Հրատապ կոչ Սիրիայում արդար խաղաղության հաստատման
Հունվարի 15-17-ը Ժնևում` Էկումենիկ կենտրոնում, տեղի ունեցավ Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի էկումենիկ խորհրդակցություն Սիրիայի վերաբերյալ, որին մասնակցեցին տարբեր Եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդներ և ներկայացուցիչներ Սիրիայից, Միջին Արևելքի Եկեղեցիների խորհրդից, Վատիկանից և Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդից: Խորհրդակցությանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսությունը ներկայացնում էր ԵՀԽ Կենտրոնական կոմիտեի անդամ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը (Հայ Եկեղեցու Ամերիկայի Հայոց Արևելյան թեմ):
Խորհրդակցության արդյունքում մասնակիցները հանդես եկան հայտարարությամբ` ուղղված առաջիկայում Սիրիայի վերաբերյալ կայանալիք «Ժնև II» համագումարին, որում մասնավորապես ասված է.
«Քրիստոնյաները Քրիստոնության տարածումից ի վեր շարունակ ներկայություն են պահպանել Սիրիայի երկրում: Այսօր, որպես Եկեղեցիներ և Եկեղեցուն առնչվող մարդասիրական կառույցներ, մենք ամեն օր Սիրիայի ժողովրդի հետ ենք և՛ երկրի ներսում, և՛ փախստականների հետ: Այստեղ մենք ուղիներ ենք փնտրում բարձրացնելու նրանց ձայնը:
Մենք անհանգտանում ենք բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր տուժել են Սիրիայում անխնա բռնության և մարդկային աղետի պատճառով: Անհամար թվով անմեղ երեխաներ, կանայք և տղամարդիկ են սպանվում, վիրավորվում և հեռացվում իրենց տներից: Մենք լսում ենք նրանց լացի ձայնը՝ գիտենալով, որ երբ «մեկը պառապում է, մենք էլ ենք տառապում իր հետ» (Ա Կորնթ. 12:26):
Երկրում տիրող ճգնաժամին ոչ մի ռազմական լուծում չի լինի: Ջանալով հավատարիմ լինել բոլոր մարդ արարածների հանդեպ Աստծո սիրուն և նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի համատեքստում՝ մենք ներկայացնում ենք խաղաղություն հաստատմանն ուղղված գործողությունների և ուղենիշերի այս պահանջը:
Մենք կոչ ենք անում ձեզ, որպես «Ժնև II» համագումարի մասնակիցների`
1.  Հետապնդել բոլոր զինված հակամարտությունների և թշնամության անմիջապես դադարեցումը Սիրիայում: Մենք կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին ազատ արձակել ձեռբակալված և առևանգված անձանց: Հորդորում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին միջոցներ ձեռք առնել վերջ տալու Սիրիա զենքի և օտարերկրյա զինվորների հոսքին:
2. Ապահովել, որ Սիրիայի բոլոր խոցելի համայնքները և հարևան երկրներում ապաստան գտած փախստականները պատշաճ հումանիտար օգնություն ստանան: Այնտեղ, որտեղ այսպիսի մեծաքանակ բնակչություն լուրջ վտանգի մեջ է, ամբողջական մարդասիրական մուտքը կարևոր է` համաձայն միջազգային իրավունքի և Պաշտպանության պատասխանատվության:
3. Զարգացնել բազմակողմանի և ընդգրկուն գործընթաց արդար խաղաղության հաստատման և Սիրիայի վերակառուցման համար: Հասարակության բոլոր հատվածները (ներառյալ կառավարություն, ընդդիմություն և քաղաքացիական հասարակություն) պետք է ներառվեն սիրական խնդրի լուծման մեջ Սիրիայի ժողովրդի համար: Մենք գիտակցում ենք կանանց և երիտասարդներին այս գործընթացներում ներգրավերու անհրաժեշտությունը:
«Ժնև II»-ը պետք է ձևափոխվի խաղաղություն կառուցող գործընթացի` արձագանքելով Սիրիայի ողջ ժողովրդի օրինավոր սպասումներին: Մենք առաջարկում ենք հետևյալ ուղինիշերը`
Խաղաղության հաստատմանն ուղղված որևէ գործընթաց պետք է Սիրիայից առաջնորդվի: Այն պետք է լինի թափանցիկ և վստահելի, որպեսզի սիրիացիները կարողանան վճռել իրենց երկրի ճակատագիրը: Նման գործընթացը պահանջում է Արաբական Լիգայի, ՄԱԿ-ի և ներկա ճգնաժամում ներգրավված բոլոր կողմերի կառուցողական ներգրավվածություն,
· Բոլոր ջանքերը պետք է գործադրվեն` ապահովագրելու Սիրիայի խաղաղությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անկախությունը
· Սիրիայի հասարակության բազմաէթնիկ, բազմակրոն և բազմադավան բնույթը և ավանդույթը պետք է պահպանվի: Սիրիական հասարակության վառ խճանկարը պահանջում է հավասար իրավունքներ իր բոլոր քաղաքացիների համար: Մարդու իրավունքները, արժանապատվությունը և կրոնական ազատությունը ամենքի համար պետք է խթանվեն և պաշտպանվեն միջազգային նորմերին համապատասխան:
