Մխիթար Հայրապետյանի հարցազրույցը Մոնակոյի La Principauté ամսագրին
«Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանի հարցազրույցը Մոնակոյի La Principauté (https://www.laprincipaute.net/) ամսագրին:
Հարց- Որո՞նք են Ձեր նպատակները՝ կապված սփյուռքի հետ և ի՞նչ կարող է սփյուռքը տալ Հայաստանին:
Շնորհակալ եմ հարցի համար, սակայն ես այն մի փոքր այլ կերպ կձևակերպեի՝ ի՞նչ կարող է սփյուռքը տալ Հայաստանին, և ի՞նչ կարող է Հայաստանը տալ սփյուռքին: Ահա սա է Հայաստան-սփյուռք գործակցության այսօրվա առանցքը և մեր հիմնական նպատակը՝ ուժեղ Հայաստան ուժեղ սփյուռքով և ուժեղ սփյուռք ուժեղ Հայաստանով: Հայաստան-սփյուռք կապերում թավշյա հեղափոխությունից հետո առկա են նոր օրակարգ, նոր մոտեցումներ, համագործակցության նոր սկզբունքեր: Հեղափոխությունից հետո առաջին բանը, որ մենք հստակորեն ամրագրեցինք, հետևյալն էր. այսուհետ Հայաստան պետությունը ևս պիտի կանգնի սփյուռքի թիկունքին, և տասնամյակներ շարունակ սփյուռքը որպես բանկոմատ դիտարկելու, միակողմանի պահանջներ ներկայացնելու գործելակերպը պետք է արմատապես փոխվի: Մեր նպատակն է Հայաստանը դարձնել սփյուռքակենտրոն, իսկ սփյուռքը՝ հայաստանակենտրոն:
Հարց-Դու կապ հստատե՞լ եք Մոնակոյի հայ համայնքի հետ: Եթե այո, ապա ո՞ւ հետ: Ճանաչո՞ւմ եք արդյոք Մոնակոյում բնակվող ջերեջյան ընտանիքին, կամ վիրաբույժ, հայազգի պրոֆեսոր Արմանդ Էկերին, ում նախաձեռնությամբ 2015 թվականին հիմնադրվել է «Մոնակոյի սիրտը հայ մանուկների համար» բարեգործական կազմակերպությունը, որի պատվո նախագահն է Մոնակոյի արքայազն Ալբերտ II-ը, իսկ պատվավոր հովանավորը՝ ծագումով հայ երգչուհի Հելեն Սեգարան:
Առայժմ, առիթ չեմ ունեցել այցելելու Մոնակոյի հայ համայնք: Լինելով Սփյուռքի նախարար, բնականաբար, տեղյակ եմ Մոնակոյի հայ համայնքի մասին: Արմանդ Էկերի գործունեության և Ջերեջյան ընտանիքի մասին նույնպես տեղյակ եմ: Մի քանի տարի առաջ Արմանդ Էկերը մասնակցել է նաև սփյուռքի նախարարության և «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության կողմից համատեղ անցկացված Սրտաբանության եվրակովկասյան համաժողովին, որը մենք անց ենք կացնում երկու տարին մեկ անգամ Հայաստանում: Հուսով եմ, որ ապագայում հնարավորություններ կունենամ հանդիպելու Մոնակոյում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ նույնպես, և միասին կփորձենք հնարվորինս ակտիվացնել մեր միջև կապերն ու գործկացությունը: Այս առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ խորին շնորհակալությունս հայտնել Արմանդ Էկերին, Հելեն Սեգարային և բոլոր նրանց, որոնք իրենց կարևոր ներդրումն են բերում Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացմանը:
Հարց- Տեղյակ ենք, որ Դուք սեպտեմբերի 21-ն անցկացրել եք Սիրիայում՝ սփյուռքի հետ: Դա շատ խորհրդանշական է: Օգնության ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում Սիրիայում ապրող և Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերին օժանդակելու համար:
Սիրիայում հայկական համայնքի (թե՛ պատերազմի տարիներին, թե՛ ներկայումս համայնքում ապրող), ինչպես նաև նախորդ տարիներին Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի մոտ առկա հիմնախնդիրները մշտապես գտնվել են ՀՀ կառավարության, և մասնավորի՝ սփյուռքի նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Նախարարությունն ամենօրյա կապի մեջ է Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության, Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության, Սիրիայում Հայ ազգային իշխանությունների, սիրիահայության շտապ օգնության և վերականգնումի մարմնի ներկայացուցիչների հետ՝ երկրում և համայնքում տիրող իրավիճակին, մեր հայրենակիցների կարիքներին ծանոթանալու և ըստ անհրաժեշտության` քայլեր ձեռնարկելու: Նախորդ տարիներին Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվելու որոշում կայացրած սիրիահայերի մի մասը Հայաստան է տեղափոխվել անձնական միջոցներով, իսկ մյուսները՝ համահայկական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպությունների, ինչպես նաև անհատ բարերարների աջակցությամբ:
Սփյուռքի նախարարությունում առկա տեղեկատվության համաձայն՝ սիրիական հակամարտության հետևանքով 2011թ.-ից ի վեր ՀՀ է տեղափոխվել շուրջ 25.000 սիրիահայ: 2012-2018թթ. ընթացքում սփյուռքի նախարարության կողմից ՀՀ պետական մարմինների, հայաստանյան կառույցների, համահայկական, բարեգործական, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների փոխգործակցությամբ իրականացվել են սիրիական հակամարտության հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի աջակցության և ինտեգրման տարբեր ծրագրեր և միջոցառումներ (ինչպես առանձին-առանձին, այնպես էլ համատեղ), լուծվել են նրանց համար կենսական նշանակություն ունեցող գրեթե բոլոր խնդիրները (փաստաթղթային և իրավական հարցերի դյուրացում, անվճար բուժօգնություն, ուսման վարձավճարների, բնակարանային վարձերի փոխհատուցում, արտոնյալ պայմաններով վարկերի տրամադրում, լեզվամշակութային ինտեգրում և կենսական նշանակության բազմաթիվ այլ խնդիրներ):

�?нтервью Мхитара Айрапетяна монакскому журналу La Principauté
«Hayer aysor» представляет интервью исполняющего обязанности министра Диаспоры Мхитара Айрапетяна монакскому журналу La Principauté (https://www.laprincipaute.net/).
