Սփյուռքի նախարարը հանդիպեց Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի հետ
Հուլիսի 24-ին Կիպրոսի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի առաջին հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի հետ էր։
Մխիթար Հայրապետյանը շնորհակալություն հայտնեց հրավերի համար ու ընդգծեց․ «Այն, որ իմ առաջին այցը կատարեցի դեպի Կիպրոս, արդեն իսկ ազդակ է, որ մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում մեր հարաբերությունները և պատրաստ ենք դրանք ավելի ամրապնդելու»։
Ջերմորեն ողջունելով նախարարին՝ Ֆոտիու Ֆոտիսը շնորհակալություն հայտնեց հրավերն ընդունելու համար։ «Ես տեսնում եմ, թե որքան ակտիվ եք Դուք, հետևում եմ Ձեր հանդիպումներին։ Մեր ժողովուրդները շատ ընդհանրություններ ունեն, ու թերևս նաև դա է պատճառը, որ մենք միշտ աջակցում ենք ձեզ, իսկ դուք՝ մեզ»,-նշեց պարոն Ֆոտիուն։
Ֆոտիու Ֆոտիսն անդրադարձավ նաև Կիպրոսի Հանրապետությունում բնակվող հայերին ու նրանց խնդիրներին՝ նշելով, որ իրենք միշտ փորձում են աջակցել հայկական համայնքին, որ վերջիններս պահպանեն իրենց ազգային դիմագիծը։ «Դա անում ենք հայկական դպրոցներին ու եկեղեցիներին աջակցելով։ Մենք ուզում ենք, որ հայերը չկտրվեն իրենց արմատներից: Մենք էլ ունենք սփյուռք ու քաջատեղյակ ենք, թե ինչ խնդիրների են բախվում հայրենիքից հեռու բնակվող մարդիկ»։
Անդրադարձ կատարվեց նաև համատեղ իրականացվելիք հնարավոր ծրագրերին՝ կարևորելով այդ ծրագրերում որչափ հնարավոր է երիտասարդներ ներգրավելու գաղափարը։
Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Կիպրոսի Հանրապետությունում, որտեղ հանդիպելու է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի հետ, մասնակցելու է «Կիպրացիների համաշխարհային համաժողով»-ին, ինչպես նաև Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափով սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ երրորդ հանդիպմանը։

Министр диаспоры встретился с исполнителем по вопросам кипритов диаспоры и гуманитарным вопросам президента Республики Кипр Фотис Фотиу
24 июля в рамках официального визита в Республику Кипр первая встреча министра диаспоры Мхитар Ауйрапетян была с исполнителем по вопросам кипритов диаспоры и гуманитарным вопросам президента Республики Кипр Фотис Фотиу .
Мхитар Айрапетян поблагодарил за приглашение и подчеркнул: «Тот факт, что я впервые посетил Кипр, уже является показателем того, что мы действительно ценим наши отношения и готовы их укрепить».
Приветствуя министра, Фотис Фотиу поблагодарил за принятие приглашения. «Я вижу, насколько вы активны и всегда слежу за вашими встречами. У наших народов много общего, и, возможно, причина этому то, что мы всегда поддерживаем вас, а вы – нас вас », – сказал господинн Фотиу.
Фотис Фотиу также затронул тему армян, проживающих в Республике Кипр, и их проблем, отметив, что они всегда пытаются поддержать армянскую общину, чтобы они смогли сохранить свою национальную идентичность. «Мы делаем это, поддерживая армянские школы и церкви. Мы хотим, чтобы армяне не потеряли связь со свои корнями. У нас также есть диаспора и мы хорошо осведомлены о проблемах, с которыми сталкиваются люди, живущие далеко от родины».
Они также затронули тему реализации возможных совместных программ, подчеркнув идею вовлечения молодежи в эти программы.
Министр диаспоры Мхитар Айрапетян находится с официальным визитом в Республике Кипр, где он встретится с Президентом Республики Кипр Никосом Анастасиадисом, примет участие в «Всемирной конференции кипритов» в центре Филексония, а также  на третьем трехстороннем совещании по вопросам диаспоры в формате Армения-Кипр-Греция.