Մեծ շուքով նշվեց Ռումինիայի Պիտեշտ քաղաքի Ս. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու ուխտի օրը
Սեպտեմբերի 23-ին Պիտեշտի հայոց եկեղեցին մարդաշատ էր: Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ գերշ. Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանի օրհնությամբ և տեղի ծխական խորհրդի հրավերով Պիտեշտ էին ժամանել մի շարք հայաշատ քաղաքների հայ համայնքի ներկայացուցիչներ ու հավատացյալներ, այդ թվում Բուխարեստից, Կոնստանցայից, Ռոմանից, Գեռլայից:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Ռումանիոյ Հայոց թեմի մամլո դիվանից, ժամը 11:00-ին մատուցվում է Ս. Պատարագ` ձեռամբ թեմակալ առաջնորդի: Սուրբ Պատարագին մասնակցում և սուրբ սեղանին սպասավորում էին Կոնստանցայի և տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ արժ. Տ. Օշական քահանա Խաչատրյանը և Հայկ սարկավագ Ազարյանը: Պատարագի ավարտին Սրբազանն իր օրհնությունն ու պատգամն է բերում բոլոր ուխտավորներին` հայ և ռումինացի` շեշտելով երկու քրիստոնյա ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, հանուն Քրիստոսի անցած փշոտ ճանապարհը և բազում նահատակությունները, որոնցով այլևս երկու ժողովուրդները դարձել են ուղղակի մեկ ընտանիք ի Քրիստոս: Սրբազանը նաև իր գնահատանքն է հայտնում տեղի ծխական խորհրդի անդամներին, հայ համայնքների ներկայացուցիչներին և ժողովրդին, որոնցից շատերը հարյուրավոր կիլմետրեր էին կտրել ուխտի պատարագին մասնակցելու համար: Առաջնորդանիստ եկեղեցուց Պիտեշտ էր բերվել Ս. Հովհաննես Մկրտչի մասունքը` յերկրպագություն ուխտավորաց:
Պատարագի ավարտին կատարվում է Հոգեհանգստյան պաշտոն` աղոթք բարձրացնելով Ս. Հովհաննես եկեղեցու հիմնադիրների, կառուցողների, սպասավորների, ատենապետերի և նվիրյալ հայորդիներ հոգիների հանգստության և փրկության համար: Այնուհետև առաջնորդի ձեռամբ եկեղեցու պարտեզում օրհնվում է մատաղը և բաժանվում է բոլոր ուխտավորներին:
Հաջորդիվ ուխտավորները հավաքվում են քաղաքի կենտրոնում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակներին նվիրված հայկական խաչքարի առջև, ծաղիկներ տեղադրում, խոնարհվում և միասնական աղոթք է բարձրացվում առ Աստված` հայցելով բյուրավոր նահատակաց բարեխոսությունը:
Տոնական օրը եզրափակվում է սիրո ճաշով, որից հետո բոլոր ուխտավորներըն իրենց հովիվների առաջնորդությամբ վերադառնում են իրենց քաղաքներ` առավել զորացած ու հոգեպես նորոգված:

В румынском городе Питешти с большим торжеством отметили день паломничества в церкви Святого Ованнеса
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/09/ruminia.jpg)
23 сентября армянская церковь Питешти была многолюдна. По благословению Предстоятеля Румынской епархии Армянской апостольской церкви, епископа Татева Акопяна и по приглашению местного приходского совета, в Питешит прибыли представители армянской общины и верующие из Бухареста, Констанцы, Романа и Герлы.
Как сообщает пресс-служба Армянской епархии Румынии «Hayern Aysor», в 11:00 состоялась Божественная литургия. Божественную литургию и Перенесение Святых Даров с жертвенника на престол отслужили духовные настоятели Констанцы и региона епископ Ошакан Хачатрян и диакон Айк Азарян. По окончании литургии, Патриарх в своей речи особо отметил ту духовную связь армянского и румынского народа, которых связывает многовековая дружба, во имя Христа, который прошел тернистый путь, и во имя тех мучеников, которые объединили оба народа. В конце служения, патриарх дал собравшимся благословление и совершил Таинство Святого Причастия, а также выразил свою признательность членам местного приходского совета, представителям армянских общин, многие из которых прошли многокилометровый путь для участия в Божественной литургии и совершения паломничества. �?з церкви Пресвятой Богородицы, в Питешти привезли останки Святого Ованнеса для поклонения паломников.
В конце Божественной литургии служители и духовные настоятели помолились за мир и спасение душ усопших, и тех, кто беззаветно служит Богу. Затем, во дворе церкви происходит обряд жертвоприношения, которое поровну делится между паломниками.
После этого, паломники собираются в центре города у армянского хачкара, посвященного Святым мученикам Геноцида армян, возлагают цветы, и вместе молятся, прося Бога об умиротворении их душ.
Праздничный день завершается обедом, после которого все паломники, под руководством духовных настоятелей, возвращаются в свои города более укрепленные в вере и духовно обновленные.