Вопрос: Каковы Ваши цели, связанные с Диаспорой и что она может дать Армении?
Спасибо за вопрос, но я бы сформулировал его по-другом: что Диаспора может дать Армении и что может Армения дать Диаспоре? На сегодняшний день мы рассматриваем вопрос сотрудничества Армения-Диаспора с этой точки зрения, ведь мы видим сильную Армению с сильной Диаспорой и сильную Диаспору с сильной Арменией. После бархатной революции в вопросах взаимоотношений Армения-Диаспора появились новые подходы, новые принципы сотрудничества. После революции первым делом мы приняли решение, что впредь и Армения должна оказывать поддержку Диаспоре, и та практика представления односторонних требований к Диаспоре, представления ее как банкомата, существовавшая десятилетиями, должна быть радикально изменена. Наша цель – превратить Армению в центр Диаспоры, а Диаспору – в центр Армении.
Вопрос: Есть ли у Вас связь с армянской общиной Монако? Если да, то с кем именно? Знакомы ли вы с семьей Джереджян в Монако, или с хирургом армянского происхождения Армандом Экером, по инициативе которого в 2015 году был создан благотворительный фонд «Сердце Монако для детей Армении», почетным председателем которого является принц Монако Альберт II, а почетным спонсором – певица армянского происхождения Элен Сегара.
К сожалению, у меня до сих пор не было возможности посетить армянскую общину Монако. Естественно, являясь Министром Диаспоры, я знаком с армянской общиной Монако. Я также знаком с деятельностью Арманда Экера и семьи Джереджян. Несколько лет назад Арманд Экер участвовал в Евро-кавказской кардиологической конференции, проводимой совместно с Министерством Диаспоры и организацией «Акция здоровья Армения-Франция», которую мы проводим в Армении каждые два года. Надеюсь, что в скором будущем у меня будет возможность встретиться с нашими соотечественниками, проживающими в Монако, и вместе мы усилим наши связи и согласуем наши действия. Пользуясь случаем, я хотел бы выразить глубокую благодарность Арманду Экеру, Элен Сегаре и всем тем, кто вносит свой вклад в развитие сотрудничества между Арменией Диаспорой.
Вопрос: Мы знаем, что Вы провели 21 сентября в Сирии. Это очень символично. Какие шаги Вы предпринимаете для помощи армянам, проживающим в Сирии, и тем сирийцам, которые переехали в Армению?
Проблемы, стоящие перед армянской общиной Сирии (как в годы войны, так и в сегодняшних условиях), а также проблемы, с которыми сталкиваются сирийские армяне в последние годы, всегда были в центре внимания правительства Армении и Министерства Диаспоры. Министерство поддерживает ежедневную связь с посольством Армении в Дамаске, Генеральным консульством Республики Армения в Алеппо, представителями Национального органа Армении в Сирии, Сирийско-армянским центром скорой помощи и восстановления для обобщения информации о ситуации в стране и в обществе, потребностей наших соотечественников и, при необходимости поддержки практическими действиями.
Некоторые из армян, которые решили репатриироваться из Сирии в Армению в предыдущие годы, переехали сюда своими средствами, а другим была оказана помощь армянских неправительственных, благотворительных организаций, а также частных благотворителей.
Согласно данным Министерстве Диаспора, с 2011 года из-за сирийского конфликта около 25 000 армян переехали в Армению. В 2012-2018гг. Министерство Диаспоры при поддержке государственных органов, местных организаций, благотворительных, всеармянских, международных и других фондов, реализовало различные программы поддержки и интеграции репатриантов, решив для них практически все жизненно важные вопросы (содействие в документальных и юридических вопросах, бесплатное медицинское обслуживание, компенсация платы за обучение, компенсация за аренду жилья, кредитование на льготных условиях, языковая и культурная интеграция и многие другие важные вопросы).