Որպես քրիստոնյաներ` մենք միաձայն ենք կոչ անելիս Սիրայում արդար խաղաղության հաստատման համար: Այս խաղաղությանը հասնելու նպատակով մենք պետք է միասին աշխատենք մեր մահմեդական քույրերի և եղբայրների հետ, որոնց հետ ունենք ընդհանուր պատմություն, ինչպես նաև հոգևոր և սոցիալական արժեքներ: Մենք վստահության կառուցման միջոցով ենք ջանում աշխատել հանուն ազգային հաշտության և ապաքինման: «Երանի խաղաղարարներին» (Մատթ. 5:9)»:

Призыв к утверждению в Сирии справедливого мира
В Женевском экуменическом центре 15-17 января проходило экуменическое совещание Всемирного совета церквей по проблеме Сирии, в котором участвовали духовные лидеры и представители различных Церквей из Сирии, Совета церквей Среднего Востока, Ватикана а также Всемирного совета церквей. Католикосат Всех армян на совещании представлял член Центрального комитета ВСЦ архиепископ Виген Айказян (Восточная епархия Армянской церкви Америки).
По итогам совещания его участники выступили с заявлением, адресованным предстоящему форуму по Сирии «Женева II», в котором, в частности, говорится:
«С распространением Христианства христиане постоянно сохраняли свое присутствие в Сирии. Сегодня, как Церкви и связанные с Церковью гуманитарные структуры, мы повседневно с народом Сирии и внутри страны, и с беженцами. Сегодня мы ищем пути возвышения их голоса.
Мы обеспокоены за всех людей, кто пострадал от жестокого насилия и гуманитарной катастрофы в Сирии. Гибнет бесчисленное множество невинных детей, женщин и мужчин, получают ранения и изгоняются из своих домов. Мы слышим их стенания, зная, что «когда кто-то страдает, мы страдаем вместе с ним».
Никакого военного разрешения царящего в стране кризиса быть не может. Стремясь хранить верность Божественной любви ко всем человеческим существам, а также в контексте международного гуманитарного права мы представляем это требование действия и вех по утверждению мира.
Мы призываем вас, как участников форума «Женева II»
1. Преследовать незамедлительное прекращение всех вооруженных конфликтов и вражды в Сирии. Мы призываем все стороны конфликта освободить арестованных и похищенных лиц. Призываем Совет безопасности ООН принять меры к тому, чтобы покончить поток вооружений и иностранных солдат в Сирию.
2. Обеспечить, чтобы все уязвимые общины Сирии и нашедшие убежище в соседних странах беженцы получали должную гуманитарную помощь. Там, где столь большое по численности население находится в опасности, важна полная гуманитарная доступность согласно международного права и Ответственности зашиты.
3. Развить всесторонний и всеобъемлющий процесс для утверждения справедливого мира и переустройства Сирии. Все сегменты общества (включая правительство, оппозицию и гражданское общество) должны быть вовлечены в решение сирийской проблемы во имя сирийского народа. Мы сознаем необходимость вовлечения в этот процесс женщин и молодежи.
«Женева II» должна трансформироваться в процесс утверждения мира, реагируя на законные ожидания всего сирийского народа. Мы предлагаем следующие вехи:
любой процесс, направленный на утверждение мира, должен направляться из Сирии. Он должен быть прозрачным и внушать доверие, дабы сирийцы смогли решить судьбу своей страны. Подобный процесс требует конструктивной вовлеченности Арабской Лиги, ООН и всех сторон, вовлеченных в нынешний кризис;
должны быть приложены все усилия к обеспечению мира, территориальной целостности и независимости Сирии;
многоэтническая, многорелигиозная и многоисповедальная сущность и традиция сирийского общества должны быть сохранены. Яркая мозаика сирийского общества требует равных прав для всех ее граждан. Права человека, достоинство и религиозная свобода для всех должны стимулироваться и защищаться в соответствии с международными нормами.
Как христиане, мы едины в призыве к утверждению справедливого мира в Сирии. С целью достижения этого мира мы должны вместе работать с нашими мусульманскими братьями и сестрами, с которыми имеем общую историю, а также духовные и социальные ценности. Посредством построения доверия мы стремимся работать во имя национального примирения и оздоровления».