Սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները՝ մայիսի 12-ից սեպտեմբերի 18-ը
«Հայերն այսօր»-ը թվերով ներկայացնում է սփյուռքի նախարարության հաշվետվությունը՝ 2018 թվականի մայիսի 12-ից սեպտեմբերի 18-ը կատարած աշխատանքների մասին:
1.ՄԻՋՈՑԱՌՈւՄՆԵՐ
Հայապահպանությանն ուղղված 85 միջոցառումներ, որին մասնակցել է 2627 մարդ:
2.ԳՐՔԵՐԻ ԱՌԱՔՈւՄ
Առաքվել է 44.965 գիրք, որից Ամերիկա՝ 6.077, ԱՊՀ՝ 15.522, Եվրոպա՝ 14.212, Մերձավոր և Միջին Արեւելք՝ 1.249, Մերձավոր սփյուռք՝ 7.905:
3.ՆԵՐԴՐՈՂՆԵՐԻ ՀԵՏ ՀԱՆԴԻՊՈւՄՆԵՐ
Նշված ժամանակահատվածում, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ օտարերկրյա պետություններում տեղի է ունեցել 99 հանդիպում սփյուռքի հայազգի գործարարների հետ՝ սփյուռքի ներուժի ներգրավման հեռանկարների նպատակով: Բացի այդ աշխարհի տարբեր երկրներից
ժամանած 76 գործարարներ դիմել են նախարարություն՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ հարցերով, որից ԱՊՀ՝ 26, Թուրքիա 3, Եվրոպա՝ 27, ԱՄՆ՝ 12, Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներից՝ 8:
4.ՀԱՅՐԵՆԱԴԱՐՁՈւԹՅԱՆ ԱՋԱԿՑՈւԹՅՈւՆ
Հայրենադարձության աջակցության և խորհրդատվության հարցերով դիմել են 362 մարդ:
5.ՄՈւՏՔԻ ԱՐՏՈՆԱԳՐԵՐ
Մուտքի արտոնագրեր (վիզա) տրամադրվել են 141 անձանց:
6.ՍՓՅՈւՌՔԱՀԱՅԵՐԻ ԱՌԱՋԱՐԿՈւԹՅՈւՆՆԵՐ ԵՎ ԸՆԴՈւՆԵԼՈւԹՅՈւՆ
6.1 Քաղաքացիներից ստացվել է թվով 475 դիմում-առաջարկություն, որից` իրավական հարցերով՝ 15, առողջապահական աջակցություն՝ 149, աշխատանքի տեղավորման՝ 81, սոցիալական խնդիրներով՝ 170, այլ հարցերով՝ 60: Ստացված առաջարկություններից բավարարվել են 211, մերժվել են 18, պարզաբանվել են 246 դիմումներ:
6.2 Նախարարությունում կազմակերպվել է 1548 քաղաքացիների ընդունելություն, այդ թվում 453-ը՝ նախարարի կողմից: Կառուցվածքային ստորաբաժանումներ ընդունելության ներկայացած 1095 քաղաքացիների կողմից բարձրացված հարցերից 150 եղել են իրավական, առողջապահական՝ 287, կրթական՝ 180, աշխատանքի տեղավորման՝ 24, մշակութային՝ 103, սոցիալական՝ 201, համագործակցության 58, ներուժի ներգրավում 15 և այլ բնույթի 77 հարցեր: Բավարարվել է 561 հարց, տրվել է պարզաբանում 534

Работа проделанная Министерством диаспоры с 12 мая по 18 сентября 2018 года
«Hayern Aysor» представляет отчет Министерства диаспоры цифровыми данными о проделанной работе с 12 мая по 18 сентября 2018 года.
1.МЕРОПР�?ЯТ�?Я
85 мероприятий по сохранению армянства присутствовало 2627 человек.
2. ДОСТАВКА КН�?Г
Доставлено 44965 книг, из которых в Америку-6077, СНГ-15522, Европу-14212, Ближний и Средний Восток – 1249, диаспору – 7905.
3.ВСТРЕЧ�? С �?НВЕСТОРАМ�?
За данный период как в Армении так и за рубежом были организованны встречи с 99 бизнесменами из армянской диаспоры по поводу перспективы привлечения потенциала диаспоры.
Кроме того, прибывшие из разных уголков мира бизнесмены, общей численностью 76 человек, обратились в министерство по вопросам капиталовложения, а именно из СНГ-26, Турции – 3, Европы – 27, США – 12, стран Ближнего и Среднего Востока – 8.
4.ПРЕДЛОЖЕН�?Е О РЕПАТР�?АЦ�?�?
По вопросам репатриации и консультации обратились 362 человека
5.ВЪЕЗДНЫЕ В�?ЗЫ
Предоставлены визы 141 гражданам.
6.РЕКОМЕНДАЦ�?�? �? ПР�?ЕМ АРМЯН �?З Д�?АСПОРЫ
– От граждан получено 475 предложений-заявок, из которых по юридическим вопросам 15, здравохранению – 149, трудоустройству – 81, социальным вопросам – 170, другим – 60. �?з поступивших предложений одобрены – 211, отклонены – 18, даны разъяснения – 246.
– В министерстве были организованы приемы 1548 граждан, из которых лично министром – 453. �?з вопросов поднятых 1095 гражданами в структурные подразделения 150 были юридическими, здравохранению – 287, образованию – 180, трудоустройству – 24, культуре – 103, социальные 201, сотрудничеству – 58, предоставления рабочей силы – 15, по другим вопросам – 77.