առաջին ռեզիդենտ դեսպանը Շվեդիայում և  ջանք չի խնայի երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամությունն ամրապնդելու գործում։
Երկուստեք համոզմունք հայտնվեց, որ առկա են բոլոր նախադրյալները` երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական և մշակութային համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի հասցնելու համար։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Ambassador Apitonyan presents credentials to King of Sweden
On January 22, Armenia’s Ambassador to Sweden Artak Apitonyan presented his credentials to Carl XVI Gustaf of Sweden. The solemn ceremony at the royal palace was followed by private talks between Carl XVI Gustaf and Ambassador Apitonyan.
Congratulating Ambassador Apitonyan, Carl XVI Gustaf expressed his satisfaction with the opening of the Embassy of the Republic of Armenia in Stockholm and expressed certainty that the opening of this embassy and Sweden’s embassy in Yerevan will highly contribute to further development of relations between the two countries.
Expressing gratitude for the reception, Ambassador Apitonyan mentioned that it is a great honor to be the first resident Ambassador of the Republic of Armenia to Sweden and that he won’t spare any efforts to strengthen the friendship between the two countries and nations.
The sides expressed certainty that there are all the prerequisites for moving the political, economic and cultural cooperation between the two countries to a new qualitative level, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.