Բիզնես աջակցություն հայրենադարձներին
Որպեսզի հայրենիք ժամանած հայրենադարձները կարողանան գործարարությամբ զբաղվել Հայաստանում եւ գրագետ օգտագործել իրենց բիզնես հմտությունները, նրանց մասնագիտական խորհրդատվություն եւ աջակցություն է հարկավոր։ Փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին ՏՏ խորհրդատվություն տրամադրող «ԴեյթաՔոմ» ընկերությունը օրեր առաջ մեկնարկել է նոր կորպորատիվ ծրագիր, որի նպատակն է ՏՏ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստան վերադարձած բոլոր գործարարներին։
Այն պարագայում, երբ ցանկացած բիզնես նախագծի հիմքում ՏՏ ոլորտն ու թվային լուծումներն են, ծրագրի հեղինակները անհրաժեշտ են համարում նրանց մասնագիտական գործունեության խրախուսումն ու ՏՏ գրագետ լուծումներ առաջարկելը։
Տեխնոլոգիաների զարգացման ներկա իրավիճակում աշխարհն ունի բազմաթիվ մարտահրավերներ, որոնց լուծումն անհնար է պատկերացնել առանց կիբեռանվտանգության, տեղեկատվական անվտանգության խնդիրների լուծման։ Եվ որքան հաջողվի արդյունավետ լինել այս դաշտում, այնքան ավելի արագ հնարավոր կլինի ապահովել տեխնոլոգիաների մուտքն առօրյա կյանք։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումը նորարարական գործողություն է այն իմաստով, որ էապես փոխում է կազմակերպություններում իրականացվող տարաբնույթ գործունեության ողջ բովանդակությունը։ Գործարարության զարգացման հիմնախնդիրները, որոնց բախվում են հայրենադարձները, հիմնականում կազմակերպատնտեսական են։
Նոր կորպորատիվ ծրագրի նպատակը, ըստ հեղինակ, «ԴեյթաՔոմ» ընկերության տնօրեն Վահագն Նավասարդյանի, գրագետ ՏՏ լուծումների շնորհիվ Հայաստանում սեփական գործը հիմնող նորեկ գործարարների բիզնես նախագծերի խրախուսումն է, նրանց մեկնարկային ֆինանսական ծանրաբեռնվածության թեթեւացումը եւ բիզնես մրցակցային ադապտացիոն շրջանին արագ անցումը։
Ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրել անվճար մասնագիտական խորհրդատվություն եւ տեխնիկական աջակցություն, իրականացնել ցանցային/համակարգչային ենթակառուցվածքի ամբողջական ինտեգրացիա, կատարել անվճար բաժանորդագրային տեխնիկական սպասարկում, պատրաստել անվճար տիպային այցեքարտ-կայքեր եւ այլն։
Ծրագրից կարող են օգտվել ինչպես փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրական ընկերությունները, այնպես էլ անհատ ձեռներեցները։ Ծրագիրը գործում է Հայաստանի եւ Արցախի բոլոր մարզերում։ Դիմում հայտերի ընդունման մեկնարկն արդեն տրվել է։

Поддержка бизнеса для репатриантов
Для того, чтобы репатрианты, приезжающие на родину, могли заниматься коммерческой деятельностью в Армении и грамотно использовать свои деловые навыки, им нужна поддержка и профессиональные советы. Консалтинговая компания «ДейтаКом», предоставляющая услуги по �?Т решениям для малого и среднего бизнеса, несколько дней назад запустила новую корпоративную программу по оказанию �?Т поддержки всем предпринимателям, которые решили вернуться в Армению.
Авторы проекта считают, что в тех случаях, когда бизнес-проект основан на �?Т технологиях и цифровых решениях, необходимо обратиться к грамотным �?Т решениям, для правильного развития бизнеса.
В современном мире, при активном развитии технологий, перед нами стоит много задач, которые невозможно решить без обеспечения кибербезопасности и информационной безопасности. �? чем активнее будет доступ к технологиям, тем эффективнее будет развиваться бизнес.
Внедрение информационных технологий является инновационной деятельностью в том смысле, что существенно меняет все содержание и организацию любого вида деятельности. Вопросы развития бизнеса, с которыми обычно сталкиваются репатрианты, носят в основном организационный характер.
По словам автора, директора компании «ДейтаКом» Ваагна Навасардяна, целью новой корпоративной программы является стимулирование новых бизнес-проектов и стартапов в Армении, которые благодаря грамотным �?Т-решениям смогут облегчить финансовое бремя и сделают его конкурентоспособным в бизнес среде.
Компания выразила готовность предоставить бесплатные профессиональные консультации и техническую поддержку, полную интеграцию сетевой / компьютерной инфраструктуры, бесплатное обслуживание по подписке, подготовку бесплатных ознакомительных сайтов и многое другое.
Программой могут воспользоваться как малые и средние предприятия, так и индивидуальные предприниматели. Программа действует во всех регионах Армении и Арцаха. Уже начался прием заявок.
В. Навасардян заверил, что с 2019 года эта программа будет содействовать развитию и армянских стартапов.