Սփյուռքի նախարարության «ներՈւժ» սթարթափ ծրագիրը՝ ՀՀ կառավարության օրակարգում
Կառավարությունը սփյուռքի երիտասարդների «ներՈւժ» սթարթափ ծրագրի իրականացման նպատակով պահուստային ֆոնդի հաշվին Սփյուռքի նախարարությանը կհատկացնի 81 մլն դրամ: Այս մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության նոյեմբերի 8-ի նիստի օրակարգում:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերվի մինչև 10 նորարարական նախագծի` Հայաստանում և Արցախում հիմնվելուց հետո: Այդ ընկերությունները լինելու են ինովացիոն, գյուղատնտեսական և տուրիստական ոլորտի, որոնց լուրջ հաջողություններ գրանցելու դեպքում կտրանսֆորմացվեն խոշոր ընկերությունների և կգրանցեն հաջողության պատմություններ։ Սույն որոշման ընդունման նպատակն է ապահովել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվելիք «ներՈւժ» սփյուռքի երիտասարդների սթարթափ ծրագրի համար անհրաժեշտ ծախսերի ֆինանսավորումը:
Ըստ հիմնավորման, «ներՈւժ» ծրագրի իրականացման արդյունքում հատկանշական է նաև այն քաղաքական հաղորդագրությունը, որը պետք է հասցվի սփյուռքի ձեռներեց սեկտորին։ Այն միտված է հուշելու նրանց, որ Հայաստանն այլևս առողջ ստարտափ էկոհամակարգ ունի, որի կայացման գործում սփյուռքի ներգրավվածությունն ավելի քան իրատեսական է։ Առաջարկվում է նախարարությանը տրամադրվող 81 մլն դրամից 45 մլն դրամը նվիրատվության պայմանագրով տրամադրել հաղթողներին՝ «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպության ակսելերացիոն ծրագրով:

Программа молодежных стартапов Министерства Диаспоры “Неруж” включена в повестку дня Правительства
Правительство за счет резервного фонда, для реализации программы молодежных стартапов Министерства Диаспоры “Неруж” выделит 81 млн. драм. Проект этого предложения включен в повестку дня заседания правительства, намеченного на 8 ноября.
В результате принятия этого проекта будет оказана финансовая поддержка около 10 новаторским проектам после их обоснования в Армении и Арцахе. Это будут компании из инновационных , сельскохозяйственных и туристических областей, и в случае серьезных успехов они будут трансформированы в крупные компании и передадут свой опыт достижения успеха другим компаниям. Целью реализации этого проекта является предоставление финансирования программе молодежных стартапов “Неруж”, осуществляемой Министерством Диаспоры РА.
Обоснованием реализации программы стартапов “Неруж” должно стать послание, которое стимулирует предпринимателей Диаспоры. До них нужно будет донести, что в Армении уже сформирована здоровая бизнес-экосистема для осуществления стратапов, а участие Диаспоры в ее развитии более чем реально. Предлагается из 81 млн. драмов, выделенных министерством, 45 млн. драм передать победителям программы через благотворительную общественную организацию «Армянский Каритас».